"השמאל חוזר להשפיע, זו בשורה לעם ישראל": ללא מפלגת העבודה אבל עם חלק ממנה, יצא לדרך הערב (חמישי) האיחוד בין מפלגות ישראל דמוקרטית ומרצ שירוצו יחד בבחירות בספטמבר תחת השם "המחנה הדמוקרטי". יושבי ראש המפלגות המתאחדות אהוד ברק וניצן הורוביץ וח"כ סתיו שפיר, שתיווכה במגעים לאיחוד ותוצב ברשימה המאוחדת במקום השני, השיקו את הרשימה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"אנחנו יוצאים היום לדרך שתוביל בעוד חודש וחצי לחילופי שלטון ולשינוי חברתי", אמר יו"ר מרצ, ניצן הורוביץ, שיוצב במקום הראשון ברשימה המאוחדת. "במערכת הקודמת קראתי לחיבור השמאל וזה מה שקורה- כוח גדול שרץ יחד. המחנה שהקמנו מבטא משאת נפש של ציבור ענק בארץ. אל מול השחיתות, הגזענות, הכפייה - הציבור כמה לערכי השוויון החופש והשלום. אני גאה שהצלחנו להניח להבדלים בצד ולהתמקד במכנה המשותף כדי ליצור כאן כוח פוליטי משמעותי שכמוהו לא קם בשמאל שנים רבות מאוד".

סמליל המפלגה המאוחדת (צילום: חדשות)
סמליל המפלגה המאוחדת | צילום: חדשות

"השמאל חזר להיות גורם חזק גדול אטרקטיבי ומשפיע נגמר עידן החנופה לימין", הוסיף הורוביץ. "הציבור רואה שהמדינה מתפרקת מהאחריות כלפיו. כולם סובלים מפגיעה בחופש ובשוויון שלהם. אנחנו מובילים סדר יום דמוקרטי שוויוני חד וברור- אלטרנטיבה אמיתית ללאומנות לגזענות ולכפייה. זו בשורה לעם ישראל, לשמאל הישראלי וזה הישג ענק".

"לנתניהו וחבורת שותפיו אני רוצה להגיד: זמנכם עבר, די! נמאס מכם וב-17 בספטמבר אתם תלכו הביתה", המשיך יו"ר מרצ. "הרשימה היא חיבור של מיטב האנשים, מרגש אותי לעמוד בראש רשימה זו. אין לי ספק שנצליח לעמוד במשימה. הציבור מחפש מי שיבטא את קולו ורחשי ליבו. הציבור מחכה לשמוע שיש מי שיילחם בשבילו ואנחנו נילחם".

"זה הצעד הראשון, יהיו איחודים נוספים"

"כדי לשמור על ישראל הדמוקרטית החופשית ושומרת הצדק אני מאוד גאה בשותפיי, מנהיגים שעשו מאמץ אדיר כדי להגיע לרגע הזה", אמרה ח"כ סתיו שפיר, שתוצב במקום השני ברשימה. "כולנו עשינו בחירות לא פשוטות כדי להיות כאן".

"העבודה היא הבית שלי", הצהירה שפיר, "נבחרתי בבחירות ליו"ר במקום השני ויכולתי להמתין בנחת לבחירות, אבל הבית בוער. השכונה והמדינה בוערות. וכשהבית בוער יוצאים יחד לכבות את השריפה ואז בונים אותו מחדש".

עוד הוסיפה שפיר: "שמעתי את הזעקה של המחנה שלנו לסילוק השלטון, לסילוק ההר הרקוב שהעלים את השמש, מעלה צחנה מבלפור - ומרעיל את האוויר. בני ובנות הדור שלי, שסבתותיו וסביו הקימו את המדינה בעבורו, מביטים אל העתיד ורואים אותו קפוא. מחכים למנהיגות שתילחם בשבילנו".

הורוביץ, שפיר וברק מאחדים כוחות (צילום: החדשות)
הורוביץ, שפיר וברק מאחדים כוחות | צילום: החדשות

"אנחנו גאים ונרגשים לייסד היום את המחנה הדמוקרטי", אמר יו"ר ישראל דמוקרטית, אהוד ברק, שיוצב במקום העשירי ברשימה המאוחדת, "כוח חדש ומאוחד שיוביל תנופה תקווה ושינוי. זה צעד ראשון במסע להחזרת ישראל למסלול, להחלפת משטר נתניהו ולהצבת ישראל כיהודית ודמוקרטית".

ברק הבהיר בדבריו ש"זהו צעד ראשון" וכי הוא "מקווה לאיחודים נוספים". עוד הוסיף ברק: "המשותף לנו גדול בהרבה ממה שמפריד בינינו. אחרי שנים שמוביל אותנו משטר נתניהו בפסימיות, חרדתיות וקורבנות - שנים של הסתה פילוג והפקרת אזרחים. אנחנו מקימים את האיחוד שיחזיר את התקווה לישראל ברוח הכרזת העצמאות".

ברק התייחס גם לאפשרות שבכלל לא ייבחר לכנסת עקב מיקומו כמספר 10 ברשימה ואמר: "לכל מי שדאג שמספר 10 זה לא ריאלי וקולנו ייעלם וייאלם אני מבטיח - מספר 10 זה ריאלי ולא תצטרכו לחכות הרבה זמן כדי לראות את זה".

עוד הבטיח ברק: "אנחנו ניתן למשטר נתניהו פייט כמו שלא נתנו לו כבר 20 שנה - וננצח. ניאבק על כל קול, על אלה שנמקים בחדרי המיון, בפקקים, בלשכות התעסוקה הסעד והרווחה, בבתי הספר - ואני קורא לכל האזרחים שרואים ושומעים אותנו להשתתף במאבק".