6 מקומות בעשירייה לאיחוד הימין (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90‎, חדשות)
רפי פרץ ובצלאל סמוטריץ' | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90‎, חדשות

שעות ספורות אחרי פרסום החלטת ראש הממשלה על פיטוריהם של השרים נפתלי בנט ואיילת שקד, שותפם לשעבר בבית היהודי ח"כ בצלאל סמוטריץ' דורש את תיקי החינוך והמשפטים עבורו ויו"ר איחוד מפלגות הימין, ח"כ רפי פרץ.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

"בהיעדר בעיה משפטית ראש הממשלה צריך למנות עכשיו את הרב רפי ואותי לשרי המשפטים והחינוך ולהשאיר את התיקים האלה בציונות הדתית. ולא - אלקין, שהוא חבר טוב, לא מייצג הציונות הדתית", צייץ ח"כ סמוטריץ'. "לציונות הדתית יש מפלגה אחת והיא צריכה להיות סביב שולחן הממשלה והקבינט".

בתוך כך, לשכת היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט פרסמה הערב (ראשון) חוות דעת שקובעת כי הממשלה רשאית למנות שרים חדשים ללא צורך באישור הכנסת. הודעת היועמ"ש נועדה לבאר מהן סמכויות הממשלה בעקבות המצב התקדימי שנוצר של בחירות אחרי בחירות ללא ממשלה קבועה ורצופה ביניהן.

צפו: הריאיון המלא של בנט (צילום: פלאש 90, חדשות)
בנט ושקד. מפוטרים | צילום: פלאש 90, חדשות

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע לשרים בנט ושקד כי החליט לפטר אותם מתפקידיהם בממשלה ובקבינט. לדבריו, השניים לא יכולים להמשיך בתפקיד רגיש בקבינט לעוד חצי שנה אחרי שלא נבחרו על ידי הציבור.‎ טרם ידוע מי יחזיק בתיקי המשפטים והחינוך עד להרכבת הממשלה הבאה.

"אנו מודים מעומק הלב לציבור הישראלי על הזכות הנדירה שנפלה בחלקנו לשרת אותו בתפקידינו כשרי החינוך והמשפטים. כל שעשינו היה למען טובת מדינת ישראל ואזרחיה", מסרו בנט ושקד בהודעה משותפת. "נעביר בצורה סדורה את המשרדים בראשם עמדנו לידי השרים שיחליפו אותנו על מנת לקיים תיפקוד רציף וטוב של משרדי החינוך והמשפטים ועל מנת ששנת הלימודים הבאה תיפתח כסידרה".

בנט: "צריך אחדות ולא קיטוב"

מוקדם יותר היום אמר בנט בפתח ישיבת הממשלה כי "זו תקופה שבה יותר מתמיד אנחנו צריכים אחדות וחיבורים, לא קיטוב. בין דתיים וחילונים, בין ימין ושמאל. כולנו עם אחד", אמר.

דברי בנט הגיעו לאחר שהבוקר התראיין בצלאל סמוטריץ', יו"ר הבית היהודי, לישי שנרב בגלי צה"ל ואמר כי כל מי שישתלב מוזמן - אבל בכללים שאיחוד הימין יכתיבו. "יש מפלגה אחת שעומדת ימינה לנתניהו ואנו רוצים כמה שיותר חיבורים, אבל צריך לבחון כל אחד ואחד. מי שישתלב במארג שלנו - ברוך הבא", הוסיף.

פרקליט נתניהו: נגיע לשימוע (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות)
נתניהו. פיטר בהפתעה | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

כשנשאל על אפשרות לחיבורים נוספים, דוגמת איילת שקד, בנט ופייגלין, ענה סמוטריץ' כי אפשר לשקול זאת, אבל לדבריו "אם זה לא יצליח וכל מי שכבר עשה טעות וגבה מחיר כבד צריך לשבת בבית ולא לרוץ לבד". עוד הוסיף: "מי שישתלב במארג ברוך הבא, אוי ואבוי אם אנשים יאיימו בלרוץ לבד ולזרוק קולות לפח".

בשבועות האחרונים שוחח בנט עם גורמים נוספים במחנה הימין, בניסיון להוביל לאיחוד בין מספר מפלגות בגוש: ימין חדש, בית יהודי, איחוד לאומי, עוצמה יהודית וזהות. בשבוע שעבר כבר נפגש עם פייגלין, והשבוע צפוי להיפגש עם פרץ וסמוטריץ'.