יאיר לפיד בישיבת כחול לבן (צילום: החדשות)
לפיד הצהיר: "לא ניתן" | צילום: החדשות

בתגובה לדברי בצלאל סמוטריץ', שאמר כי רצונו הוא שמדינת ישראל תתנהל על פי התורה, אומר היום (שני) חבר הכנסת יאיר לפיד: "המלצה אחת לבנימין נתניהו: אם ירשיעו אותך בכל העבירות בהן אתה מואשם, תאמין לי - אתה לא רוצה שיטפלו בך לפי דין תורה".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

עוד הוסיף לפיד, שיתמודד גם בבחירות הקרובות כאחד מראשי מפלגת כחול לבן: "מי ששמע את סמוטריץ מסביר שהוא רוצה להיות שר המשפטים כדי שיהיה במדינת ישראל דין תורה ומדינת הלכה, יכול היה להבין את כל מה שמטורף בימים בהם אנו חיים".

יו"ר האיחוד הלאומי והשני ברשימת איחוד מפלגות הימין אמר הבוקר גם לחדשות Online וגם בריאיון לתוכנית לתוכנית "קלמן-ליברמן" בכאן רשת ב', כי הוא מעוניין שמדינת ישראל תתנהל על פי התורה - "מדינת ישראל תתנהל בעזרת השם כפי שהתנהלה בימי דוד המלך ובימי שלמה המלך, על פי דין תורה". דבריו זכו לביקורת חריפה ממפלגות השמאל והמרכז, וסמוטריץ' לא היסס להבהיר את דבריו ולתקוף את מבקריו.

סמוטריץ': "בנט ושקד לא למדו את הלקח" (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90, חדשות)
הצהיר על מטרותיו. סמוטריץ' | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90, חדשות

גם ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) הגיב וכתב בפייסבוק: "מפחיד לחשוב שזה המועמד של נתניהו לשר המשפטים". ח"כ יואל רזבוזוב ממפלגתו כתב בעמוד הפייסבוק שלו: "במקום לקדם את המדינה ולפתח אותה, גורמים קיצוניים מתעקשים להחזיר אותה לימי הביניים".

ח"כ קארין אלהרר הוסיפה: "אם חשבנו שתכניתו של ח"כ זוהר לעוד עשור של נתניהו הייתה מטרידה - הגיע סמוטריץ' עם חזון בלהות. יוזם מצעד הבהמות, תומך בהפרדה בין יולדות ערביות ליהודיות ומי שרה"מ כמעט נתן לו הכל בעבור חסינות, רוצה לחזור לימי התנ"ך - זמנים בהם סקלו על משכב זכר וחנקו נואפים. אסור שהפנטזיה שלו תהפוך למציאות".

ח"כ איתן גינזבורג, גם הוא מכחול לבן, תקף: "הדעות שלו ידועות ולא צריך להתרגש מאמירותיו הקיצוניות ותכניותיו המשיחיות. מה שמדאיג באמת הוא הרצון של נתניהו לשרוד כמנהיג יחיד, כאילו אין איש מלבדו, ובעיקר מה שהוא מוכן לעשות ולשלם עבור זה. אז אל תופתעו אם תמורת הישרדות וחסינות, גם מדינת הלכה תהיה על הפרק". ח"כ יוראי להב-הרצנו מכחול לבן פנה לסמוטריץ' בטוויטר וכתב לו: "היעד שלכם ברור - לחזור לימי שלטונו של המלך דוד ב'פול פאוור. בתפקיד המלך: נתניהו. היועץ המשפטי למלך: אתה. שומע? לא ניתן לזה לקרות במשמרת שלנו, למדינת ישראל. אזרחי ישראל לא יתנו לזה לקרות".

בישראל ביתנו הזהירו מחזון סמוטריץ' (צילום: החדשות)
בישראל ביתנו הזהירו מחזון סמוטריץ' | צילום: החדשות

"הליכוד נגרר אחרי יוזמות של כפייה דתית"

גם יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן גינה בחריפות את הדברים. "האידיאולוגיה שלנו היא לממשלת ימין ולא הלכה", אמר בישיבת הסיעה. "מי שחושב שממשלת הלכה זאת סיסמה תקשיבו היטב למה שאמר סמוטריץ' - זה כבר לא נער גבעות הזוי זה מועמד רציני למשרד המשפטים! נדהמתי כשראיתי את זה, זאת מדינה הלכה בהתגלמותה. את זה אנחנו רוצים למנוע. אנשים יכולים לחלום פה בקואליציה שישראל ביתנו תתן יד להחזיר את המצב לקדמותו, קרי לימי דוד ושלמה, ולנהל את משפט התורה. משפט עברי זה חלק חשוב וקריטי במשפט הישראלי - אבל משפט ישראלי לא יכול להיות משפט התורה. זה ההבדל בינינו לבינם".

ח"כ עודד פורר, יו"ר צוות המו"מ של ישראל ביתנו, זעם על דברי סמוטריץ': "יצא המרצע מן השק. כעת לכולם ברור איזו ממשלה רצה נתניהו להקים כאן ועד כמה הוא נכנע במו"מ לכל דרישה של הסיעות החרדיות והחרד"ליות. ציפיתי שהליכוד יתייצב לימיננו בשמירה על מדינת ישראל כמדינה יהודית ומניעת הפיכתה למדינת הלכה, אך לצערי מצאתי את הליכוד נגרר אחרי יוזמות של כפייה דתית. המחנה הלאומי תמיד כיבד את המסורת, אך באותה מידה גם התנגד לכפייה הדתית. ישראל ביתנו נותרה המעוז האחרון של שפיות". ח"כ יוליה מלינובסקי ממפלגתו תהתה: "עכשיו שר המשפטים המיועד רוצה שנחזור להתנהל כמו בימי דוד המלך. מה שאומר שמעכשיו כל מי שלא שומר שבת יוצא לסקילה?".

יו"ר מרצ, ח"כ תמר זנדברג, השוותה בין חזונו של סמוטריץ' לסדרה ולספר "סיפורה של שפחה". לאחר שציטטה מדברי סמוטריץ' על החלת דין התורה, כתבה: "כך, במסגרת הסרת המסכות של בחירות 2019 מועד ב', נחשף במלואו גם החזון המטורף של שר המשפטים המיועד של הימין, בצלאל סמוטריץ'. אין צורך לפרט מה יקרה לנשים וללהט"בים בעולם משפט תנ"כי, צריך רק להזכיר שעל פי סעיף 7א לחוק יסוד הכנסת, לכנסת יוכלו להתמודד רק מועמדים שאינם שוללים את קיומה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. ברור שלא יוכל לכהן בישראל שר משפטים שרוצה לכונן תאוקרטיה נוסח 'סיפורה של שפחה'".

"מהלך דרמטי לחיזוק השמאל", זנדברג (צילום: פלאש 90 - מרים אלסטר, חדשות)
"חזון מטורף". זנדברג | צילום: פלאש 90 - מרים אלסטר, חדשות

ח"כ שלי יחימוביץ', יו"ר העבודה לשעבר, גינתה את דברי ח"כ סמוטריץ'. "הבוקר נפל דבר. סמוטריץ' (שר החינוך/המשפטים המיועד של נתניהו) הודה בפני קלמן וליברמן, בכאן ב', שמטרתו ושאיפתו - מדינת הלכה מלאה שתפעל על פי דין תורה בלבד", כתבה. "זה מועמד לתיק המשפטים/חינוך, לא שיכור שממלמל חזונות ברחוב". יחימוביץ' הסבירה למה להבתנה סמוטריץ' מתכוון: "איסור על משכב זכר; גבר יוכל לגרש את אשתו בגט אם לא תתלבש בצניעות או אם תסרב למלא את "מטלות הבית" (שכוללות גם יחסי אישות); דיני ממונות: אין חלוקה, הכול שייך לבעל; משפט: אין מדרג ערכאות ואין ערעורים. מה שהרב קבע זה מה שיהיה; ענישה: כיד הדמיון, כולל סקילה (אם כי סמוטריץ' הבטיח, רחום שכמותו, שסקילה תהיה נדירה) - העבדות חוזרת, ובגדול".

"לעצור את ההספדים". (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90, חדשות)
"זה הקרב שלנו". יחימוביץ' | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90, חדשות

"המחשבות האפלות ביותר עלולות להיתרגם למעשה"

עוד הזהירה יחימוביץ': "חשוב שנהיה קשובים לדברים ונבין שגל השמרנות ששוטף אותנו מימין (לא מכל הימין, אבל מחלקים גדלים והולכים ממנו), עם רה"מ שמוכן למכור הכול כדי לא ללכת לכלא, הוא סכנה אדירה לחרות האנושית, ולעידן הנאורות. סכנה לכולנו. סכנה לעצם הקיום שלנו. סכנה לכל ההישגים היפים של האנושות. חשוב שנהיה ערים לכך שנושאי הבשורה הם לא הוגים מטורללים בשולי החברה, אלא נושאים בתפקידים פוליטיים בכירים. לפני אלפי שנים, בעידן פרימיטיבי של עבדות ועבודת אלילים, הביאה היהדות בשורות נפלאות לאנושות. בזכות מהפכנות, בזכות חשיבה מוסרית, בזכות רצון להשתנות ולתקן כל הזמן: שנת שמיטה, עזרה לחלשים ולנזקקים, יום מנוחה שבועי גם לעבד, לגר, ואפילו לבהמה, חוקים נוקשים שמגנים על העבד ועל האמה מפני התעללות ומפני שיעבוד נצחי. הדין הנוהג בישראל, מדינה מערבית נאורה, שואב השראה מהצדדים היפים האלה של המקורות. גם אני שואבת מהם בחקיקה ובשדה הרעיוני".

לדבריה, "לו היו הסמוטריצ'ים מנצחים אז, כל הדברים המהפכניים והמוארים האלה לא היו נכתבים. אבל הם חיים כאן היום. והם מאיימים על חרותנו. זכרו, הקדמה אינה מובנת מאליה. בתוך הטרללת הפוליטית היום, המחשבות האפלות ביותר עלולות להיתרגם למעשה. זה הקרב שלנו".

גם הרב גלעד קריב, מנכ"ל התנועה הרפורמית, הצטרף לביקורת: "חזונו של ח"כ סמוטריץ' למדינת הלכה הוא סופה של הציונות וסופו של הרעיון שיש מקום לסוגים שונים של יהדות כדוגמת יהדות חילונית או רפורמית. לזכותו של סמוטריץ יאמר שפיו וליבו שווים. הוא אינו מתחנף ואין מעגל פינות, וזו בדיוק הסיבה מדוע הוא מסוכן כל כך: המחשבה מה יעלה בגורלם של כל מי שלא יישר קו עם משנתו הגזענית והלאומנית כאשר הוא וחבריו יעצבו את פניה של ישראל מעוררת חלחלה".

סמוטריץ' הגיב לביקורת: "להפסיק לפחד ממשפט התורה"

בשורת ציוצים חידד סמוטריץ' את כוונתו: "כמו בימי דוד המלך עם התאמות לימינו. המציאות השתנתה וכך גם המשפט, ששומר על עקרונות הצדק והיושר ומתאים את עצמו למציאות (בדיוק כמו כל שיטת משפט). הגיע הזמן שנפסיק לפחד ממשפט התורה. אנחנו הולכים למשפט הגרמני, הצרפתי, והאנגלי, ורק את המשפט שלנו משאירים מאחור. צריך ללמוד ולהבין את מה שיש למשפט התורה לומר לימינו, איך הוא משתלב עם דמוקרטיה וסדרי חיים אזרחיים שהחברה קובעת לעצמה, והוא משתלב נהדר".

סמוטריץ' הוסיף וצייץ: "יש אין סוף דוקטרינות תורניות שנותנות מקום לדמוקרטיה ולסדרי חיים שנקבעים דרכה. זה ממש לא מפחיד כמו שמנסים לצייר את זה. רק צריך ללמוד. ואגב, המתודולוגיה המשפטית של אהרון ברק היא תורנית באופן מובהק. כך למשל, תפיסת הכל שפיט, המשפט החוקתי שקובע גבולות גזרה להכרעה הדמוקרטית של הרוב, קיומם של ערכי יסוד שהשיטה כולה מחוייבת לפעול לאורם. כל אלו הם עקרונות ברורים של משפט התורה. איך שהוא כשהוא אומר את זה זה נשמע לכם נהדר".

עוד הוסיף ועקץ את מבקריו: "האנשים שעובדים כבר שנים להקים מדינה איסלאמית שתנהג על פי חוקי השריעה 10 דקות מתל אביב נבהלים משאיפה למשפט עברי במדינת היהודים. הגיוני סך הכול". לעיתונאית נועה לנדאו מהארץ השיב: "למה את חושבת שמשפט התורה לא כולל את כל אותם אלפי שנים של תורה שבעל פה ופסיקת הלכה? מאיפה הבאת את זה (חוץ מירי על אוטומט כדי לתקוף אותי בכל הזדמנות...)? וודאי שזה כולל, ובדיוק לכן משפט התורה יכול להתאים לימינו בלי הפחדות וסיסמאות מטופשות על סקילת נשים, שנובעות בעיקר מבורות".