הרוטציה מבריחה מצביעים? (צילום: תומר ניוברג, פלאש 90, חדשות)
גנץ ולפיד, ארכיון | צילום: תומר ניוברג, פלאש 90, חדשות

המחלוקות בתוך ובסביבת "כחול לבן" נמשכות: בבחירות האחרונות, שבהן הגיעה המפלגה ל-35 מנדטים, היועץ הפוליטי רונן צור ייעץ ליו"ר כחול לבן בני גנץ. הבוקר (שני) תקף בחריפות צור את התנהלות מס' 2 ברשימה - ח"כ יאיר לפיד - כלפי החרדים. צור אף הזהיר כי המתקפות כלפי החרדים עלולות למנוע מגנץ להרכיב ממשלה לאחר הבחירות הקרובות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בריאיון לתוכנית "נכון להבוקר" עם ישי שנרב בגלי צה"ל אמר צור: "המסרים האנטי חרדיים הם גדר הפרדה פוליטית בין כחול לבן ליכולת להקים ממשלה. אם לפיד לא ימתן את דבריו נגד הציבור החרדי, זו איוולת - אופוזיציה שמודיעה מראש שאין לה כוונה להקים ממשלה".

צור טען כי לפיד לא צריך לנהל מאבק מכליל נגד כל החרדים: "הסיפור הוא לא רק הרוטציה אלא הקמפיין – הסיפור הוא האג'נדה שלמעשה מנדה את הציבור החרדי מלהיות חלק מהממשלה. דוחקים פה 16-17 מנדטים לימין באופן אוטומטי. למה עושים את זה? נשגב מבינתי". על המסרים של לפיד נגד החרדים אמר צור, ברמיזה לרוטציה: "העניין הזה יכה בהם במהלך הדרך יותר ויותר קשה. בסוף זה פוגע בגנץ, באשכנזי ויעלון שהם לא חסומים על ידי ראשי המפלגות החרדיות והציבור החרדי, והם למעשה מביאים על עצמם סוג של חסם שלא מאפשר להם לקחת את ההגה הובלה של המדינה בידיים, וזה דבר שאני לא מצליח להבין".

צור אמר כי מאז הבחירות הוא ומשרדו עובדים עם כחול לבן: "סיימנו את משימתנו. בבחירות הקרובות ניכר שלא נהיה מעורבים באופן פעיל בליווי אחת המפלגות, אבל ימים יגידו". צור הוסיף: "אני מקווה שהאופוזיציה נערכת להקמת מטה בחירות שאולי יתקן דברים מהקמפיין הקודם וייתן פייט כפי שאזרחי ישראל אוהבים, מצפים ומעריכים – הם רוצים לראות ששני הצדדים נלחמים על הקול שלהם ולא אדישים".

רונן צור תוקף: "איוולת" (צילום: החדשות)
רונן צור תוקף: "איוולת" | צילום: החדשות

התגובה הזועת של הדובר של לפיד

לדבריו, היו שתי "טרגדיות" בקמפיין: "מצד הימני של הליכוד - החסימה של האפשרות להקים ממשלת אחדות עם כחול לבן, גם בגלל מה שקרה במערכת הבחירות. גם הניסיון המינימלי והרציני להקים ממשלת אחדות שתנטרל עבורם את ההתנגדות של ליברמן לא נעשתה, ובעניין הזה זו הייתה טרגדיה וטעות קשה מצד נתניהו מהצד השני האופוזיציה למעשה לא הייתה על המגרש – היא חסמה לעצמה את האפשרות להקים ממשלה עם החרדים ובעצם הפכה להיות קונוס פוליטי במו"מ. מבחינת האופוזיציה זו סוג של טעות טרגית, אם היא תחזור על עצמה יש סיכוי שנראה שחזור של האירועים ב-18 בספטמבר".

רועי קונקול, דוברו של לפיד, הגיב בזעם: "מה שאנשים מהסוג של רונן צור לא מסוגלים לקלוט זה שיש לאנשים עקרונות. כשאתה שכיר חרב לא מעניין אותך שתהיה כאן מדינת הלכה כל עוד הצ'ק מגיע בזמן. הלקוחות שלו צריכים לדעת שכשאתה שוכר אנשים כמוהו, דקה אחרי שהכסף ייכנס לחשבון הוא ימכור אתכם למרבה במחיר. פרקטיקה של המקצוע העתיק בעולם".

לפיד טען: "רוצה עבור החרדים מה שאני רוצה לילדיי"

ביום חמישי האחרון, לפני חג השבועות, ניסה לפיד למתן את תדמיתו כאנטי-חרדי ואמר בריאיון לתוכנית "דקל סגל" בכאן רשת ב': "אני לא נגד החרדים - אני רוצה בשבילם את מה שאני רוצה עבור הילדים שלי, אבל אני לא רוצה מדינת הלכה". לפיד הגיב להצהרתו של יו"ר כחול לבן בני גנץ, שהבהיר בשבוע שעבר כי ינסה לחבור לחרדים על מנת להקים ממשלה‎. בישיבת הסיעה שקיים ביום שני שעבר תהה מדוע החרדים נספרים באופן אוטומטי בגוש הימין וטען כי מפלגתו תוכל להקים ממשלה רחבה - שתכלול את המפלגות החרדיות. "אנחנו מפלגת מרכז ענקית שיכולה לגשת גם לימין וגם לשמאל. האסטרטגיה שלנו תהיה להיות חזקים, גדולים וגמישים".

על רקע דבריו של גנץ, גם לפיד הציג קו פייסני דומה. "אני אומר לכם שנים שאני לא נגד חרדים. פשוט רוצה שכולם יתגייסו ויעבדו וילמדו מתמטיקה באנגלית. איך אני נגדם אם אני רוצה בשבילם את מה שאני רוצה בשביל הילדים שלי?", אמר בריאיון. "מה שאני לא רוצה זו מדינת הלכה. זה כתוב במצע של יש עתיד - אנחנו לא נסכים לחוקים כמו חוק המרכולים שבהם אנשים נכנסים אלינו הביתה ואומרים לנו מה לעשות".

לפיד התייחס בריאיון גם לביקורת על כישלון מינוי מועמד האופוזיציה, גיורא רום, לתפקיד מבקר המדינה. "מתעסקים בשטויות - מה שחשוב כרגע זה ללכת לעבוד ולנצח בבחירות הקרובות", תקף לפיד. "צריך לדאוג יותר מזה שישראל לא תהפוך לטורקיה עם רודן כמו ארדואן". מספר 2 בכחול לבן התייחס גם לכשלונו של נתניהו להרכיב ממשלה. "אמרתם שנתניהו ירכיב ממשלה ב-10 שניות ושייקח את הבחירות בהליכה. הסיבה שביבי לא הצליח לבנות קואליציה היא שבארץ יש רוב אדיר של אנשים שלא מוכנים לחיות במדינת הלכה שבה מפרידים בין גברים לנשים ומפלים להט"בים. אנחנו הבאנו 35 מנדטים. עכשיו המשימה שלי היא להביא מצביעים לקלפי".

"ממשיכים יחד". הנהגת כחול לבן (צילום: מתוך הטוויטר של יאיר לפיד, חדשות)
התמונה המשותפת של כחול לבן | צילום: מתוך הטוויטר של יאיר לפיד, חדשות

הרביעייה המובילה של מפלגת כחול לבן הכריעה בשבוע שעבר סופית כי הרשימה תתמודד באותה המתכונת בדיוק גם בבחירות לכנסת ה-22 שיתקיימו ב-17 בספטמבר. המשמעות: הסכם הרוטציה בין גנץ ללפיד על תפקיד ראש הממשלה נותר בעינו. יו"ר כחול לבן בני גנץ, יאיר לפיד, משה (בוגי) יעלון וגבי אשכנזי נפגשו בביתו של לפיד וסיכמו לרוץ באותה המתכונת בבחירות הבאות - זאת על רקע דיווחים על חילוקי דעות ברביעייה המובילה של המפלגה על אופן ההתמודדות בבחירות הבאות ועל הסכם הרוטציה.

"למרות הספקולציות והשמועות השקריות, כחול לבן תתמודד בבחירות הבאות באותה מתכונת שהביאה להישג עצום של 35 מנדטים לפני חודשים ספורים, כולל קיום הרוטציה בין גנץ ללפיד, בדיוק כפי שסוכמה בהנהגה המשותפת והובאה בפני הציבור", נמסר מטעם המפלגה עם תום הפגישה.