הבחירות שיבואו עלינו ב-17 בספטמבר מנותחות כל העת מהזווית האישית - יחסי ליברמן-נתניהו. אבל האם מתחת להחלטה המפתיעה של יו"ר ישראל ביתנו לפיה לא יהסס לתמוך בגנץ לראשות הממשלה עומדת גם אידיאולוגיה?

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

המכון הישראלי לדמוקרטיה פרסם בחורף האחרון מחקר שמראה תמונה מעניינת לפיה העולים מברית המועצות לשעבר חריגים מאוד בנוף הימין. השאלה הראשונה במחקר הייתה, האם יש לאפשר תחבורה ציבורית בשבת חוץ מריכוזים חרדיים? רוב מצביעי הימין מתנגדים, החריגה היא ישראל ביתנו שהמצביעים שלה חילונים יותר מהעבודה וכחול לבן, ממש בקצה הסקאלה עם 96% תמיכה.

1127758 (צילום: חדשות)
צילום: חדשות

שאלה נוספת: האם יש לאפשר נישואים אזרחיים? גם כאן ישראל ביתנו קרובה יותר לגנץ מאשר לליכוד ורחוקה מאוד מאיחוד מפלגות הימין. גם בתחומים החברתיים מצביעי ישראל ביתנו רחוקים מהימין הקפיטליסטי. האם להעלות מסים כדי לספק יותר רווחה ובריאות? ישראל ביתנו נמצאים שמאלה ממפלגת העבודה עם 37% תמיכה.

מי יצחק אחרון? נתניהו וליברמן (צילום: רויטרס, חדשות)
מי יצחק אחרון? נתניהו וליברמן | צילום: רויטרס, חדשות

גם בנושא המדיני ישנם הבדלים בין ישראל ביתנו למפלגות הימין האחרות. בשאלה האחרונה נשאלו המצביעים האם יש להחיל ריבונות על היישובים ביהודה ושומרון? ישראל ביתנו היא מפלגת הימין שנמצאת הכי קרוב לשמאל הישראלי עם 47.5% לעומת 88% של איחוד מפלגות הימין.

העולים מרוסיה הכריעו 7 מתוך 8 מערכות הבחירות האחרונות. המחנה שרוב העולים מרוסיה הלכו אתו - ניצח.