יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, טוען כי טרם ויתר על רעיון ביטול הבחירות. "הביטול טרם בטל, לא במקרה לא מתלהמים", הבהיר היום (ראשון) בריאיון בכנס הרצליה, "תוך כמה ימים יהיה ברור אם יהיו בחירות". לדבריו, יש סיבה מאוד ברורה ליוזמה: "להערכתי, אחרי ה-17 בספטמבר בדיוק אותם שחקנים יעמדו סביב אותו שולחן ויצטרכו להתעסק עם אותם נושאים – אז היה עדיף לציבור כולו שלא היו עושים שבתון שלישי השנה, שעולה למשק מיליארדים".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לדברי אדלשטיין, יש רצון גם בקרב חברי הכנסת ללכת למהלך ביטול הבחירות, חרף ההצבעה בעד פיזור הכנסת. "התחושות לפני פיזור הכנסת היו 'זה לא בא לי טוב בעין', זה לא רוצה לשבת עם זה, והן השתלטו", הסביר. "בשבועיים האחרונים התחילו להופיע תחושות חדשות, וזה הפיח בי תקווה".

אדלשטיין הוסיף כי חרף דברי היועמ"ש, אין מניעה חוקית לביטול הבחירות. "כיוון שזה תקדים, אין חוק שיוכל למנוע את זה מבחינה חוקתית", הסביר. "עוד לא איבדתי סופית את התקווה, כי לפעמים השכל הישר יכול לעבוד".

עם זאת, יו"ר הכנסת הודה כי המהלך שהוא מקדם אינו חף לחלוטין מבעיות. "אנחנו מכירים דמוקרטיות באירופה שבהן המערכת הפוליטית נמצאת בסחרור שהיא לא מצליחה לצאת ממנו שנים", הזכיר. "אצלנו 71 שנה לא קרה דבר כזה, אז אנחנו אולי צריכים לחשוב איך עוצרים את זה לפני שזה הופך להרגל. מי אמר שלא יהיו בחירות גם בפעם השלישית?", שכן לא הליכוד ולא כחול לבן צפויות לקבל 61 מנדטים בבחירות הקרובות – ובכל מקרה יידרש מו"מ קואליציוני.

אהוד ברק צייץ בתגובה לדבריו של אדלשטיין: "יו"ר הכנסת ממשיך להיות קצין המבצעים לחילוץ החשוד מבלפור. לא טובת המדינה או שמירה עליה כמדינה יהודית ודמוקרטית לנגד עיניו, אלא קומבינה חנפנית שתביא אותו אולי למשכן הנשיא. אבדן הממלכתיות כבר אמרנו? חייבים לוודא שזה לא קורה".