"אין פריבלגיה למלחמות בימין" (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות)
"אין פריבלגיה למלחמות בימין" | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

יו"ר האיחוד הלאומי בצלאל סמוטריץ' הגיב הבוקר (שלישי) להודעה של איתמר בן גביר על פירוק האיחוד עם מפלגות הימין. "לו הייתי יכול הייתי עושה הכל כדי להכניס את איתמר לכנסת", כתב בפוסט ארוך בפייסבוק. "אבל זה פשוט לא אפשרי כרגע".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"מרכז האיחוד הלאומי אישר אתמול לבקשתי את ההסכם ואני קורא מכאן גם לרב רפי וגם לאיתמר להיפגש עוד היום, בלי צוותי משא ומתן מיותרים ובלי כיפופי ידיים, ופשוט לחתום על אותו הסכם שוב", קרא סמוטריץ'. "אף אחד לא יצא בהסכם הזה עם מלוא תאוותו בידו, לכל אחד מותר לחשוב שמגיע לו יותר. ככה זה כשמתחברים. כולם מוותרים קצת. אבל המריבות האלה לא יביאו אותנו לשום מקום".

ההורים זועמים. שר החינוך פרץ (צילום: פלאש 90, חדשות)
פרץ עדיין לא הגיב | צילום: פלאש 90, חדשות

"הסכמים צריך לקיים", כתב סמוטריץ'. "איתמר הוא חבר, הוא איש מוכשר שיכול לעשות הרבה, וזה מגיע לו ולבוחרי עוצמה. אלא שלמרבה הצער הדבר פשוט לא אפשרי כרגע. בדקתי, ניסיתי, אבל זה פשוט לא מתאפשר".

סמוטריץ' התייחס להתחייבות שלו ושל יו"ר הבית היהודי רפי פרץ להתפטר מהכנסת לאחר שימונו לשרים ולאפשר לבן גביר להיכנס לכנסת בהתאם לחקיקת החוק הנורבגי שיאפשר לשני בעלי תפקידים להתפטר. "במצב בו היתה קמה ממשלה, החוק הנורווגי היה מחוקק בתוך שבוע", כתב. "והרב רפי ואני היינו מתפטרים מחברותנו בכנסת ומכניסים את ידידנו איתמר בן גביר לכנסת וגם את אורית סטרוק, כפי שהתחייבנו".

יתאחדו עם שקד ובנט? פרץ וסמוטריץ' (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90‎, חדשות)
"אין פריבילגיות למלחמות" | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90‎, חדשות

"הממשלה הזו היא ממשלת מעבר ולא ניתן בה לחוקק את החוק הנורווגי", טען. "למרות זאת לבקשת איתמר בדקתי את האפשרות להתפטר מהכנסת בהתפטרות רגילה כדי להכניס אותו. אלא שהדבר בלתי אפשרי משפטית. על פי חוק יסוד הממשלה, בתקופת ממשלת מעבר ראש הממשלה יכול למנות לשר רק מי שהוא חבר כנסת".

מפלגתו של סמוטריץ' האיחוד הלאומי, קראה בהודעה רשמית לבן גביר לחזור בו מהפרישה: "אמש אישרר מרכז המפלגה את ההסכם הקיים בין האיחוד הלאומי, לבית היהודי ועצמה יהודית. אנו קוראים ומפצירים בשותפות שלנו לעשות כך גם הן עוד היום".

"אין לנו את הפריבילגיה להגיע שוב למלחמות מיותרות בתוך מחנה הימין", מסרו. "האיחוד הלאומי ימשיך לעשות הכל כדי להביא לריצה משותפת של מפלגות הציונות הדתית והימין האמיתי". מהבית היהודי והרב פרץ טרם נמסרה תגובה.

"לא זכינו ליחס הוגן"

מפלגת עוצמה יהודית הודיעה הבוקר ליו"ר הבית היהודי, השר רפי פרץ, כי היא מפסיקה את השותפות שנחתמה עמה במסגרת איחוד מפלגות הימין. במכתב ששלח עו"ד איתמר בן גביר לרב פרץ הוא הדגיש כי ההחלטה התקבלה בעקבות "ההתנהלות המחפירה" של גורמים בבית היהודי.

במכתב שנשלח מטעם המפלגה לרב פרץ נכתב: "לצערנו במהלך כל החודשים האחרונים לא זכינו ליחס הוגן וההתנהלות שלך ושל גורמים בבית היהודי הייתה כמי שמשתמשים וזורקים את עוצמה יהודית". עוד נכתב כי "כפי שאתה יודע היטב, וכפי שהכרזת בעצמך בשידור, החיבור בינינו הביא לניצחון בבחירות שאלמלא התנהלות ליברמן היה מאפשר הקמת ממשלת ימין".