סמוטריץ' ימונה היום לשר? (צילום: רויטרס, פלאש 90, חדשות)
ההתבטאות, הסערה - והתגובה | צילום: רויטרס, פלאש 90, חדשות

סערת התבטאות "חוקי התורה" תעלה במינוי? "סמוטריץ' יכול לשכוח מתיק מהמשפטים" - כך אמרו גורמים המקורבים לראש הממשלה נתניהו בתגובה לדבריו של חבר הכנסת מאיחוד מפלגות הימין מוקדם יותר השבוע. כך פורסם הבוקר (שלישי) בידיעות אחרונות. סמורטיץ' ניצל את הדברים כדי להתנגח בנתניהו ולאגף אותו מימין. "נו באמת, כאילו שעד אתמול ביבי נתניהו ממש רץ לתת לי את תיק המשפטים ולא נניח לשלי יחימוביץ', כתב בחשבון הטוויטר שלו והוסיף: "רמת אמינות חאן אל אחמר".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

התגובה של המקורבים לראש הממשלה נגד סמוטריץ', יו"ר האיחוד הלאומי והשני ברשימת איחוד מפלגות הימין, הביאה את חבר סיעתו איתמר בן גביר, שלא הצליח להיכנס לכנסת בבחירות האחרונות, להגיב בזעם. בהודעה שפרסם הבוקר הוא כתב: "הציטוט של גורמים בסביבת ראש הממשלה כי 'עכשיו סמוטריץ' יכול לשכוח מהמשפטים', מריח לי כתירוץ כדי לא לתת לידידי בצלאל את התיק. כשזה מגיע לאחר ההדלפה שנתניהו הציע ליחימוביץ' את התפקיד, אז המסקנה המתבקשת היא שהפעם בוחרים הכי ימינה כדי שלנתניהו לא תהיה ברירה אלא לתת לסמוטריץ' את המשפטים".

"הליכוד נגרר אחרי יוזמות של כפייה דתית"

ראש הממשלה נתניהו אתמול הגיב לדברים של סמוטריץ', והבהיר אתמול ברשתות החברתיו כי "מדינת ישראל לא תהיה מדינת הלכה". את הדברים פרסם נתניהו שעות לאחר שסמוטריץ' הגיב בשיחה עם החדשות Online לסערה שיצרה דבריו שזכו לביקורת חריפה ממפלגות השמאל והמרכז. בשיחה הזאת הוא הבהיר שאם ימונה להיות שר המשפטים הבא - "מדינת ישראל תתנהל בעזרת השם כפי שהתנהלה בימי דוד המלך ובימי שלמה המלך, על פי דין תורה".

הדיון בועדת הכנסת על חוק המצלמות. ישיר  (צילום: החדשות‎)
"זה כבר לא נער גבעות הזוי". ליברמן | צילום: החדשות‎

בזמן שמרבית מפלגות הימין ממלאות פיהן מים בעקבות התבטאותו של סמוטריץ', יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן גינה בחריפות את הדברים. "האידיאולוגיה שלנו היא לממשלת ימין ולא הלכה", אמר בישיבת הסיעה. "מי שחושב שממשלת הלכה זאת סיסמה תקשיבו היטב למה שאמר סמוטריץ' - זה כבר לא נער גבעות הזוי זה מועמד רציני למשרד המשפטים! נדהמתי כשראיתי את זה, זאת מדינה הלכה בהתגלמותה. את זה אנחנו רוצים למנוע. אנשים יכולים לחלום פה בקואליציה שישראל ביתנו תתן יד להחזיר את המצב לקדמותו, קרי לימי דוד ושלמה, ולנהל את משפט התורה. משפט עברי זה חלק חשוב וקריטי במשפט הישראלי - אבל משפט ישראלי לא יכול להיות משפט התורה. זה ההבדל בינינו לבינם".

גם ח"כ עודד פורר, יו"ר צוות המו"מ של ישראל ביתנו, זעם על דברי סמוטריץ': "יצא המרצע מן השק. כעת לכולם ברור איזו ממשלה רצה נתניהו להקים כאן ועד כמה הוא נכנע במו"מ לכל דרישה של הסיעות החרדיות והחרד"ליות. ציפיתי שהליכוד יתייצב לימיננו בשמירה על מדינת ישראל כמדינה יהודית ומניעת הפיכתה למדינת הלכה, אך לצערי מצאתי את הליכוד נגרר אחרי יוזמות של כפייה דתית. המחנה הלאומי תמיד כיבד את המסורת, אך באותה מידה גם התנגד לכפייה הדתית. ישראל ביתנו נותרה המעוז האחרון של שפיות". ח"כ יוליה מלינובסקי ממפלגתו תהתה: "עכשיו שר המשפטים המיועד רוצה שנחזור להתנהל כמו בימי דוד המלך. מה שאומר שמעכשיו כל מי שלא שומר שבת יוצא לסקילה?".

בתוך כך, לאחר שאיילת שקד פוטרה בתחילת השבוע, היום יכריז ראש הממשלה על מינוי שר המשפטים הזמני. זאת, לאחר שיריב לוין הצהיר כי אין בכוונתו להיות שר זמני, ומשום שנתניהו - שיואשם בכפוף לשימוע בשלושה תיקים - לא יכול למלא בעצמו את מקומה של שקד בשל ניגוד עניינים מובהק. המועמדים המובילים הם בכירי הליכוד, זאב אלקין, אופיר אקוניס וגם ציפי חוטובלי.