משחק כיסאות בממשלת המעבר (צילום: רויטרס, חדשות)
משחק כיסאות בממשלת המעבר | צילום: רויטרס, חדשות

שעות לאחר שהודיע על פיטוריהם של איילת שקד ונפתלי בנט, לשכת ראש הממשלה פרסמה הערב (ראשון) הודעות הבהרה שבה נמסר כי נתניהו טרם החליט על מי יחליף את השניים - ובכל מקרה אין לו כוונה להחזיק באחד מהתיקים הבכירים שהתפנו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"ראש הממשלה עדיין לא החליט על מינוי השרים החדשים", נכתב בהודעה שפרסמה הלשכה. "ראש הממשלה ימנה ממלאי מקום ב-48 השעות הקרובות ואין לו שום כוונה להחזיק באחד מהתיקים שהתפנו".

בהודעה התייחסה הלשכה גם להבהרה של יריב לוין, שהצהיר כי אין בכוונתו להיות שר משפטים זמני במקומה של שקד: "ראש הממשלה ידע מראש שהשר לוין לא מעוניין במילוי מקום. כל פרסום אחר בעניין מינוי השרים הוא ספקולציה".

לוין: לא היה שר משפטים זמני (צילום: תומר ניוברג, פלאש 90, חדשות)
לוין: לא היה שר משפטים זמני | צילום: תומר ניוברג, פלאש 90, חדשות

היום בשעות הצהריים הודיע נתניהו לשרים בנט ושקד כי החליט לפטר אותם מתפקידיהם בממשלה ובקבינט. לדבריו, השניים לא יכולים להמשיך בתפקיד רגיש בקבינט לעוד חצי שנה אחרי שלא נבחרו על ידי הציבור.‎ טרם ידוע מי יחזיק בתיקי המשפטים והחינוך עד להרכבת הממשלה הבאה.

לאחר ההודעה, פרסמו שני המפוטרים הודעה משותפת מטעמם. "אנו מודים מעומק הלב לציבור הישראלי על הזכות הנדירה שנפלה בחלקנו לשרת אותו בתפקידינו כשרי החינוך והמשפטים. כל שעשינו היה למען טובת מדינת ישראל ואזרחיה", מסרו בנט ושקד בהודעה משותפת. "נעביר בצורה סדורה את המשרדים בראשם עמדנו לידי השרים שיחליפו אותנו על מנת לקיים תיפקוד רציף וטוב של משרדי החינוך והמשפטים ועל מנת ששנת הלימודים הבאה תיפתח כסידרה".

6 מקומות בעשירייה לאיחוד הימין (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90‎, חדשות)
יקבלו בקרוב תיקים? פרץ וסמורטיץ' | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90‎, חדשות

ח"כ בצלאל סמוטריץ' הודיע כי הוא דורש את תיקי החינוך והמשפטים עבורו ויו"ר איחוד מפלגות הימין, ח"כ רפי פרץ. "בהיעדר בעיה משפטית ראש הממשלה צריך למנות עכשיו את הרב רפי ואותי לשרי המשפטים והחינוך ולהשאיר את התיקים האלה בציונות הדתית. ולא - אלקין, שהוא חבר טוב, לא מייצג הציונות הדתית", צייץ ח"כ סמוטריץ'. "לציונות הדתית יש מפלגה אחת והיא צריכה להיות סביב שולחן הממשלה והקבינט".

בתוך כך, לשכת היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט פרסמה הערב חוות דעת שקובעת: הממשלה רשאית למנות שרים חדשים ללא צורך באישור הכנסת. הודעת היועמ"ש נועדה לבאר מהן סמכויות הממשלה בעקבות המצב התקדימי שנוצר של בחירות אחרי בחירות ללא ממשלה קבועה ורצופה ביניהן.