יקבלו תיקים בממשלה? (צילום: מרים אלסטר, יונתן זינדל / פלאש 90, חדשות)
יקבלו תיקים בממשלה? | צילום: מרים אלסטר, יונתן זינדל / פלאש 90, חדשות

הממשלה הזמנית תתרחב? ראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי למנות מחר (שני) את בצלאל סמוטריץ' ורפי פרץ, ראשי איחוד מפלגות הימין, לשרים. נתניהו זימן את השניים: אם יסכימו, פרץ יהיה שר החינוך וסמוטריץ' שר תחבורה - וכנראה יקבל תיק קטן נוסף. שניהם יהיו בקבינט - אחד כחבר והשני כמשקיף.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בליכוד אישרו הערב כי "יש מחר פגישה עם סמוטריץ' והרב פרץ בשעות הצהריים במשרד ראש הממשלה". במפלגת השלטון סירבו להתייחס ליתר פרטי הפרשה.

בשבוע שעבר נפגשו השלושה לדון בחלוקת התיקים בממשלה. כעבור שעה הפגישה הסתיימה ללא תוצאות אך משני הצדדים נמסר כי השיח ביניהם יימשך. מטעם הליכוד נמסר: "הפגישה עם סמוטריץ' והרב פרץ הסתיימה באופן חיובי והגורמים ייפגשו שוב".

הפגישה התקיימה על רקע המתקפה החריפה לפני שבועיים של חברי כנסת ושרים בכירים בליכוד נגד סמוטריץ' בשל התנהלות הבית היהודי במשא ומתן הקואליציוני. הרב פרץ גיבה את סמוטריץ', למרות העימות שנוצר בין השניים על תיק החינוך ואמר "הולכים כתף אל כתף על אף הנסיונות לפצל את אחדות המחנה".

סמוטריץ' שיבח את הרב פרץ על הגיבוי: "אף אחד, אבל אף אחד, לא יצליח לפלג בינינו ולקדוח חור בספינה הציונית דתית. האחדות חשובה יותר מכל דבר אחר. מי שמנסה לעשות את זה חייב למצוא את עצמו בחוץ עוד היום! אחרת זה לא ייפסק. זאת האחריות שלנו ואנחנו חייבים את זה לציבור ולעם ישראל".

המינוי של אוחנה הוביל למשבר (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות)
המינוי של אוחנה הוביל למשבר | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

העימות החל כשיו"ר האיחוד הלאומי שרצה את תיק המשפטים לעצמו, אמר למקורביו בעקבות מינוי ח"כ אמיר אוחנה לתפקיד שכעת תיק החינוך אמור להימסר לו. לדבריו, לפי ההסכם בינו לבין יו"ר איחוד מפלגות הימין רפי פרץ, הוא זה שאמור לקבל את התיק הבכיר שיוצע לסיעה. גורם במפלגה אמר אז: "לא ברור למה סמוטריץ', איתו הלכנו כתף אל כתף לאורך כל המו"מ, בוחר לתקוף את רה"מ במקום להסיק מסקנות".

סמוטריץ' אמר למקורביו: "לא ויתרתי לרפי פרץ על תיק החינוך ולפי ההסכם ביננו אני זה שבוחר ראשון. אם אני לא אקבל את המשפטים, החינוך אמור להגיע אליי".

דבריו גררו עימות באיחוד מפלגות הימין וגורמים בבית היהודי תקפו: "יו"ר הבית היהודי הרב רפי פרץ מקבל את תיק החינוך כמו שדרש לאורך כל תקופת המו"מ. הבחירה הראשונה היא של ראש הממשלה והוא במפורש הציע לפרץ את תיק החינוך מהסיבה שהוא רואה בפרץ את מנהיג הציונות הדתית. רה"מ נותן אמון מלא ביו"ר הבית היהודי להחזיק בתיק החינוך והחברות בקבינט כמחליפו של נפתלי בנט בהנהגת הציונות הדתית".

אותם גורמים תקפו ישירות את סמוטריץ': "ראוי שלקראת המו"מ הקואליציוני שיערך מיד לאחר ההבחירות הקרובות נפיק לקחים. לא ברור למה סמוטריץ', איתו הלכנו כתף אל כתף לאורך כל המו"מ בוחר לתקוף את רה"מ במקום להסיק מסקנות".