מתאים יותר מגנץ. נתניהו
בדרך לממשלת אחדות? | צילום: יונתן זינדל, נועם רבקין פנטון, פלאש90, חדשות

יוזמה חדשה? לא ממש: היוזמה לבטל את פיזור הכנסת וההליכה לקלפי לטובת ממשלת אחדות נולדה כבר לפני שבועיים, כשכמה גורמים בכירים בליכוד החלו לדבר עליה זה עם זה, וחלקם גם עם ראש הממשלה נתניהו. אולם ההחלטה להתחיל לבדוק את ההיתכנות ברמה המשפטית נשענה על סקר, שהתפרסם הערב (רביעי) לראשונה במהדורה המרכזית.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

הסקר, שערך לבקשת המפלגה רפי סמית בהשתתפות כ-600 בני אדם, הראה באופן חד משמעי כי רוב מכריע של הציבור בישראל מעוניין בהקמת ממשלת אחדות. 69% מהנשאלים השיבו בחיוב לשאלה: "במידה וניתן היה לבטל את הבחירות ולהקים באופן מיידי ממשלת אחדות לאומית רחבה, האם אתה בעד או נגד?".

זאת ועוד: 78% ממצביעי הליכוד בבחירות האחרונות תמכו ביוזמה, ו-70% ממצביעי כחול לבן. רק 22% ממצביעי שתי המפלגות התנגדו לרעיון. ייתכן וזו הסיבה שנתניהו מוכן להתקדם לכיוון של ויתורים משמעותיים מול בני גנץ.

במפלגת כחול לבן כבר הצהירו היום שפניהם לבחירות ולא לישיבה משותפת עם בנימין נתניהו. "אני כאן היום - לא משתמש במתווכים, מקורבים או שמועות - ואומר בקולי: אם הייתה אופציה חוקית לביטול הבחירות, והיה ניתן להקים ממשלת אחדות ללא נתניהו, היינו שוקלים זאת ברצינות", אמר אחר הצהריים בני גנץ. "סיעת כחול לבן הצביעה נגד פיזור הכנסת, אך כעת המציאות היא קשה אך פשוטה: ב-17 בספטמבר יתקיימו בחירות שנכפו על ידי נתניהו. אנחנו ערוכים, ואנחנו ננצח".

אולם גורם בכיר בליכוד אומר היום על ההצהרות החד משמעיות של כחול לבן כי "יש פער עצום בין דיבורים למעשים. נמשיך לבדוק את ההיתכנות".