חבר הכנסת לשעבר ניצן הורוביץ נבחר אמש (חמישי) לראשות מפלגת מרצ, אחרי שגבר על יושבת הראש הנוכחית תמר זנדברג ברוב של 54% מול 45%. "מרצ ניצחה, השמאל של ישראל ניצח", אמר הורוביץ בנאום הניצחון שלו, שבמהלכו קרא לחיבורים בגוש המרכז-שמאל. עם היבחרו, הורוביץ הופך ליו"ר המפלגה הראשון מהקהילה הגאה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"לפני הכל אני רוצה להודות ליו"ר מרצ היוצאת, חברתי תמר זנדברג", אמר הורוביץ. "תמר לקחה את המפלגה בתקופה לא פשוטה, ניהלה קמפיין ראוי ואידיאולוגי. אני שמח שאת בצמרת המפלגה הזאת. אני אפעל על החברים גם עם אלה שלא תמכו בי. נשלב ידיים ונתקדם כולנו ביחד. אעשה כל מאמץ לא לאכזב אתכם‎". אחוז ההשתתפות בהצבעה עמד על 81% מבין כ-1,000 צירי ועידת המפלגה.

זנדברג, שעמדה בראש המפלגה רק במשך כשנה, הכירה בהפסד ובירכה את הורוביץ על ניצחונו. "זה לא נחמד להפסיד אבל מי שלא מפסיד גם לא מנצח", זנדברג מסרה בהודעה. "מאחלת הצלחה לניצן. מרצ בשבילנו יותר גדולה מבן אדם אחד, זה השמאל של ישראל. אני כאן בשביל העתיד של המדינה שלי ולא הולכת לשום מקום".

יו"ר המפלגה הראשון מהקהילה הגאה. הורוביץ | צילום: פלאש 90, חדשות

"אני עומד כאן בפניכם בענווה ובהכרה של הזכות הגדולה שניתנה לי לעמוד בראש תנועה שהייתה לבית שלי הרבה שנים, בראש השמאל של ישראל", אמר הורוביץ בנאומו הערב. "למרצ יש דרך ברורה, של הומניזם, אהבת אדם, אמונה, שוויון וחופש. דרך החיים הזאת שלנו נמצאת תחת מתקפה. לכן מרצ תילחם על החופש של כולנו. אנחנו המפלגה של ישראל החופשית והדמוקרטית".

הורוביץ עבר לתקוף את ראש הממשלה בנימין נתניהו על רקע התיקים שבהם הוא חשוד: "ראש הממשלה מנהל את המדינה מעמדה של חשוד בפלילים וכדי למלט את עצמו מהכלא עושה עסקאות של שוחד פוליטי ומפקיר את עתידנו". על יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן אמר יו"ר מרצ הטרי: "מימין קם לו אביר החילונים, ליברמן, פתאום גילה את החילונים. רק מרצ נאבקת באמת בכפייה הדתית וחותרת לפלורליזם וחופש לכולם. כל מי שרוצה לחיות ללא כפייה, בואו הביתה בואו למרצ".

"מאחלת הצלחה לניצן". זנדברג | צילום: פלאש 90, חדשות

בהמשך הוא קרא לחיבורים בגוש המרכז-שמאל. "אני קורא לכל המפלגות המאמינות בשמאל - מרצ מוכנה להידברות ושיתופי פעולה על בסיס ערכינו. להיות שמאל זה גאווה. זיקפו קומה אנחנו שמאלנים גאים. אנחנו צריכים ליצור בריתות עם ציבורים חדשים וראשם החברה הערבית והדרוזית. הדרך והערכים שלנו זאת סיבת קיומנו כמפלגה. יש לנו אחריות היסטורית ליצור שמאל חזק".

הורוביץ התייחס להיותו חבר בקהילת הלהט"ב ואמר כי "נבחרתי להיות היו"ר הראשון מהקהילה הגאה שעומד בראש מפלגה. זה לא מפתיע שזה קורה במרצ כי מרצ היא הבית של הקהילה הגאה. בעוד כמה שנים זה יהפוך להיות דבר שבשגרה. אצלנו הם לא קישוט. נילחם על החופש ובני הקהילה הגאה לחיות שווי זכויות בארץ הזאת".

מכחול לבן נמסר בתגובה: "אנחנו בהחלט הגורם היחיד שיכול לנקות את הפוליטיקה הישראלית ולהביא להחלפת שלטון נתניהו. התנשאות כלפי למעלה ממיליון ישראלים שהצביעו לכחול לבן לפני חודשיים וחצי אינה מתכון להצלחה".

האם הורוביץ יחבור לברק?

אלו היו בחירות מאוד משמעותיות עבור המפלגה, שכמעט לא עברה את אחוז החסימה בבחירות האחרונות. מצד אחד ניצבה זנדברג, שאמנם לא הצליחה להביא הישג מדהים בבחירות האחרונות אך השאירה את המפלגה עם הראש מעל המים. ומצד שני, ניצן הורוביץ שחוזר למרצ אחרי שעזב אותה ב-2014.

המשמעות של בחירת הורוביץ היא שמרצ תתמרכז, תניף את דגל הדת ומדינה יותר מאשר את דגל הכיבוש, ואולי גם תהיה חלק איחוד גדול בשמאל. עם זנדברג היה לאיחוד כזה הרבה פחות סיכוי.‎ גם עתה נותרו כמה שאלות בולטות לגבי היום שאחרי בחירתו של הורוביץ. ראשית, האם הוא יחבור לאהוד ברק? לא בטוח שברק אכן מעוניין בחיבור כזה, בייחוד אם הוא יילך עם אחד המתמודדים במפלגת העבודה. לא שמולי ולא פרץ רוצים לקחת את המפלגה כל כך שמאלה.

שנית, בהנחה שמרצ תתמודד לבדה גם בבחירות לכנסת ה-22, לאן פניה מועדות מכאן?בניגוד לזנדברג, שהייתה מעוניינת לקחת את המפלגה שמאלה, לשיח מדיני שכמעט לא מדובר כיום ולשיתוף פעולה יהודי-ערבי, הורוביץ מצדו רוצה לקחת את המפלגה למקומות קצת אחרים.

הוא כמובן תומך בשותפות יהודית-ערבית אבל מדבר יותר על סוגיות של דת ומדינה, שמככבות יותר בסדר היום הפוליטי. הוא רוצה למשוך את מרצ יותר למרכז, כשבלב העניין ניצבת השאלה מאיפה מביאים קולות. זנדברג האמינה שעדיין אפשר להביא לא מעט בוחרים מהמגזר הערבי, ואילו הורוביץ חושב שזה תרחיש פחות סביר לאור תחייתה מחדש של הרשימה המשותפת. לכן מבחינתו צריך לפנות לקהלים אחרים.

"מרצ תקבע את דרכה", אמרה אתמול זנדברג בשיחה עם החדשות. "היא נמצאת על פרשת דרכים. האם היא תהיה מפלגת שמאל אידיאולוגית שמדגישה את הערכים שלה בגאווה ובאומץ, כולל שותפות יהודית-ערבית, או שהיא פונה למרכז ובעצם נטמעת בין הרבה מפלגות אחרות שמציעות את אותו הדבר".

הורוביץ אמר כי "מרצ בוחרת היום יו"ר חדש והנהגה חדשה כדי שנוכל להיות שמאל גדול, חזק ומשפיע בבחירות הקרובות. זאת הזדמנות שאסור לנו לפספס. השלטון המושחת והגזעני של נתניהו צריך לבוא לסיומו ובשביל שזה יקרה צריך שמאל גדול, שמרצ היא העוגן המרכזי שלו. לכן אני מתמודד. אני מאמין שאני אנצח ונביא את מרצ והשמאל להישג יפה מאוד בבחירות".