יו"ר ש"ס אריה דרעי חשף הערב (חמישי) כי דקות לפני ההצבעה הדרמטית אמש על פיזור הכנסת ראש הממשלה בנימין נתניהו הציע ליו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן הצעה שלפיה ש"ס לא תיכנס לממשלה, זאת כדי להעניק זמן נוסף למשא ומתן סביב חוק הגיוס. על המשך יחסיו עם ליברמן דרעי אמר: "נגמר הסיפור".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

"אני, על דעת עצמי, לא שאלתי או התייעצתי עם חבריי מיהדות התורה, בשעה 23:10 אתמול הודעתי לראש הממשלה, שהיה בהלם מההצעה, שיציע לליברמן שש"ס לא תיכנס לממשלה. לא נקבל תפקידים ואנחנו נהיה בחוץ", חשף דרעי במהלך ישיבה מיוחדת שקיימה סיעת ש"ס בכנסת בעקבות פיזור הכנסת ה-21.

לפי התוכנית שדרעי הציע לנתניהו, ליברמן ייכנס למשרד הביטחון ויקבל את כל המשרדים שהובטחו לו, וזאת על מנת להעניק 60 ימים נוספים למשא ומתן על החוק מעורר המחלוקת. "הרי מה יכול לקרות?", תהה דרעי. "אם לא הגענו להבנה, הוא בפנים ואנחנו בחוץ. אז מה יותר ביטחון מזה? כולם בשביל לדחות לעוד חודשיים. אולי נמצא פתרון. לצערי הרב ב-23:30, כשהיינו במדרגות לעלות להצבעה, קיבלנו תשובה שלילית גם על ההצעה הזו".

"נגמר הסיפור עם ליברמן". ליברמן ודרעי | צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות

לטענתו, גם אם החרדים היו מסכימים להצעה של ליברמן, הוא פתאום היה אומר שזה לא מספיק. "הגענו לפשרות בנושא הגיוס למעלה מעשר פעמים, כולל במהלך 40 הימים האחרונים", ציין דרעי. כשנשאל מי יותר גרוע בעיניו כעת, ליברמן או לפיד, דרעי השיב: "אני לא יודע אם יותר גרוע מי שעושה את זה מבחינה צינית או מבחינה אידיאולוגית".

יו"ר ש"ס הבהיר כי הוא לא מודאג ממצבה של מפלגתו לקראת הבחירות החוזרות ואמר שגם הפעם היא תמליץ על בנימין נתניהו לראשות הממשלה. "ש"ס תתחזק ותוסיף מנדטים", הצהיר דרעי. "ש"ס היא חלק מהמחנה הלאומי. נתניהו הוא המועמד היחיד שלנו לראשות הממשלה. אנחנו צריכים לעשות הכול כדי שיהיה לנו רוב בלי ליברמן".

עוד אמר דרעי: "כואב לי מאוד. ליברמן ואני היינו חברים. חצרות האדמו"רים היו פתוחים בפניו. הוא היה אורח כבוד בכל אירוע של הציבור החרדי. מעולם לא ידענו שיש לנו יריב אידיאולוגי כזה קשה. נגמר הסיפור עם ליברמן".

ליצמן: "לא נשכח את זה לליברמן" 

קודם לכן התכנסו ראשי מפלגת יהדות התורה בבני ברק לאירוע פתיחת מטה הבחירות של רשימת "יהדות התורה המאוחדת". בפתח הישיבה, סגן שר הבריאות ח"כ יעקב ליצמן ויו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני צפויים להתייחס לפיזור הכנסת ולהכרזה על בחירות נוספות. ליצמן: "אנחנו נזכור את זה לליברמן, סחטו אותנו". גפני: "הולכים לבחירות על גחמה של ליברמן".

סגן שר הבריאות ליצמן התייחס ליממה הפוליטית הסוערת אמש והגיב למתקפות מצד יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן: "אנחנו לא הגזמנו בבקשות בהסכמים הקואליציוניים, אנחנו אלה שהגענו להסכמים. להגיד שסחטנו? זה בדיוק הפוך - סחטו אותנו. הבעיה הייתה שליברמן פשוט לא רצה כלום: או שהוא אנטי ביבי או שהוא לא רצה פתרון לגיוס. מה שהוא אמר במסיבת העיתונאים זה קריאת תגר נגד החרדים".

יו"ר דגל התורה משה גפני התייחס גם הוא להחלטה ללכת לבחירות, והדגיש כי קמפיין הבחירות של המפלגה לא יתמקד בליברמן - אלא על "מדינת ישראל כיהודית ודמוקרטית". גפני התייחס למשבר סביב נושא חוק הגיוס, וביקר בחריפות את התנהלות ליברמן: "חוקים כאלו התקבלו ברוסיה לפני הורדת או העלאת מסך הברזל -  הדיקטטור אומר ובזה נגמר העניין. אי אפשר לנהל דמוקרטיה ככה".

חבר הכנסת הבכיר משה גפני מיהדות התורה התראיין הבוקר לתכנית הרדיו "מרציאנו-סגל" בגל"צ ותקף בחריפות את ליברמן, על רקע פיזור הכנסת הלילה: "מדובר באדם לא רציני וחסר אחריות, הוא לא יעבור את אחוז החסימה". גפני הבהיר כי ימליץ לחברי סיעתו לא לשבת איתו בממשלה בעתיד.

סגן שר הבריאות ליצמן, היום
סגן שר הבריאות ליצמן, היום | צילום: החדשות

"הדיקטטור ליברמן החליט להשליט סדר במדינה. הוא קובע איזה חוק יעבור, איך יעבור, אם יהיו בחירות ומתי", תקף יו"ר דגל התורה בריאיון. "הציבור צריך לדעת: מדובר באדם לא רציני, חסר אחריות שהציבור הישראלי לא יסלח לו על כך. הוא לא יעבור את אחוז החסימה".

גפני הוסיף: "בבחירות האחרונות רבים מהציבור הלא דתי הצביעו עבורנו בגלל העשייה החברתית שלנו. אנשים מעדיפים לתת לנו את הקול כי אנחנו מסייעים לכלל הציבור וגם תומכים בממשלת הימין בראשות נתניהו". לפי גפני, ביהדות התורה כעת לא פוסלים ישיבה עם ח"כ לפיד בממשלה, אך הציב תנאים ברורים לאפשרות שדבר כזה יקרה.