רשימת חוסן לישראל-תל"ם לכנסת תוצג הערב, אבל האמת היא שלמצביעים לא באמת משנה מי נמצא בה (שלא לדבר על המצע). הבחירות האלה הן פרסונליות: לא הליכוד אלא בנימין נתניהו, לא חוסן לישראל-תל"ם אלא בני גנץ. אבל גנץ לא יכול להיות בכל מקום, והוא צריך לשלוח את המועמדים האחרים ברשימה לשוחח עם הציבור. יועז הנדל, אחת ההחתמות הנוצצות מטעם בוגי יעלון, הוא עיתונאי שהיה בעבר ראש מערך ההסברה במשרד ראש הממשלה תחת בנימין נתניהו. הוא עזב לאחר שננזף על ידי נתניהו בגלל שהעביר ליועץ המשפטי לממשלה מידע לפיו ראש הלשכה נתן אשל הטריד מינית את אחת העובדות (אשל נאלץ לפרוש). ככה שהנדל יודע דבר או שניים על הערכים והמוסר של מי שעומד בראשות הממשלה – וזה משהו שיכול לשמש אותו גם בחוג הבית הראשון בחייו.

המקום

אזור התעשייה בכפר סבא, מקום שלא הייתם מגיעים אליו לעולם אם לא הייתם עובדים בו. החלל עצמו נראה כמו חדר ישיבות גדול שהוסב למיני-אולם. צפוף למדי. יש מי שיקרא לזה אינטימי, יש מי שיזדקק למשאף מרוב המחנק.

ציון: 2 (מתוך 5)

העיצוב

שלט דל של בני גנץ על המדרגות בכניסה לבניין עם הסיסמה המוכרת "ישראל לפני הכל". בפנים שני פוסטרים נוספים. ניכר שהספיקו להוסיף את תל"ם לשם המפלגה. על הכיסאות מונחים פלאיירים שבהם עיקרי המצע, טאץ' יצירתי.

ציון: 3

הכיבוד

בקבוקי מים, שני סוגי עוגיות יבשות מפוזרות במשורה, דל מאוד, תקופת הצנע לפני הכל.

ציון: 2

View this post on Instagram

A post shared by hug bait (@hugbait) on

הקהל

כ-70 איש, מפנסיונרים ועד צעירים, מחובשי כיפה ועד עונדי עגילים, מצברים ועד יוצאי רוסיה וסביבתה. תמהיל מכובד. כולם רוצים לשמוע מה יש לנציג של הכוכב החדש בשכונה להגיד.

ציון: 5

האירוע

כאמור, זו הפעם הראשונה של הנדל בחוג בית. אולי כדי לחזק את הביטחון העצמי בקהל נמצאים גם חברי מפלגתו אורלי פרומן, שהייתה מנהלת מחלקת החינוך בכפר סבא, ומשה (מוץ) מטלון. הנדל מתריע מראש על חוסר ניסיונו באירועים כאלה ואומר שהוא והקהל  "מתגלחים אחד על הזקן של השני". הוא מספר על הרקע שלו כקצין קרבי, גם במילואים, ומצהיר כבר בהתחלה "אני איש ימין". לדבריו, מה שעשה אצלו את הסוויץ' להתחיל לחשוב על פוליטיקה היה פוסט של הצל במהלך "צוק איתן", שגרם לו לרצות להילחם נגד הפילוג בעם. עכשיו דממה.

נקודת השבר השנייה של הנדל הייתה פרשת אלאור אזריה והתגובות אליה, בהן הקריאות לאיזנקוט ש"רבין מחפש חבר", והפוליטיקאים שנגררו בהתלהמות אחרי טוקבקיסטים ופוסטים בפייסבוק. הוא מדגיש שוב ושוב שמדינת ישראל היא סוג של נס, ושהדבר החשוב ביותר היום הוא איך שומרים על הנס הזה. זה למעשה המסר העיקרי, היחידי, של הנדל ושל חוסן לישראל-תל"ם.

הנדל מדבר ברוגע ונועם, מעט נבוך אבל בקטע חמוד. רק מילה על הסטיילינג: בנאדם, אתה לא יכול ללבוש ז'קט שנראה גדול עליך בשתי מידות, זה לא משדר רצינות.

ציון: 4

שלב השאלות

חלק גדול מהנוכחים מתעניין בתכנית המדינית של המפלגה. הנדל לא מציע פתרונות קונקרטיים, ומרבה לחזור על המנטרה לפיה יש מגבלות ברורות ואפשרויות ברורות. "נסיגות חד צדדיות לא יעשו טוב" וגם "מדינה דו-לאומית היא סכנה, ואף אחד לא חושב שלחזור לקו כפר סבא זה פתרון טוב, כי זה גם מסוכן". הוא מדבר מאוד יפה אבל הולך סחור סחור, מדגיש מה לא, אבל לא אומר מה כן. ובכל מקרה - גם את זה הוא חוזר ואומר - הסכם עם הפלסטינים לא נמצא על השולחן בזמן הקרוב. כשהשואלים מקשים בכל זאת, הנדל חוזר לדף המסרים שמדבר על איחוד, סובלנות, האתוס של צה"ל וכן הלאה. על השאלה מה התכנית המדינית הוא לא ענה.

בתשובה לשאלה אחרת מתרעם הנדל (בשקט ובשלווה) על כך שהיום אין אידאולוגיות, יש או בעד נתניהו או נגדו, ומזכיר את ההפגנה שארגן בעד טוהר המידות לפני קצת יותר משנה – שבעקבותיה מיד הותקף ותויג כשמאלן. האזכור של נתניהו מרים להנחתה ובקהל ממהרים לשאול לגבי כתב האישום והישיבה עם נתניהו. הנדל אומר שהקו שהם מגדירים הוא הגשת כתב אישום ומדגיש: "לא נשב עם ראש ממשלה עם כתב אישום". זה גורם למהומה קלה בקהל (רובו כנראה אנטי-ביבי) והנדל נדרש להסבר נוסף. לטעמו, נתניהו היה צריך להחיל על עצמו את מה שאמר על אולמרט בזמנו - שראש ממשלה תחת חקירות לא יכול לכהן בתפקידו. כשבקהל שואלים מה יהיה אם לא יוגש כתב אישום עד הבחירות, הנדל מעט מגמגם עד שהוא מגבש את התשובה: "אם נכשלנו ולא הצלחנו להחליף את נתניהו, ונתניהו יהיה ראש ממשלה, זו דילמה ואין לי תשובה טובה… יכול להיות שנמצא את עצמנו באופוזיציה בכזה מצב".

View this post on Instagram

A post shared by hug bait (@hugbait) on

בהמשך הוא נשאל על-ידי אדם שמציג את עצמו כמצביע יש עתיד מה ההבדל המהותי בין שתי המפלגות, ומביע אכזבה מכך שהאגו משחק תפקיד ומונע איחוד בין גנץ ללפיד. הנדל ממהר לפרגן: "ביש עתיד יש אחלה חבר'ה ויאיר הוא בנאדם טוב", ורומז: "הייתי שמח לכל חיבור אם השלם עולה על סך חלקיו". הנדל מפקפק אם החרדים יצטרפו לקואליציה בראשות מפלגה מאוחדת כזו (בגלל לפיד, מן הסתם).

לגבי האגו, הנדל מצביע על הסקרים שמעידים על מידת ההתאמה של גנץ  להיות ראש ממשלה: "בפעם הראשונה מזה עשר שנים יש מישהו שמאתגר את נתניהו". בשורה התחתונה אפשר להבין את האובייס: איחוד בין גנץ ללפיד יקום וייפול על מי שיעמוד בראש הרשימה. במילים אחרות: אל תעצרו את נשימתכם. כלומר, אלא אם אתם יכולים לעצור אותה ליומיים – עד המועד האחרון להגשת הרשימות.

כשהוא נשאל פעם נוספת על פרשיות נתניהו והתבטאויותיו, הנדל אומר ש"הקואליציה הנוכחית כמו שפנים מפחדים להגיד בכל פעם שנתניהו תוקף את המשטרה, למרות שהם חושבים אחרת ורואים את זה על הפנים שלהם", ואז ממשיך ומגלה: "שלושה שרים מהליכוד אמרו לי 'אנחנו יושבים על הגדר ומחכים שנתניהו ילך, אבל לא אומרים כלום כי למה לנו להסתבך'".

מאוחר יותר הוא משחרר כלפי ביבי עקיצה שכבר באה לידי ביטוי בסרטונים של חוסן לישראל-תל"ם: "אם הייתם שואלים תייר מה דעתו על מי שפינה שני יישובים בשנה האחרונה, מדבר עם החמאס, הצביע בעד ההתנתקות - הוא היה אומר שמדובר במרצ או בעבודה". אגדת עם מופלאה.

לבסוף מבקשת אחת הפעילות בקהל שבמפלגה יחדדו טוב יותר את ערכיה לציבור הרחב. הנדל מקבל את ההערה אבל מסביר שהשיח הציבורי הוא לא חוג בית, ובראיונות לא תמיד מספיקים להגיע לעניין. הבעיה היא שגם בחוג בית של למעלה משעה, הנדל לא תמיד מספיק להגיע לעניין.

ציון: 2

 

מדד השכנוע

בפנים ובחוץ הועברו דפי הרשמה עבור מי שרוצה להצטרף כתומך במפלגה. היו כאלה שחתמו כי חשבו שמדובר בדף נוכחות (אוקיי - אני). בשלב מסוים חבר'ה מאחוריי איבדו עניין בהנדל והתחילו לנתח את מצבה של הפועל כפר סבא בליגה הלאומית (שבדיוק סיימה משחק נגד המוליכה נצרת עילית בתיקו אפס). מצד שני, בתום האירוע הנדל נשאר לענות בפרטי למי שלא הספיק לשאול, וביציאה שמעתי מחמאות על האופן שבו דיבר והציג את הדברים.

ציון: 3

View this post on Instagram

A post shared by hug bait (@hugbait) on

סיכום האירוע

אי אפשר להטיל ספק בכנות כוונותיו ובשכנוע הפנימי העמוק של יועז הנדל. סביר להניח שהוא יהיה ח"כ שבאמת יפעל למען הציבור ולא למען עצמו. כמה מהערכים שלו הוא באמת יצליח להביא לידי מימוש בכנסת? זה, עושה רושם, תלוי יותר במנדלבליט.

ציון: 3