האם לאפשר תחבורה ציבורית בשבת? ומה בנוגע לנישואים אזרחיים? מה צריך לעשות עם חוק הלאום, והאם נכון להטיל עונש מוות על מחבלים? האם צריך לדבר עם חמאס, ואיך פותרים את הסכסוך הישראלי-פלסטיני? שאלנו את ראשי המפלגות 15 שאלות בנושאים שהסעירו את הציבוריות הישראלית בשנים האחרונות. תשובותיהם מופיעות כאן לצד הערותינו, המבוססות על דבריהם ומעשיהם לאורך השנים ועל מצעי המפלגות, ומבקשות להעריך את השקפת עולמם.

שלושה ראשי מפלגות התעלמו מפניותינו – בנימין נתניהו (הליכוד), אריה דרעי (ש"ס) ונפתלי בנט (הימין החדש). הליכוד וש"ס אינן מפרסמות מצע, ולכן הסתמכנו בהערות על האופן שבו פעלו נתניהו ודרעי בממשלה היוצאת. יעקב ליצמן, איימן עודה ואביגדור ליברמן סירבו לענות על חלק מהשאלות.

בצלאל סמוטריץ', יו"ר האיחוד הלאומי ומס' 2 באיחוד מפלגות הימין, מייצג את הרשימה. עבאס מנסור מרע"ם ומטאנס שחאדה מבל"ד ביקשו לענות בנפרד, בגלל חילוקי דעות מסוימים בין המפלגות שרצות ברשימה משותפת. אחמד טיבי מתע"ל לא ענה לפניותינו ולא אישר את תשובותיו של איימן עודה מחד"ש כמייצגות את הרשימה המשותפת לשתי המפלגות.

"כחול לבן תתמוך בהמשך המדיניות המבוקרת של אי הפללה. נעודד את המחקר, הפיתוח והייצור בתחום הקנאביס רפואי"

ב-2012 הביע יאיר לפיד התנגדות ללגליזציה. ב-2015 אמר כי "קרה לי משהו בדבר הזה. אני לא רוצה להיות מקובע. אם יגידו ששלוש המדינות הגדולות בארה"ב אמרו שזה בסדר, אשתנה לכיוון הזה"

בחר שלא לשתף את עמדתו עם הציבור. המפלגה לא מפרסמת מצע מאז 2009  

במהלך העשור האחרון לא פעל נתניהו בנושא, לרבות במסגרת כהונתו כשר הבריאות. במהלך הבחירות, בעקבות הדיון הער סביב הנושא ועליית מפלגת זהות, אמר נתניהו ב"ליכוד TV" שהוא בוחן את הנושא והבטיח "תשובות בקרוב". השר לביטחון פנים גלעד ארדן קידם את מדיניות אי ההפללה שנכנסה החודש לתוקף

"אנו תומכים בלגליזציה. כמו במדינות רבות אחרות בעולם, גם ישראל יכולה וצריכה להתקדם לעבר לגליזציה של קנאביס, ולאפשר צריכה אישית באופן חוקי ומפוקח"

סירב לענות

חד"ש (בראשות עודה) תומכת באי-הפללה ומתנגדת למדיניות "שהופכת אנשים בוגרים ונורמטיביים לעבריינים". שותפתה תע"ל (בראשות טיבי) תומכת רק בקנאביס רפואי ומתנגדת לשימוש חופשי בו, שכן "סמים מסוכנים יותר מאלכוהול" (לפי דברים שמסרה התנועה ל"הארץ")

"לא" 

ליצמן תומך בהקלת הביורוקרטיה עבור משתמשים בקנאביס רפואי אך מתנגד ללגליזציה

"מחד, אין טעם בחוקים שאינם נאכפים. מאידך, איננו רוצים שהמדינה תעביר מסר שכביכול מקל ראש בנטילת סמים מכל סוג. סמים קלים מביאים לסמים קשים ולהרס החברה"

במרץ אמר סמוטריץ' ש"לגליזציה זו מכבסת מילים שקרית להצפת רחובות ישראל בסמים. אין לי כוונה ליישר קו עם האופנה הפופוליסטית והמסוכנת הזו"

בחר שלא לשתף את עמדתו עם הציבור

דרעי לא הביע עמדה בנושא הלגליזציה

"כן. מרצ גאה להיות המפלגה הראשונה בכנסת שהכניסה את הנושא למצע שלה וקידמה אותו באופן אקטיבי"

בחר שלא לשתף את עמדתו עם הציבור

בנט אמר במרץ בכנס באוניברסיטת ת"א כי "כל מהלך של לגליזציה יהיה אחרי שנוודא שזה לא פוגע בבריאות ולא הורס את החיים של אנשים. אם נראה שיש אפשרות שלא פוגעת בביטחון הילדים – אני הולך על זה"

"השר כחלון יזם תכנית לביטול הרישום הפלילי של מי שנפתח נגדם תיק על החזקת קנביס באורח חד-פעמי. זוהי עבירה לא מזיקה שלא צריכה לרדוף אזרחים שומרי חוק. כולנו תמכה ברפורמת אי הפללה באחריות והרחבת הנגישות של קנאביס רפואי. כחלון הוביל את ייצוא הקנאביס הרפואי. בעניין לגליזציה, אנו סבורים כי יש להתקדם בנושא על פי המקובל במדינות המערב, בזהירות ובאחריות הנדרשת"

בראיון ל"הצינור" בינואר אמר כחלון: "אם זה כבד עובד בעולם והכל בסדר אז אפשר לרוץ עם זה"

מנסור: "לא"

שחאדה: "בל"ד תומכת בהסדרה מלאה של קנביס לשימוש לצרכים רפואיים והסרת כל המגבלות שגורמות נזק לחולים רבים, אך אינה תומכת בלגליזציה"

"מתוך מבט אל העולם המשתנה והמציאות הדינמית שבה מאות אלפים מתחככים בעולם הפשע והופכים לעבריינים בעל כורחם, מתוך חשש כי מה שמשווק ונמכר על ידי עולם הפשע אינו ידוע ואינו בר פיקוח ואף עלול להוות סכנה גדולה יותר, ומתוך הבנה שיש ליצור ריחוק בין עולם הפשע והפשיעה בין אזרחים נורמטיביים, הגענו להבנה כי עדיף להסדיר את השימוש ובמיוחד לפקח על השימוש בקנאביס לצריכה עצמית.

מפלגת גשר מאמינה שאין להפליל מי שצורכים קנאביס באופן אישי. אנחנו מבקשים למנוע מצב אבסורדי ולפיו מיטב בנותינו ובנינו שסיימו שירות צבאי וערכי, או מי שנדחקו לחפש מקור לקנאביס להקלת מצוקות רפואיות ואין בידם מרשם, ימצאו עצמם עם רישום פלילי. יש לתת את הדעת להגבלת גיל, להסדרת המקומות המותרים למכירה וכיו"ב ולדאוג לניתוק עולם הפשע מהאוכלוסייה הנורמטיבית, הכל בחוק ותחת פיקוח, כפי שנעשה לגבי חומרים אחרים אשר משפיעים על הגוף ועל התודעה. לצד כל זאת יש לקיים מערכת מסבירה ותומכת, וסדנאות כפי שנעשה עם אלכוהול"

"זהו נושא רציני מדי מכדי להפכו לגימיק בחירות. יש להשאיר את הנושא לבחינה ושיקול של אנשי מקצוע"

ב-2006, בתשובה לשאלון ב"וואלה!", אמר ליברמן כי הוא מתנגד ללגליזציה

"את הקנאביס יש להוציא מפקודת הסמים"

פייגלין הוא הדובר הבולט ביותר מבין המפלגות בעד לגליזציה, ואף אמר כי יציב אותה כתנאי להצטרפות לקואליציה

ראשי המפלגות עונים על השאלות הבוערות של הבחירות: