"הסתה" הייתה המילה המרכזית סביבה סבב פאנל הבוחרים החדשים בתיכון עירוני י"ד בתל אביב, כאשר נציגי מפלגות הימין נאלצו להתגונן מפני תלונות על אפליות, איומים, אלימות וקיפוח אוכלוסיות על ידי חוק הלאום. "כרגע בבית המשפט העליון ראש הממשלה החליט להמליץ על פסילת כל הנציגים הערבים שמתמודדים לכנסת", אמרה נועה לוי מחד"ש, "כל הנציגים שלהם פסולים בעיניו - איזו מין דמוקרטיה זו כשראש הממשלה מסית נגד 20% מהאוכלוסייה? אני אספר לכם שאנחנו עוברים בין בתי ספר ואני נאלצת לשמוע נציגי מפלגות מהימין עומדים מולי ואומרים 'את בוגדת', ו'כל חדשניק הוא מחבל ומוות למחבלים'. כשיש לכם קמפיין רשמי שאומר שאני צריכה למות בעצם, ואני עומדת ושומעת את זה יום יום מנציגי ישראל ביתנו. קמפיין הבחירות שלי בפעם הראשונה בהיסטוריה מותקף באלימות פיזית ברחוב - מה שמתחיל בדיבורים של ראש הממשלה נגמר בבריונים ברחוב. ישבתי בדיון של חברי מפלגתי שדיברו על איך נחלק פלאיירים במרכז ירושלים והאם אנחנו צריכים לחמוק מהר כדי שלא יתקפו אותנו - זו דמוקרטיה?".

"ברגעים אלו נחתם הסכם עודפים בינינו למרץ", בישרה אמילי מואטי מהעבודה, "המהפך אפשרי, כדי לקבל ממשלה בראשות גנץ עם העבודה חייבים להצביע אמת בקלפי. נוכחנו בשנים האחרונות שאין פצע בחברה הישראלית בממשלת הימין לא משתמשת בה כתעמולה נגד השמאל. 20 שנה הם בוכים על הסכמי אוסלו, למה הם לא מבטלים אותם? רק בגלל שת"פ בטחוני עם הפלסטינית? לא, כי זו תעמולה נגדנו. ההתנתקות, שלא אנחנו ביצענו אלא שרון - אין ימני אחד שמוכן לחזור לעזה. ההתנתקות היא תעמולה נוספת נגדנו, בין 2001 ועד ההתנתקות נהרגו פי 2 יהודים מפעולות טרור מאשר אחרי ההתנתקות אבל מה אכפת להם? יש להם תעמולה נגדנו. המאבק המזרחי - נראה לכם שלנתניהו אכפת מהפריפריה? שלעשירייה ראשונה שיש בה בעיקר גברים אשכנזים עשירים אכפת מבתי הספר בפריפריה ומהשיכונים באשקלון? זה משמש אותם תעמולה נגד השמאל. השסע בעם - אני רוצה להקריא לכם: "אמן תמות לך הילדה המכוערת שלך... רבין מת בדיוק כשהוא החריב את המדינה ואני מקווה שאתם השמאלנים יימח שמכם תשלמו בעתיד הקרוב על בגידה" - טוקבק שאני מקבלת בפייסבוק מאדם מזוהה עם ילדים ותמונות של בר מצווה. סתיו שפיר מסתובבת עם אבטחה צמודה בגלל איומים על החיים שלה, שמעתם את נתניהו מגנה את זה? שתלמיד שואל נציגה מהשמאל למה אמנון אברמוביץ לא יושב בכלא על בגידה זה מסדר אותם".

גם עידן רול מכחול לבן חלק סיפור הסתה משלו: "אני רוצה לספר על משהו שקרה לי השבוע. בתקשורת ישבו אלי ישי והרב מזוז, שהתחיל בעוד מסע הסתה נגד הקהילה הגאה. הלכתי למשטרה והגשתי תלונה על הסתה נגד הרב - הקהילה הגאה היא לא שק אגרוף. רק שבוע שעבר 3 להט"בים חטפו מכות רצח מחוץ למועדון לתל אביב, וזה קורה בגלל רבנים ואנשי ציבור שמכינים את הקרקע למקרה האלימות הבא, בין אם זה הבית החשוך וחבריו הכהניסטים ובין אם זה אלי ישי, והבעיה היא שכל אלה הם בני בריתו הטבעיים של נתניהו". כחול לבן אף זכתה במדגם הבחירות שנערך בתיכון עם 47 אחוז מהקולות, כשלאחריה הליכוד עם 19 אחוז ומרצ עם 17.

"כל הצד השמאלי כאן דיבר על הפילוג וההסתה אני שמעתי רק אתכם מוציאים טוקבקים ומאשימים רבנים", השיבה אורלי רפפורט מאיחוד מפלגות הימין. "זה לא כל הימין שהוא רע ומסית! מדינת ישראל זו אחת המדינות הטובות לחיות בה, ולא סתם יש לנו מצעד גאווה, זו מדינה טובה. אני רוצה שנדבר על כמה שטוב לנו פה - הרבה מפלגות אומרות כמה רע, אין הפרדת דת ומדינה, אין בריאות... חבר'ה, טוב לנו פה. אנחנו מדינה שקיימת 70 שנה, אנחנו הולכים לבתי ספר עם חינוך טוב, יש לנו מערכת בריאות שאפשר לשפר אותה אבל בסך הכל היא טובה. תזכרו שאתם קמים בבוקר ומרגישים בטוחים ללכת ברחוב, זה לא מובן מאליו".

כוכבים לא נולדים, כוכבים מתאמצים

במהלך הפאנל נשאלה רפפורט מדוע מפלגתה אוחדה עם עוצמה יהודית בתיווך נתניהו, ומדוע הם נותנים יד לכניסה של פוליטיקאים מסוכנים לכנסת. "לא אסנגר עליהם כי יש לנו חילוקי דעות", ענתה, "כשמדברים עליהם כמפלגת גזענים ועל זה שנפסלו - מאז מיכאל בן ארי ישב בכנסת. מה שמדברים עליו והנושא השנוי במחלוקת זה נושא הערבים בארץ ישראל – הם בעד עידוד הגירה חיובי, ואני לא אסנגר על דעתם. בראייה כללית לאומית זה היה הדבר הנכון לעשות. אני רואה את המשותף שיש גם בינם למפלגות הימין האחרות".

בפאנל אף התארח שר החינוך נפתלי בנט ממפלגת הימין החדש, שחלק עם התלמידים שלוש עצות לקראת שירותם הצבאי: מי מכם שיכול לפני הצבא לעשות שנת שירות או מכינה קדם צבאית או משהו משמעותי, אני מאוד ממליץ. החיים ארוכים ולקחת שנה לברר לעצמנו למה אני הולך להילחם בצה"ל ומה מקומי בחברה? להכיר חרדים, דתיים, ערבים, דרוזים ומרכיבי החברה הישראלית. העצה השנייה: לאן שלא תלכו, המפתח להצלחה זה מאמץ כביר ועקבי שלכם. לא משנה במה תבחרו - מוזיקאי, מדען, אתם צריכים לקרוע את עצמכם. אני אומר כי יש אווירת כוכב נולד - שום דבר טוב לא נולד בקלות. כל מי שנמצא פה עובד מאוד קשה וחורש את הארץ. כוכבים לא נולדים, כוכבים מתאמצים. המסר השלישי - כל הזמן תשאלו עצמכם 'איך אני יכול לתרום'. לא רק בדברים הגדולים למען המולדת, גם בדברים הקטנים - כשאתם מגיעים הביתה והפח עולה על גדותיו, כשאתם תתחילו להוציא את הזבל בבית, ולנקות את השירותים בבית ספר אם מלוכלך, ולעזור בדברים הקטנים, זה יבנה את האישיות בדברים הגדולים".

"מדהים, שר החינוך היה פה ונתן עצות לנקות את השירותים במקום לתת עצות ולהגיד שחייבים במדינה דמוקרטיית שוויון בין כל האזרחים, ומי שזורקים לזבל זה מי שחושבים שלא צריכים פה דמוקרטיה", אמרה נציגת מרצ עו"ד גבי לסקי. "במקום לדבר על ערכי הדמוקרטיה והפגיעה שיש בחוק הלאום, הוא אומר שצריכים להתחיל לרדת עם הקרוקס. תספרו לו שקרוקס יצאו מהאפנה מזמן מזמן".

פרויקט הבוחרים החדשים הוא שיתוף פעולה בין חברת סקאי הפקות של בן רבסקי, שבי זרעיה ואתר mako, ומפגיש בין פוליטיקאים לתלמידי תיכון העומדים להצביע לראשונה בחייהם. בפאנל בתל אביב השתתפו אחיר אוחנה (הליכוד), אמילי מואטי (העבודה), עו"ד גבי לבסקי (מרצ), עידן רול (כחול לבן), פנטהון סיום (כולנו), כרמן אלמקייס (גשר), ליבי מולד (זהות), רוני ססובר (הימין החדש), נועה לוי (חד"ש) ודרור דסה (ישר). תמלול: אסף קידן. וידאו: אילן בר. סאונד: תמיר הויזמן. ריכוז מפלגות וצילום סטילס: אפרת ליסון.