פרויקט "הבוחרים החדשים" הגיע הבוקר לתיכונט בתל אביב ויצר התנגשות בין מנהל התיכון, רם כהן, לבין חבר הכנסת עודד פורר מישראל ביתנו. התקרית החלה כשפורר סיפר ש"לצערי הכרתי את בית הספר מפניות שהגיעו אליי מתלמידים והוריהם אחרי שהוחלט לא להשמיע את ההמנון בטקס יום הזיכרון ליצחק רבין. ולצערי בדיון שביקשתי בוועדת החינוך התקבלה תגובה קצת מבזה מהנהלת בית הספר ומנהל בית הספר לא טרח להגיע לדיון. מי שחושב שלא צריך להשמיע את ההמנון ומי שמתבייש בדגל ישראל לא יכול להיות מנהל בית ספר בעיניי".

כהן ביקש לענות לפורר ואמר: "יש לי בשורה בשבילך – יש פה דגלים ויש פה חינוך לאהבת הארץ ולגיוס לצבא ולאהבת אדם ולחינוך פלורליסטי והומניסטי. הילדים כאן אוהבים את הארץ עם המנון ובלי המנון. אין לך בעלות על הארץ ועל הנאמנות". אמילי מואטי ממפלגת העבודה הגיבה גם היא על הדברים ואמרה על פורר: "אני המומה ממה שקרה כאן. ח"כ קרא נגד מנהל בי"ס בלי למצמץ. מי שבא לעשות סיבוב פוליטי כדי לקושש קולות – אל תאמינו לו". גם מוסי רז ממרצ ביקש להגן על כהן "שמותקף על ידי חבר כנסת בלי שבירר את הפרטים".

"הסיפור הגדול זו השאלה האם הכיבוש יסתיים"

חילופי הדברים בין פורר לכהן המשיכו כשמנהל בית הספר הפנה שאלה זהה לנציגי המפלגות. "בסופו של דבר הסיפור הגדול במדינת ישראל זו השאלה האם תהיה פה מדינה אחת או שתיים, האם הכיבוש יסתיים או לא", אמר כהן. "האם אתם רואים בסופו של דבר את האפשרות שתהיה פה מדינה אחת בעלת רוב יהודי או שאתם רואים מדינה אחת שמורכבת מפלסטינים ויהודים, כשהיהודים אינם הרוב?". פורר אמר שזה "נאום ולא שאלה", וטען ש"מי שחושב שיש כיבוש ביהודה ושומרון יכול להיות שחושב שיש כיבוש בתל אביב, כי כך רואים זאת אלו שיושבים בעזה". אורלי רפפורט מהבית היהודי אמרה ש"יש רק מדינה אחת מהים עד הירדן ואין אופציה לשתי מדינות", וגם מירב בן ארי מכולנו דחתה את טענת הכיבוש "כי העם אינו כובש בארצו". חגי רזניק מגשר טען ש"כל המפלגות הציוניות אומרות אותו דבר, בסופו של דבר מה שמשנה זה הנושאים החברתיים".

נציגת הליכוד בפאנל, מיכל שיר, סיפרה שנכנסה לפוליטיקה בעקבות "אסון הסכמי אוסלו. גיליתי שיש מושג שנקרא האחריות – האחריות שלנו לבחור במנהיגות". שיר פנתה לתלמידים ושאלה מי מהם לומד נהיגה, ואז אמרה: "הייתם לוקחים משאית גדולה עם כל המשפחה שלכם ושמים נהג חדש שינהג בצוק תלול שיורד במדרון חלקלק? מדינת ישראל היא לא משחק. אנחנו רוצים שההגה יהיה בידיים בטוחות". שיר נשאלה על ידי התלמידים האם לא מפריע לה שהמשטרה ממליצה להעמיד לדין את נתניהו, ואמרה ש"מהבוקר ועד הלילה מטפטפים לציבור שיש ויש – ומה קורה אם ב-10 באפריל מסתבר שאין כלום? נלקחת לך הזכות הדמוקרטית". אם תהיה הרשעה, אמר שיר, "מן הסתם כל המערכת הפוליטית במדינת ישראל תשתנה".

הבוחרים החדשים - תיכונט תל אביב
צילום: אפרת ליסון

"כשאתה מצביע לעבודה אתה מצביע לדרך, לא לקסם של קמפיינרים"

נציגת "הנהג החדש" שאליו כיוונה שיר – מירב כהן מחוסן לישראל של בני גנץ – בחרה לדבר על נושאים חברתיים כמו המאבק אותו הובילה נגד עושק הקשישים. "אנו רוצים להעביר חוקים ותקציבים למען האוכלוסייה המבוגרת כדי שחברות יירתעו מלפגוע בהם", הסבירה כהן, "זה לא עניין של ימין ושמאל". כשנשאלה על תכנית השלום של טראמפ אמרה כי היא הצטרפה למפלגה כדי לקדם את הנושא החברתי. כהן גם תקפה את שר התחבורה: "קיבל מדינת ישראל עם מעט פקקים והחזיר אותה עם כאוס תחבורתי". מואטי, בהתייחס למפלגות חדשות, אמרה: "כשאתה מצביע למפלגת העבודה אתה מצביע לדרך, לא לקסם של קמפיינרים".

עידן רול, החבר החדש ביש עתיד, הסביר שהצטרף לפוליטיקה "כדי לדאוג שלי, לחבריי ולכל מי שרוצה מדינה שוויונית וליברלית יהיה יותר טוב. אנחנו נלחמים על כך שכולם יתגייסו או יעשו שירות לאומי. הגיע הזמן למדינה שוויונית יותר ורואה את הצעירים, ויש עתיד עושה זאת מהיום הראשון".

מירב בן ארי מכולנו סיכמה ש"כל מה שראיתם פה זו דוגמה מצוינת ללמה צריך שר שאכפת לו. כשתתגייסו לצבא תקבלו יותר – כחלון הכפיל את שכר החיילים. שנים אתם בצבא – רק אחד בא ואמר שאכפת לו". בן ארי נשאלה על יוקר המחיה בישראל, וטענה ש"גל ההתייקרויות נבלם רק בזכות התערבות של כחלון. המחירים לא עלו".

במדגם הבחירות שנערך בסוף היום זכתה יש עתיד במרבית קולות הבוחרים (31 אחוזים). חוסן לישראל התייצבה במקום השני עם 18 אחוזים מהקולות, כשהליכוד והעבודה מקבלות פלח כמעט זהה (13 ו-12 בהתאמה). מרבית המפלגות הסתפקו באחוז אחד וחלקן לא זכו באף קול.

תוצאות הבחירות בתיכונט

פרויקט הבוחרים החדשים הוא שיתוף פעולה בין חברת סקאי הפקות של בן רבסקי, שבי זרעיה ואתר mako, ומפגיש בין פוליטיקאים לתלמידי תיכון העומדים להצביע לראשונה בחייהם. בפאנל בתיכונט השתתפו מיכל שיר (הליכוד), אמילי מואטי (מפלגת העבודה), מוסי רז (מרצ), אורלי רפפורט (הבית היהודי), מירב כהן (חוסן לישראל/תלם), עידן רול (יש עתיד), מירב בן ארי (כולנו), עודד פורר (ישראל ביתנו), חגי רזניק (גשר) ונועה לוי (חד"ש).