פרויקט "הבוחרים החדשים" בתיכון שרת בנתניה עמד בסימן עימות בין אמילי מואטי ממפלגת העבודה לאיתמר בן גביר מאיחוד מפלגות הימין. השתתפותו של בן גביר – לראשונה במסגרת הפרויקט המארח פוליטיקאים בבתי ספר – הביאה את מואטי לנטוש את הפאנל. מואטי הכריזה כי היא "לא מוצאת עניין להישאר בפאנל שיושב בו נציג שהיה שותף להסתה שהביא לרצח רבין". מואטי, ילידת נתניה, קראה לתלמידים ולחברי הפאנל האחרים לעשות כמוה. בן גביר אמר בהמשך: "לצבועים השמאלנים שמדברים על חופש ביטוי, מה קרה? לנו אין חופש ביטוי? רק לטיבי וזועבי?". גם יריב אופנהיימר ממרצ (שנשאר בפאנל) תקף את בן גביר בהמשך: "בן גביר אמר שבעלי החיים טובים מהצועדים במצעד הגאווה. זו לדעתכם עמדה לגיטימית? אם אני הייתי עומד פה ואומר את זה אני מניח שלא הייתי מקבל פה אפילו עוד שנייה. היו אומרים שגם לחופש הביטוי יש גבול". בן גביר ענה לאופנהיימר: "הבעיה של הציבור איתך זה הצביעות. אתה אומר 'תנו לי לדבר', אבל שלחת פעילים להפסיק את דבריי".

העימות המשיך בטוויטר, כשבן גביר צייץ ש"מואטי, יועצת התקשורת לשעבר של בל"ד, ניסתה לעשות לי דמוניזציה. זה לא יעזור לה. הנוער יודע את האמת". מואטי הגיבה על כך: "תקשיב, אימפוטנט קטן, קיבלת בעיקר שריקות בוז, אני לא סופרת אותך ובמדינה מתוקנת גזענות היא פשע ולא עמדה לגיטימית. יאללה, טוס לי מהעיניים".

בן גביר, אגב, לא הרשים ככל הנראה את התלמידים בנתניה, שהעניקו רק אחוז אחד מהקולות לאיחוד מפלגות הימין (העבודה של מואטי זכתה לשלושה אחוזים). מפלגת כחול לבן רשמה ניצחון נוסף במסגרת הפרויקט (33%), כשהפעם הליכוד מצליח לצמק את הפער הקבוע וזוכה ב-26 אחוזים מהקולות. ישראל ביתנו רשמה הישג יפה עם 14% במקום השלישי, וזהות של משה פייגלין הפתיעה זה היום השני ברציפות עם 9 אחוזים.

הבוחרים החדשים

איתמר בן גביר בכנס "הבוחרים החדשים" בנתניה (צילום: אפרת ליסון)
איתמר בן גביר בכנס "הבוחרים החדשים" בנתניה | צילום: אפרת ליסון
נציגת כחול לבן, עליזה לביא (צילום: אפרת ליסון)
עליזה לביא בכנס "הבוחרים החדשים" | צילום: אפרת ליסון

מיכל שיר מהליכוד נשאלה על ידי התלמידים מה עמדת מפלגתה בנוגע לפתיחת עסקים ותחבורה ציבורית בשבת, ושאלה בתשובה: "למה אנחנו רוצים לשלול מאדם את הזמן לנוח? אני לא אשלול מבן אדם את יום המנוחה היחיד שיש לו". עודד פורר מישראל ביתנו ענה על כך: "זה נורא נוח להתנגד לתחבורה ציבורית כשאתה נוסע ברכב פרטי בשבת". עליזה לביא מכחול לבן התבקשה להתייחס לעובדה שאין נשים בצמרת המפלגה, ואמרה ש"קרתה תקלונת, בדקה ה-99 פתאום התבוננו וראו (שאין נשים). אבל אני יכולה להתחייב שאחרי שניבחר נראה הרבה נשים בממשלה ובכנסת". מיכל הירש נגרי מגשר ענתה ללביא: "אנחנו 51 אחוזים מאוכלוסיית ישראל, לא יכול להיות שזה ייצוג הנשים אצלכם".

מנהל בית הספר רוני גבאי דיבר על חשיבות חופש הביטוי ואמר כי הוא גאה בתלמידים שלא היו אלו שהפריעו לפאנל. "אני מקווה שתשכילו לבחור במפלגה שחורטת על דגלה את ערכי הפלורליזם והסובלנות", אמר גבאי לתלמידים.

פרויקט הבוחרים החדשים הוא שיתוף פעולה בין חברת סקאי הפקות של בן רבסקי, שבי זרעיה ואתר mako, ומפגיש בין פוליטיקאים לתלמידי תיכון העומדים להצביע לראשונה בחייהם. בפאנל בתיכון שרת השתתפו מיכל שיר (הליכוד), אמילי מואטי (העבודה), יריב אופנהיימר (מרצ), עליזה לביא (כחול לבן), פנטהון סיום (כולנו), עודד פורר (ישראל ביתנו), מיכל הירש נגרי (גשר), נועה לוי (חד"ש), משה אובטבול (ש"ס), לובו ויזנר (ישר), רפאל מינס (זהות), איתמר בן גביר (איחוד מפלגות הימין). תמלול: אסף קיידן. וידאו: אילן בר. סאונד: תמיר הויזמן. ריכוז מפלגות וצילום סטילס: אפרת ליסון.