"הבוקר היה פיגוע סמוך לאריאל עם הרוג ושני פצועים קשה", פתח את דבריו עודד פורר מישראל ביתנו, בפאנל הבוחרים החדשים בתיכון רוטברג ברמת השרון. "אני מקווה שהמחבלים ייתפסו במהרה. אנחנו עדים למחבלים שלא באים כדי למות ולהתאבד, הם באים כדי לעשות פיגוע שאו שיצליחו לברוח ממנו עם נתיבי מילוט, או שיעשו אקזיט וישבו בכלא הישראלי, יקבלו 12 אלף שח בחודש ויחיו בקייטנה עד לעסקת שחרור השבויים הבאה. רק לפני כמה שבועות באשקלון התעוררו לצלילי אזעקה בגלל רקטה שנורתה מעזה. גם בסופ"ש האחרון לצערי ראינו את התזכורת בגוש דן. מה עשתה ממשלת ישראל אחרי שירו 500 רקטות? חתמה על הסכם כניעה מול חמאס, ותעביר 90 מיליון דולר לארגון טרור. בסוף מקימים לנו עוד חיזבאללה גם בגבול הדרומי".

"צריך לזכור שהימין נמצא 10 שנים בשלטון", ענה מעיין אמודאי מהעבודה, "וכשהם מספרים סיפורים על מצב הבטחון הם שוכחים להגיד שזה בגלל שהם לא יודעים להתמודד עם זה. בואו לא נתפתה: עם כל הכבוד לכחול לבן בואו נסתכל על הרשימה – חלק מהאנשים אומרים שהאידיאולוגיה שמזוהה איתם נמצאת בליכוד, חלק אומרים נקים התנחלויות לא פחות מהליכוד. לא כל הרשימה כזו, ונשתף פעולה עם מי שיוכל להחליף את נתניהו, אבל בשביל זה אתם צריכים לשים אמת בקלפי. הם היום לא מסוגלים להתמודד עם עפיפוני נפץ". כשנשאל אמודאי האם זה קצת פופוליסטי וצבוע שכולם נלחמים על קולות "הסטלנים", ענה: "הימין משוכנעים שככל שהציבור יצרוך יותר סמים הוא יוכל להמשיך לשקר ולהמשיך באחיזת העיניים, וזה מטריד אותי. אני חושב שזה מאפיין את זה שהרשימה שלנו מאוד אקטיביסטית וצעירה, בניגוד למפלגת הסחים הלאומית כחול לבן, מפלגה שאתמול הוצאה מהניילון והיא משובטת לחלוטין".

יחד עם זאת, במדגם שנערך בתיכון זכתה כחול לבן ל-42 אחוז מהקולות, בעוד מפלגת העבודה מוקמה במקום השני עם 15 אחוז ואחריה מרצ עם 14 אחוז. "אני נדהמת שאף אחד לא הזכיר את העובדה שהיום בית המשפט העליון צריך לתת החלטה בבקשה שלנו לפסול את הכהניסטים מלהיכנס לכנסת", אמרה גבי לסקי ממרצ, "ראש ממשלה, על מנת להציל את עורו, עושה דיל מלוכלך ומכניס כהניסטים לכנסת, זו פגיעה בכולנו וצריכים לעצור את זה לא משנה אם אנחנו ימנים או שמאלנים".

"אתה מכיר מדינה בלי עניים?"

"אני רוצה לאחל החלמה מהירה לפצועים מהפיגוע הבוקר ולמשפחת ההרוג להשתתף בצערם", פתח את דבריו אמיר אוחנה מהליכוד. "כשאני אומר שהמצב הבטחוני הטוב ביותר לא אמרתי שיש 0 טרור. כן, יש – ב-5 שנים האחרונות יש 0 אזרחים ישראלים הרוגים מעזה. מי שהביא את העשור הזה מבחינת כלכלית, מדינית, עוצמתית צריך להמשיך להוביל אותה". בתגובה לשאלה על יוקר המחייה ענה אוחנה: "המצב של הישראלים טוב יותר - הישראלים קונים יותר מכוניות חדשות, טסים יותר לחו"ל, חוסכים יותר. אפשר לצעוק ואפשר לבדוק את הנתונים ולא להסתמך על דמגוגיה. נכון שיש עוד מה לעשות, ונכון שיש עניים – אתה מכיר מדינה בלי עניים?".

נציגת מפלגת גשר, מיכל הירש, בחרה להתייחס בדבריה למצבה של מערכת החינוך בישראל: "אני מודאגת כי בחיי היום יום שלנו אנחנו פוגשים מערכות חינוך, ואתם עוד זכיתם ללמוד באחד התיכונים הטובים ברמת השרון, אבל גם בתיכון רוטברג לומדים במאה ה-21 כמו שלמדנו בשנות ה-60. הבת שלי חזרה אתמול ממסע ישראלי: את שבעת ימים שהיא עברה לא יעבירו שנה שלמה בבית ספר, חוויה של ערכים של סובלנות ותרומה לקהילה – זה מסוג הדברים שמכינים את הנוער לחיים האמיתיים. קמתי היום מודאגת שכולם רבים על ההדלפות של בני גנץ , ומסתירים את התמונות של מירי רגב, והדברים החשובים באמת שצריך לקדם פה למען הדור הבא – לא מטופלים. לא רואים אתכם וסופרים סקרים. אנחנו רואים אתכם".

עודד פורר בפאנל הבוחרים החדשים ברמת השרון
עודד פורר בפאנל הבוחרים החדשים ברמת השרון | צילום: אפרת ליסון, הבוחרים החדשים

"רק לפני שבוע תיכונים בכל רחבי הארץ והעולם השביתו את הלימודים כמחאה על כך שהמערכת הפוליטית מתעלמת ממשבר האקלים", אמר עמרי עברון מחד"ש. "הפוליטיקאים לא יעשו מאבק כזה, זה יקרה רק אם אתם תתארגנו. יותר חשוב מהבחירות שאתם תתאגדו עם אנשים מסביבכם למען חברה טובה יותר".

פרויקט הבוחרים החדשים הוא שיתוף פעולה בין חברת סקאי הפקות של בן רבסקי, שבי זרעיה ואתר mako, ומפגיש בין פוליטיקאים לתלמידי תיכון העומדים להצביע לראשונה בחייהם. בפאנל ברמת השרון השתתפו אמיר אוחנה (הליכוד), מעיין אמודאי (העבודה), גבי לסקי (מרצ), עידן רול (כחול לבן), מירב בן ארי (כולנו), עודד פורר (ישראל ביתנו), מיכל הירש (גשר), ליבי מולד (זהות), דורה אליהו (ישר), רוני ססובר (הימין החדש) ועמרי עברון (חד"ש). תמלול: אסף קידן. וידאו: אילן בר. סאונד: תמיר הויזמן. ריכוז מפלגות וצילום סטילס: אפרת ליסון.