המשתתפים בפאנל: רועי פולקמן (כולנו), שולי מועלם (הימין החדש), אמיר אוחנה (הליכוד), פנינה תמנו שאטה (יש עתיד), ארז צדוק (הבית היהודי), עודד פורר (ישראל ביתנו), מירב כהן (חוסן לישראל/תל"ם),  ערן חרמוני (העבודה), חגי רזניק (גשר), יואל חסון (התנועה), אילן גילאון (מרצ)

פאנל "הבוחרים החדשים" הגיע ביומו הראשון לתיכון אורט רמלה, ולא פחות מ-11 רשימות לכנסת מימין, ממרכז ומשמאל לקחו בו חלק. עבור ח"כ רועי פולקמן זהו האירוע הראשון שבו הוא מתייצב אחרי השבעה על אמו, שנהרגה בתאונת דרכים בתחילת החודש. עבור חגי רזניק, פנים חדשות ב"גשר" וארז צדוק, פנים חדשות ב"בית היהודי", זוהי ההופעה הראשונה מול קהל מצביעים. 

ח"כ אוחנה: "בתקופת נתניהו נהרגו ברצועת עזה 2 הרוגים, מתוכם 0 אזרחים"

אמירה של ח"כ אמיר אוחנה מהליכוד, שבה הוא משווה בין מספר ההרוגים ברצועת עזה בתקופת נתניהו, לבין תקופות בהן שלט השמאל, פתחה את הדיון וגם הייתה זאת שהקפיצה אותו. "אם בודקים את גרף ההרוגים בפיגועים – תחת נתניהו הגרף במינימום. ברצועת עזה ב-5 השנים האחרונות יש שני הרוגים, מתוכם 0 אזרחים* הרוגים. מצב חסר תקדים מאז 1967. אתם מבינים מהי דרך הימין, ומהי להבדיל מה דרך השמאל. מאז 1977 היו פעמיים שבהם השמאל ניצח בחירות, בשתי הפעמים הללו השמאל העמיד בראשו רמטכ"לים לשעבר, כי העם לא בוטח בדרך הבטחונית-מדינית של השמאל. בשני המקרים הללו זה עלה לנו במחיר דמים יקר מאוד". 

*יש לציין שדבריו של ח"כ אוחנה נכונים רק בחלקם, שכן אזרח פלסטיני נהרג בחודש נובמבר האחרון מירי הרקטות מעזה. מדובר במחמוד אבו עסבה (48), תושב חלחול במקור שבית בו שהה באשקלון נפגע מרקטה.

חגי רזניק, ליהוק חדש ב"גשר" של אורלי לוי-אבקסיס, לשעבר מנכ"ל משרד השיכון והבינוי, נפתח בפני התלמידים וסיפר על ילדותו. "אני רוצה לדבר על הזדמנות. גדלתי בבית קטן עם אמא חולת נפש, ואבא שהפעיל כלים פיזיים ונפשיים. היינו שלושה אחים שכולם התפזרו. יצאתי מהבית לבד לקיבוץ בדרום עם עוד 20 נערות ונערים כמוני. אני היחיד שסיים כיתה י"ב בקיבוץ. מדוע זה קרה? כי האמתי בעצמי, כי הייתה לי סביבה שאפשרה לי וכי כל הזמן חיפשתי ונלחמתי על הזדמנות שווה. הצטרפתי ל'גשר' כי שם מאמינים שצריך להילחם על הזדמנות שווה לכל ילד, לא משנה מאיפה הוא בא".

ח"כ יואל חסון מהתנועה בראשות ציפי לבני, עלה להתקפה: "מדינת ישראל היא בין המדינות הבודדות בעולם שקמה כדמוקרטיה. וההדמוקרטיה הזו – היא אינה מובנת מאליה. 10 שנים ראש הממשלה נתניהו מכהן, ומה שלא עשה ב-10 שנים האלה הוא לא יעשה גם הלאה". 

"הכל מתועד". חסון (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
ח"כ יואל חסון | צילום: Yonatan Sindel/Flash90

יואל חסון ל"עבודה": "אתם ח"כים טובים, הלוואי והיה לכם יו"ר אחר"

אחרי שאלות של התלמידים ותגובות מחברי הפאנל, תופס את המושכות ראש העיר של רמלה, ומבקש מהפוליטיקאים לעשות דבר שהם לא רגילים לעשות, ודאי לא בתקופת בחירות - להגיד מילה טובה. "אני הקשבתי לכולכם ויש פה צעירים שהיו בהלם מההתקפות האישיות. המשימה שאני נותן לכם הוא שכל אחד יגיד מילה טובה על זה שיושב מימינו", ביקש מיכאל וידל, ראש העיר. חלקם מעט התקשו לפרגן למפלגות המתחרות, אבל אחד לשני דווקא הצליחו.

אילן גילאון (מרצ) מתחיל: "לגשר אגיד שאני מקנא במפלגה הזאת, מפלגה עם אנשים טובים".
חגי רזניק (גשר) על יואל חסון (התנועה): "יואל חסון הוא ח"כ ותיק ואני שומע אותו הרבה, הוא רהוט וחדור אמונה. אין לי ספק שתמיד יצליח, אני לומד ממנו".
יואל חסון: "אגיד על חרמוני ועל מפלגת העבודה שהייתה לנו הזכות לעבוד איתם יחד, יש שם חכ"ים חרוצים אידיאולוגיים ומסורים. הלוואי והיה להם יו"ר אחר".
ערן חרמוני (העבודה) על רועי פולקמן (כולנו): "אני יכול לברך על ההשתדלות. הם באים ממקום אמיתי לעשות שינוי חברתי. הם רצו להילחם ביוקר הדיור וחוסר ההצלחה לא קשור אליהם. בממשלה של ביבי זה לא תלוי בכם".
רועי פולקמן על פנינה תמנו שטה (יש עתיד): "התעסקתי המון בנושא הדיור. התשתית של השכירות בישראל התחילה לקבל טיפול רציני בתקופת לפיד. הייתה לנו הזכות להמשיך אותם".
פנינה תמנו שטה על עודד פורר (ישראל ביתנו): "עודד ואני שותפים במאבקים נגד גזענות ואפליה. אני מעריכה אצלכם את קידום הזכויות למען עולים חדשים".
עודד פורר על שולי מועלם (הימין החדש): "אנו חולקים ביחד אהבה אמיתית לארץ ישראל ולעם ישראל, ושותפים ללהט שבו נלחמת למען ארץ ישראל".
שולי מועלם על מפלגת הליכוד: "הזהות היהודית של מדינת ישראל והיותה מדינת הלאום של הבית היהודי, וההצלחה להעביר את חוק הלאום - היא לא מעט בזכות הליכוד ואוחנה".
אמיר אוחנה (הליכוד) על ארז צדוק (הבית היהודי): "את ארז יצא לי להכיר לפני שנה ומה שמאחד בינינו רב על המפריד. העמדות שלהם בנושא שלמות הארץ והאיסור להקים מדינה ערבית, הם דברים שאני מזדהה איתם. אילן גילאון (מרצ) הוא אחד האנשים עם הלב הרחב ביותר הכנסת. ראש העיר- מגיע לך כל הכבוד על המשימה הזו".

ובאשר לתוצאות הבחריות של התלמידים באורט רמלה: הליכוד מנצחים במעל 50% תמיכה, מפלגת יש עתיד גורפת 19%, כמספר המנדטים בריצתה הראשונה לכנסת ב-2013, ו"ישראל ביתנו היא השלישית בתור.

תוצאות מדגם הבחירות באורט רמלה