"בוקר קצת פחות טוב", פתח את דבריו בפאנל הבוחרים החדשים בתיכון אחד העם בפתח תקווה יוסי כהן מאיחוד מפלגות הימין. "אני ברשותכם רוצה להשתתף בכאב ההרוגים בפיגוע אתמול. רק בשבוע שעבר הייתי אצל הרב אטינגר והוא קיבל אותי בצורה חמה ולבבית. קשה לי לדבר היום כי איבדנו איש מדהים ויקר. אחרי שהרגו אותנו אתמול בבוקר, בערב בג"ץ הופך החלטה של ועדת הבחירות ומחליט בניגוד להחלטה לפסול יהודי שנאמן למדינה ושולח ילדיו לצבא, ומצד שני לאשר מפלגה שתומכת בטרור, שהחברים שלה בבחירות הקודמות הבריחו טלפון למחבלים בכלא. בג"ץ הופך את הדמוקרטיה שלנו לדיקטטורה, אנחנו חרטנו לשנות את זה. מי שקידם את החוקים נגד בגץ היה בצלאל סמוטריץ. בטח בשמאל יכפישו אותו, למה? כי הם מפחדים. כי יש לו משנה סדורה ויש דרך ואידיאולוגיה ולכן השמאל משמיץ".

"דיברו חבריי על הפיגוע הנורא שהיה אתמול", אמרה יעל כהן פארן מהעבודה, "גם אני רוצה להביע תנחומים למשפחות ההרוגים. נשבר לי הלב כשראיתי שהרב אטינגר נפטר מפצעיו והחייל המתוק, אני לא ארקוד על הדם ובזאת אסיים. אני מציעה לא לצאת נגד בג"ץ והשמאל בגלל פיגוע - כולנו כאיש אחד מגנים את הפיגוע ובוכים על ההרוגים ומאחים החלמה לפצועים. 10 שנים נתניהו בשלטון ואין בטחון, אז מאשימים אותנו? את בג"ץ? הבטחון היחיד שיכול להיות לכם הוא אם אנחנו נעשה הפרדות מהפלסטינים".

"2 טילים נורו על תל אביב", הזכיר מאיר כהן מכחול לבן, "במדינה מתוקנת, שערו בנפשכם מה היה קורה איך האמריקאים היו מגיבים אם היו יורים 2 טילים על ניו יורק. הפכנו לרופסים. אם נתניהו קוסם הוא קוסם בדבר אחד – הוא העלים את ההרתעה הישראלית והחמאס עושה מה שהוא רוצה". בתשובה לשאלה על הפתרון הבטחוני של מפלגת כחול לבן ציין כהן: "אני אמרתי ואני חוזר ואמר - כנגד טרוריסטים יש דרך אחת והיא להכריע אותם, אין דרך אחרת. אנחנו חייבים להבהיר לחמאס בעזה שאנחנו כמדינה לא נאפשר יותר ירי של צלפים. הפתרון הוא להפעיל כוח". "אתה רואה בזה פתרון רוחבי?", שאל התלמיד, וכהן ענה: "לא - כוח הוא אף פעם לא הפתרון היחידי, אבל אם אנחנו רוצים לייצר מנוף מדיני אזרחי, ואני מקבל את דעת כץ מהליכוד שצריך לבנות להם נמל. כדי שיהיה שיח הם צריכים להבין שאנחנו לא מקבלים טרור. לטרור מגיבים בכוח".

בבחירות המדגם בתיכון גרפה כחול לבן את הניצחון עם 36 אחוזים מהקולות, ואחריה הליכוד עם 29 אחוזים, כולנו עם 7 אחוזים והעבודה עם 6 אחוזים.

"כולם יודעים מי יהיה ראש הממשלה הבא"

"פחות או יותר יודעים מי יהיה ראש ממשלת ישראל", אמר אוריאל בוסו מש"ס. "כולם יודעים שגוש הימין לא עומד על 62 אלא הרבה יותר מכך, וזה יהיה נתניהו ללא ספק. השאלה האם יהיה כפוף לכך שאנשים יעמדו לידו ולא יתנו לו לתפקד. יש ראשי מפלגות שרוצים להיות ראש ממשלה לעומת המפלגות שרוצים לעמוד לימינו".

"הייתי ממקימי מפלגת ש"ס והמפלגה לא יכלה להכיל דעות מתונות כמו שלי", אמר הרב אמסלם מזהות, "אני בעד יהדות מתונה, מאירת פנים, מקרבת ומחבקת. אני משקף את יהדות ספרד האותנטית והאמיתית, אני בעד פתרון כי אנחנו במדינה יהודית ודמוקרטית. זו משוואה לא פשוטה, יש לנו בעיות ואנחנו צריכים לפתור בעיות. תפקיד הרבנים הוא לפתור בעיות ולא לייצר בעיות. חירות הפרט היא דבר מאוד חשוב, תמיד אומרים חיה ותן לחיות, זה המוטו שלנו – תשאירו את העם הזה לחיות כמו שהוא רוצה".

פאנל הבוחרים החדשים בתיכון אחד העם בפתח תקווה (צילום: אפרת ליסון, הבוחרים החדשים)
פאנל הבוחרים החדשים בתיכון אחד העם בפתח תקווה | צילום: אפרת ליסון, הבוחרים החדשים

"אנחנו חיים במדינה המתיימרת להיות שוויונית ועם זאת הקהילה הגאה לא מקבלת שוויון זכויות", נשאל עמיחי שיקלי מהימין החדש, "האם וכיצד תפעלו להפחתת ההומופוביה?". "עמדת הימין החדש מאוד ברורה", ענה, "בהקשר של חיזוק הקהילה והגנה מהתקפות אפשר לעשות הרבה כדי לעודד הסברה ואמפתיה והגנה על הקהילה הגאה. בהקשר לנישואים הנושא הזה יותר מורכב – המפלגה חרטה את אמנת גביזון מדן שיש בו התייחסות, אפשר לקיים דיון ומשם להתחיל את הדבר הזה. אני בעד לקדם את הקהילה ובעד שוויון זכויות, סוגיית ההכרה בנישואים היא מורכבת יותר".

פרויקט הבוחרים החדשים הוא שיתוף פעולה בין חברת סקאי הפקות של בן רבסקי, שבי זרעיה ואתר mako, ומפגיש בין פוליטיקאים לתלמידי תיכון העומדים להצביע לראשונה בחייהם. בפאנל בפתח תקווה השתתפו אמיר אוחנה (הליכוד), יעל כהן פארן (העבודה), מהרטה ברון רון (מרצ), מאיר כהן (כחול לבן), מירב בן ארי (כולנו), עודד פורר (ישראל ביתנו), עו"ד גלעד סממה (גשר), הרב אמסלם (זהות), יובל קרניאל (ישר), עמיחי שיקלי (הימין החדש), אוריאל בוסו (ש"ס), יוסי כהן (איחוד מפלגות הימין) וגל הירש (מגן). תמלול: אסף קידן. וידאו: אילן בר. סאונד: תמיר הויזמן. ריכוז מפלגות וצילום סטילס: אפרת ליסון.