סרטונים "יצירתיים" של פוליטיקאים נערמים עכשיו כאילו שבסוף מחכה לנו טקס אוסקר ולא פריימריז. אבל שזאת לא תישמע כמו תלונה, כי לא מדובר בתלונה. אם מערכת בחירות גובה מאיתנו כל כך הרבה כסף ואנרגיות, שלפחות תספק אקשן, ובהיעדר חיבורים מעניינים והודעות דרמטיות, סרטונים הם שיחה משרדית מושלמת. חוק הסרטונים (שיום אחד יוכר על ידי ועדת הבחירות) הוא פשוט משחושבים: כשזה ביזארי זה טוב, כשזה מביך זה טוב, כשזה לא זה ולא זה, זה פיספס את המטרה.

לסגן-אלוף-ד"ר-ח"כ (ההתעקשות על הטייטלים היא במקור) ענת ברקו זה עבד מעולה השבוע. בסרטון שלה היא נחטפת למתקן חקירת שבויים ושם פוגשת גורם פלסטיני עוין שפניו מכוסות בכאפייה. הוא חוקר אותה על פשעיה נגד העם הפלסטיני והיא עונה לו בדברים שעשתה כדי להילחם בטרור, ביניהם חוק נגד הלוויות המוניות ל"שאהידים" וחוק שלפיו מורשעי טרור לא יוכלו להיבחר לכנסת. על הדרך היא מתגאה בזה שהייתה סא"ל בצה"ל ולבסוף אחרי שאומר לה הפלסטיני שעמדה במבחן, הוא מושך את הכאפייה מעל ראשו ומתגלה כבעלה, ראובן ברקו.

ח"כ ענת ברקו, מי הגה את הסרטון הזה?
"הדוברת שלי חשבה על הרעיון ואת התסריט כתבה הבת שלי, אבל הוא מבוסס על החיים האמיתיים. יצא לי לחקור הרבה טרוריסטים, הם אומנם לא צעקו עליי כמו בסרטון, אבל הייתי איתם בסיטואציות לא רגילות. כולם עכשיו עושים סרטונים, אז חיפשתי משהו שיעביר את כל מה שעשיתי בכנסת הזאת, כי בתקשורת לא מספרים על זה. רק גימיקים מחפשים". 

היית צריכה לשכנע את בעלך להשתתף בסרטון, או שהוא הסכים מיד?
"ברור שהסכים. הוא מאמין בי ומתחבר מאוד לחוקים שלי". 

טוב זה לא מפתיע, פירסמתם תמונה משותפת ממטווחים.
"היא צולמה כשהלכנו לחדש את הרישיון על הנשק שלנו. שנינו נושאי נשק, ואני מסתובבת עם האקדח ביום-יום ומפקידה אותו בכנסת כשאני מגיעה. קיבלתי אותו במתנה מראובן באחד מימי הנישואים שלנו".

לא שגרתי.
"חשבתי שאקבל טבעת, אבל בסוף הוא שלף אקדח. אני אוהבת להיות חמושה".

מטווחים חכ ענת ברקו (צילום:  Photo by Flash90)
"אני אוהבת להיות חמושה". ח"כ ברקו ובעלה במטווחים | צילום: Photo by Flash90

את לא חושבת שבסרטון שלך התנגחת בערבים לטובת צרכייך? יש בו חלקים שיכולים להתפרש כמו התגרות.
"לא, מתי עשיתי דבר כזה? הטון שלי בסרטון הוא מאוד רגוע ושקט, לא התלהמתי ולא אמרתי שום דבר שהוא לא נכון. אזרחי ישראל הערבים הם ברובם נורמטיביים, אבל יש כמה טרוריסטים והם לא צריכים לשבת בכנסת. אפשר ללכת בגישת הפוליטיקלי קורקט ולעשות כאילו אנחנו בגרינלנד, אבל אנחנו לא על קרחון. יש כאן כמה טרוריסטים והם ערבים. לא שוודים".

את רוצה להיבחר בפריימריז עכשיו, למה להציג את עצמך דרך סרטונים על ערבים? עשית גם דברים אחרים בכנסת.
"תסתכלי אחורה, פירסמתי גם סרטונים על החוק שלי לטובת חיילים משוחררים ואני תורמת את תוספת השכר שלי לחיילים בודדים, אבל על זה לא התקשרת לשאול אותי מילה, מעניין".

אז זה הכל בגלל התקשורת?
"לא, פשוט בחרתי להבליט את זה שישבתי כחוקרת מול אחמד יאסין והפרלמנט של חמאס, ממש כמו הסוכנת קלריס וחניבעל לקטר. עשיתי פריצת דרך עולמית, תרצו או לא תרצו". 

בכנסת הקודמת נכנסת למקום משוריין, הפעם את צריכה להיבחר. את מספיק מוברגת בליכוד? את עושה מספיק רעש?
"יזמתי הרבה חוקים, רובם בנושאי מחבלים וטרוריסטים, אני נמצאת בוועדות המסווגות ביותר, בשפיץ הבטחוני, ובגלל זה יבחרו בי. אני חזקה בלעשות עבודה, לא בלעשות רעש, למרות שבאתי ללאומיאדה ואפילו נהניתי".

דמויות דומיננטיות בליכוד, כמו דודי אמסלם ומיקי זוהר, מתייצבות באולפנים מדי יום כדי להגן על נתניהו בנושא החקירות. אותך לא שומעים.
"אז הנה, כששואלים אותי אני עונה. אסור לעשות חצי שימוע או רבע שימוע כי זה ישפיע על הבחירות. כשזה מגיע לנתניהו, שיש לו הישגים חובקי עולם, בוחרים לקטרג אותו ולשפוט אותו שלא באופן הגון". 

את היית נציגת הכנסת בוועדה לאיתור היועץ המשפטי לממשלה, שבה נבחר מנדלבליט. מה את חושבת על ההתקפות נגדו של חברייך לסיעה?
"ההתקפות עליו בשמאל הן נוראיות, שמונה חודשים באו להפגין מתחת לבית שלו, רדפו אחריו לבית כנסת, הפעילו עליו לחץ לא מוסרי". 

אוקיי, אבל גם נתניהו וח"כים בליכוד התקיפו אותו.
"לא, לא, את תתני לי לענות כמו שאני חושבת. כשאני ראיתי שלטים של מפגינים שכתבו 'ראש הממשלה אשם עד שיוכח אחרת', מבחינתי זה לא שפוי. הופעה של מנדלבליט בתקשורת הייתה מיותרת. אין מקום לכך ששופטים, יועצים משפטיים ומפכ"לים ידברו בתקשורת". 

אבל זאת דמוקרטיה, הם חייבים תשובות לציבור. הם צריכים להסביר את השיקולים שלהם.
"צדק לא צריך רק להיעשות, הוא גם צריך להיראות. להופעות התקשורתיות האלה יש השפעה על בוחרים. למה מנדלבליט לא התראיין לתקשורת לפני שמונה חודשים? זה לא רציני, אם הוא רוצה לנהל משפט לפני הבחירות, שישלים את כולו. אי אפשר רק לזרוק בוץ".

ענת ברקו ליכוד (צילום: דוד כהן, פלאש 90)
"אני חזקה בלעשות עבודה, לא בלעשות רעש, למרות שבאתי ללאומיאדה ואפילו נהניתי" | צילום: דוד כהן, פלאש 90

למה חשוב לך כל כך שידעו שאת ד"ר? אני רואה שזה מובלט בכל מקום בו מוזכר שמך. יש עוד כמה דוקטורים בממשלה, כמו יובל שטייניץ ואחמד טיבי. אבל הם לא מצרפים את התואר הזה לשם שלהם.
"פעם, לפני שהייתי חברת כנסת, התראיינתי כחוקרת טרור בתכנית טלוויזיה ושכחו להציג אותי כסגן אלוף. מישהו אמר לי בפאנל שנשים במיוחד חייבות להתעקש על התארים שלהם, כי תארים של גברים אף פעם לא שוכחים. לקחתי את העצה". 

יש סיכוי שיום אחד תיפרדי מהצמה שלך?
"תתפלאי, פעמיים בחיים תרמתי לחולות סרטן מחצית מהצמה שלי, שאורכה 40 ס"מ. מאז שאני ילדה אני עם צמה וגם היום אני לא בחורה של מספרות שעושה פן, בגלל זה הצמה מתאימה לי בדיוק. אני אדם צנוע".