הוא כנראה יגיד שכן, אבל שום דבר לא באמת צפוי במסלול של משה פייגלין. מי שהסכמי אוסלו הקפיצו אותו מכיסאו בניינטיז, הקים את תנועת "זו ארצנו" שהפכה אותו למוכר בכל בית ולבסוף כמעט הכניסה אותו לכלא בגין המרדה. בתחילת שנות האלפיים הוא הפך לליכודניק ועכשיו עומד בראש מפלגה משלו. מפלגת "זהות" שבראשותו, גורפת על פי הסקרים האחרונים ארבעה מנדטים, מנהלת מערך שלם של חברים ופעילים ויושבים בה אנשים כמו הרב חיים אמסלם, לשעבר ח"כ מטעם ש"ס, לצד הקומיקאי ולוחם הלגליזציה גדי וילצ'רסקי. תפסנו אותו לשיחה.

שלום משה פייגלין. איפה אני תופסת אותך?
"אני בדיוק כותב ספר תורה, כאן בבית שלי בקרני שומרון. זה דבר שאני מקדיש לו חצי שעה כל בוקר".

פעילות בוקר לא שגרתית הייתי אומרת.
"אני עושה את זה לעילוי נשמתו של אבא שלי, וכן, זה באמת לא שגרתי. עשיתי קורס סופרי סתם ואני משתדל בכל יום לכתוב ארבע שורות שלמות. כמעט כמו התימנים האלה מהתמונות הישנות שרוכנים על נייר הקלף עם נוצה ביד".

אתה אומר תימני, אבל יש שיגידו שהפכת לאחרונה לסטיב ג'ובס.
"אה, זה קרה לגמרי במקרה. מצחיק, אני בדיוק עם הגולף השחור עליי. אני אספר לך מה היה. הייתי בצילומים, ואחרי שסיימנו והורדתי את החליפה והעניבה, אמרתי לצוות 'בואו נעשה כמה תמונות קז'ואל'. לבשתי את הגולף השחור וכולם מסביב אמרו, 'וואלה, יצא לך סטיב ג'ובס'. התאהבנו ברעיון ולקחנו את התמונה הזאת במקום את אלה בחליפה והלבשנו משפטים מהספר שלי על התמונות. אמרנו לעצמנו, הכל מתחבר כי אנחנו באמת הסטארטאפ של הפוליטיקה הישראלית".

סטארטאפ זה דבר גדול להגיד. בינתיים הסקרים האחרונים הראו שיש לכם ארבעה מנדטים, נתון מרשים למפלגה לא מוכרת וכמעט לא מתוקשרת.
"אני מפחד להישמע 'עף על עצמי', אבל זה כל כך לא הפתיע אותנו. הקמתי את 'זהות' לפני ארבע שנים, מדי אחרי הבחירות האחרונות ואני יכול לומר לך שבמחקר עומק של חברה בינלאומית מהמקצועיות שיש, התגלה שאנחנו מגיעים להרבה יותר מנדטים מארבע".

כמה זה הרבה מנדטים?
"עזבי, לא רוצה להגיד מספר. אבל יותר משישה מנדטים. אני מעדיף להשאיר לכם את ההפתעה להמשך. כולם מסביב מסכימים שיש לנו אש, וזה לא בגלל איזו כריזמה מיוחדת שיש לי, אלא כי אנחנו מכבדים את האינטיליגנציה של הבוחרים".

מה זה אומר לכבד את האינטיליגנציה של הבוחרים?
"השבוע הוצאתי ספר חדש שכתבתי, שהוא למעשה מצע המפלגה שמתפרס על 300 עמודים. את מכירה עוד מפלגה שיש לה מצע היום? ועוד מצע שהוא לא אוסף סיסמאות? זה נקרא לדבר אל הבוחר".

מי הבוחר של מפלגת זהות?
"אדם צעיר בין הגילאים 18 עד 38, בדרך כלל חילוני שפשוט מחפש תוכן. משמעות. הם שבעים ממה שהפוליטיקה הישראלית הפכה להיות, פוליטיקה של אנשים, ורוצים לחזור אל פוליטיקה של רעיונות. תסתכלי, על מה אנחנו בסך הכל הולכים בבחירות האלה? על המסכנות, אה… על הנרדפות של ראש הממשלה?". 


אתה לא עומד מאחורי המילה שתיקנת הרגע, המסכנות של ראש הממשלה?
"אה… זה שני צדדים לאותו מטבע, המילה לא חשובה. הכוונה שלי היא שאף אחד כאן לא מדבר על רעיונות, רק על מי ילך עם ביבי ועל מי לא ישב איתו. אנחנו באנו עם דברים אמיתיים, כמו להכניס את שיטת השוברים למערכת החינוך, להילחם בקרטלים, מדינה אחת לשני עמים".

אבל מישהו בכלל רוצה להקשיב לרעיונות היום? גנץ עשה 16 מנדטים מבלי להשמיע רעיון אחד.
"תראי, הסיבה שבשבוע שעבר הכנס שלנו היה מפוצץ, ובלי ששילמתי לאנשים שיגיעו ויריעו לי, היא בדיוק בגלל הדבר שרק אנחנו מציעים - תוכן. מתלהבים מהבשורה שאנחנו מביאים, לא בגללי, אני לא העניין פה. וזה שלגנץ היו 16 מנדטים לפני שפתח את הפה, מראה שהוא בלון שהתקשורת מנפחת ויגמר כמו 'קדימה'. מסוג המפלגות שעונות רק על הצורך בחידוש. פשוט ברווז עיתונאי. אצלו בהשקה ישבו כל הערוצים המרכזיים ופימפמו את המשפטים חסרי המשמעות שלו, ואצלי לא היה אף אחד, היו רק שני כתבים שלקחו ציטוט וחצי והלכו".

אז הנה, אתה אומר בעצמך, אם הייתי פרסונה כמו גנץ הייתה הרבה יותר היענות למפלגה שלי.
"אני לא אומר את הדברים בטרוניה. ממש לא. אנחנו מייצגים התחלה של מגמה והתקשורת לא איתנו עדיין. אבל ההשתוקקות למשמעות אחרי הרבה שנים של כלום, היא קיימת. הציבור נותן עכשיו בעיטה לכל החליפות הריקות, שאין בתוכן אנשים שבאו לעבוד".

"אין ספק שגנץ יהיה ראש ממשלה מצוין" (צילום: Hadas Parush/Flash90, חדשות)
בני גנץ. ברווז עיתונאי | צילום: Hadas Parush/Flash90, חדשות

זוכר מתי הגעת לתובנה הזאת, שזה מה שהקהל מבקש?
"זה לא קרה אתמול, הרעיונות האלה מתבשלים אצלי ואצל מי ששותף לי כבר עשרים שנה. אנחנו כמו צ'ולנט בבישול ארוך, שמכינים בחמישי בערב ואוכלים בשבת. כששואלים למה לא הצטרפנו למפלגה קיימת, התשובה פשוטה. בשונה מהשאר, אנחנו לא מפלגה שקמה בשביל להילחם באיזה יריב, או בשביל להתאחד עם עוד מישהו ואז לדלג מעל הראש של הציבור שנתן את קולו".

הלכתם על מודל של פריימריז פתוחים לבניית הרשימה שלכם.
"איפשרנו לכולם, אנשים שבכלל לא חברים במפלגה, גם לך, לדרג את המועמדים שלנו ברשימה. 12 אלף איש התחברו לאפליקציה שלנו ודירגו את המועמדים. זה המון. לצורך ההשוואה, בפריימריז האחרונים של העבודה הצביעו 30 אלף איש".

איך זה שהולכים מאחורייך בעיקר חילונים?
"מצאנו שמצביעי 'זהות' מקבילים בדיוק לפילוח באוכלוסייה. למשל, אם יש 24% באוכלוסייה שמגדירים את עצמם 'ימין לגמרי', אז יש לנו 24% ממצביעי המפלגה שמגדירים את עצמם 'ימין לגמרי'. אם יש 4% שמגדירים את עצמם שמאל קיצוני, אז בזהות יש 4% כאלה גם. ואני כבר אומר לך ששתינו מנדט אחד לפחות ממרצ".

אתה? שותה מנדט ממרצ?
"ברור ששני שליש מהמצביעים שלנו באים מימין, כי שני שליש מהאוכלוסייה כולה הם ימנים. אבל כן, הרבה מאלו שהצביעו שמאל-מרכז בעבר, למפלגות כמו של לפיד, שמים את הקול שלהם עכשיו אצלנו. וגם אלה שהצביעו לבנט, וגם לליכוד".

התבלבלתי. אז "זהות" זה ימין או שמאל?
"זהות מוחקת את המושגים האלה של ימין ושמאל, חילונים ודתיים. היא מביאה מצע מפורט על כל נושא בנפרד, שיאפשר לאנשים צעירים לקנות דירה. כי הצעירים הישראלים עובדים הכי קשה במערב ומרוויחים הכי פחות במערב....".


עכשיו אתה נשמע כמו כל מפלגת מרכז שקמה פה בשנים האחרונות. מכחלון, דרך לפיד ועד גנץ.
"לא נכון. הם כולם קטלוג איקאה מבחינתי. ובמקרה הרע, הם חיבור של הון-שלטון. אני מסתכל על צעירים כמו ביחידה של הבן שלי בגולני, שהם הקרם דה-לה קרם אבל הרבה מהם לא גרים בארץ היום כי יקר פה. ואת יודעת מה יקרה בסוף? הם לא יהיו יהודים".

אוקיי, הנה הפייגלין יצא ממך.
"אני שמח שאמרת את זה. אני באמת מאמין שהזהות היהודית שלנו קשורה ליכולת לקים כאן חירות. שהיא שם קוד ללגליזציה, למהפכה בחינוך, לשוק חופשי שיוכל לתפוס בו פתרון כמו אפליקציית "אובר". בגלל זה התיקים שאני רוצה הם האוצר והחינוך".

בקיצור, אתה דתי שהתמרכז.
"אני לא אוהב את המושג הזה. ארץ ישראל קדושה לי עד הגרגיר האחרון ואני נאמן לזהות היהודית ולטריטוריה. אני רוצה את כל הארץ הזאת, אבל כמה שפחות התערבות של המדינה".

טוב. ניסית לגייס כבר לקמפיין את איה זהבי פייגלין, אחיינית שלך? סרטון שלכם ביחד יכול להיות ויראלי.
"אני אוהב אותה נורא, הולך להופעות לה עם אשתי. אני מעדיף לא לערבב את המשפחה בעניינים הפוליטים שלי, לא רוצה להביך ולהטריח אף אחד, אבל אם איה תרצה להצטרף ל'זהות', היא תתקבל בחיבוק. כל החתיכים הם גם אצלי, לא רק אצלה".