גבי לסקי, איך עוברות עליך ההכנות פריימריז? שמאלנים עושים פריימריז כמו ימנים, הולכים לשלוש חתונות מדי ערב?
"אנחנו בעיקר בפאנלים ובחוגי בית, החיבור שלנו עם המצביעים הוא יותר אידיאולוגי, פחות נוכחות שלנו בחתונות ובבר מצוות שלהם".

מה, אתם לא מסתחבקים?
"אמ...תקראי לזה יחסי הערכה הדדיים".

ביום חמישי זאת תהיה ההתנסות הראשונה של מרצ בשיטת הפריימריז.
"נכון, פעם היה בוחר גוף הוועידה של מרצ, שמונה כאלף איש, והפעם יבחרו בנו 20 אלף איש. אבל יש גם חסרונות, בן אדם שמתמודד בפריימריז והוא לא ח"כ צריך להביא, לרוב מכיסו, משהו כמו 80 אלף שקל. זה לא הולך ברגל. בואי, אני בסך הכל עורכת דין לזכויות אדם. זה לא שיש לי".

בבחירות הקודמות הגעת למספר 7 ברשימת מרצ ולא נכנסת לכנסת, את המקום במועצת העיר של תל אביב פיספסת בהפרש של כיסא אחד. מה גורם לך לנסות שוב?
"אני כל הזמן יושבת בבתי משפט, בקו הראשון להגנה על זכויות אדם. על כל תיק ותיק אני נלחמת בנפרד, ולפעמים יוצא לי לעצור ולהסתכל על התמונה הכוללת ואני אומרת לעצמי, 'אלוהים, למה צריך לעבור את זה עוד פעם ועוד פעם? למה לא פשוט לשנות את החוק ככה שיטיב עם האזרחים?'". 

גבי לסקי בית משפט
"על כל תיק ותיק אני נלחמת בנפרד, למה לא פשוט לשנות את החוק כך שיטיב עם האזרחים?" | צילום: אורן זיו

כשעבר חוק יסוד הלאום תלשת שערות?
"תסכול ענקי. והאבסורד הגדול ביותר הוא שהרבה ממי שהצביע בעד החוק הזה, למשל נשים ממפלגת 'כולנו', בכלל לא ידעו מה ההשלכות שלו. לא הבינו שלא מדובר רק בהפלייה של מי שלא יהודי כמו דרוזים וערבים, אלא מדובר גם בפגיעה בנשים".

אז את רוצה להיות בכנסת זאת שתאיר על האותיות הקטנות של החוקים?
"כן אבל לא רק. אני רוצה לעשות בוועדת החוקה את מה שסתיו שפיר עשתה בוועדת הכספים. מהפכה. בוועדת החוקה אין מי שנותן קונטרה היום ובגלל זה מצמצמים שם את המרחב הדמוקרטי מבלי שאנחנו שמים לב".

אולי זאת האופוזיציה שלא עשתה את עבודתה? הרגשת שתמר זנדברג, יו"ר המפלגה שלך, עמדה על המשמר?
"כן, זה לא שם. חברי הכנסת במרצ בפרט הם מצויינים".

ואלה שלא במרצ?
"כמה מהם איכזבו. חברי כנסת מהעבודה, כמו איציק שמולי ואיתן כבל, הצטרפו למתקפה נגד 'שוברים שתיקה', שהוא אחד מהאירגונים החשובים בחברה הישראלית היום. אירגון שהגיע כדי להציב לנו מראה. להראות לנו מה הכיבוש עושה לנו, ולא רק לאלה שאנחנו מדכאים אותם. קמפיין ההסתה של הימין חילחל גם למחנה שלנו ובגלל זה קשה לעבודה להגיד שהם שמאל. ואת יודעת מה? הם נענשים על זה היום, כשהמנדטים שלהם צונחים. מי שלא אומר את דעותיו בגלוי ומתכחש למי שהוא, הציבור יעניש אותו". 

העבודה משתמשת בפרטי אנשי הקשר
מפלגת העבודה. "מי שלא אומר את דעותיו בגלוי ומתכחש למי שהוא, הציבור יעניש אותו" | צילום: החדשות‎

אולי העבודה הבינו ש"כיבוש", "שלום" ושמאל" אלו לא מילים שאומרים יותר ב-2019?
"זה ההבדל בינינו לבינם. אנחנו לא שוכחים את הדרך גם כשהיא לא פופולרית. בשנות התשעים אנחנו תמכנו ברבין בשיא ההפגנות נגד הסכמי אוסלו".

אבל איפה אוסלו ואיפה אנחנו? אין היום קשב למסרים כמו שלום, האג'נדות שלכם נמחצות והמנדטים בורחים.
"אני מבינה מה את אומרת ואני בכל זאת רוצה להאמין שאפשר לחולל מציאות חדשה. את יודעת, כשהייתי עורכת דין לזכויות אדם לפני עשור אנשים היו אומרים לי, 'אנחנו לא מסכימים עם העמדות שלך אבל אנחנו מכבדים אותך'. היום אנחנו כל כך רחוקים משם. כשאני מגיעה לייצג צעירים פלסטינים בבתי משפט צבאיים, קוראים לי בוגדת ומאחלים לילדים שלי דברים רעים. אבל אני יודעת שאני פטריוטית לא פחות מאף אחד אחר, אז שאכנע?".

איך מצליחים שלא להתרגל ולהשלים עם המצב הקיים?
"כשראש הממשלה קורא להתאחד עם כהניסטים, איך אפשר להתרגל לדבר כזה? פעם כשכהנא עצמו היה בא לנאום במליאה, ראש הממשלה יצחק שמיר, הליכוניקים ואנחנו, היינו קמים ממקומותינו ויוצאים מהמליאה. לא מוכנים לשמוע את התועבה הזאת. אבל היום ראש הממשלה רוצה להכניס אותם בעצמו לכנסת בגלל אינטרסים פוליטיים-אישיים. אז תגידי לי, איך אפשר לשתוק?".

יש לך פחד מזה שאם תכנסי לכנסת יהפכו אותך ללא לגיטימית? לבני גנץ שהיה רמטכ"ל עשו לינץ' על תמונת עבר של אשתו במחסום ווטש, את ייצגת את עהד תמימי ועומדת מאחוריה. יתנו לך בכלל לעבוד, באקלים הנוכחי?
"אני אלחם ואתגבר על רעשי הרקע כי אני יודעת שאני צודקת. למשל, אני זאת שמדברת שנים על השיטות הלא חוקיות שבהם חוקרים נערים פלסטינים ומוציאים מהם הודאות, אבל אף אחד לא הקשיב וכשזה הגיע לנערים היהודים מ'רחלים' הייתה סערה. אם זאת לא צביעות אני לא יודעת מה כן. וכשאיילת שקד הרימה טלפון למשפחה של אחד מהנערים העצורים, היא עשתה משהו שהוא על סף העבירה הפלילית. שרת המשפטים יכולה לעשות שינוי במדיניות, אבל להתערב בחקירה אישית?".

את כבר יודעת לאמוד את עוצמת הבולדוזר שהוא איילת שקד?
"היא מאוד חכמה, וברור מאוד שמבחינתה הדמוקרטיה היא הפרעה בדרך". 

איילת שקד. הדמוקרטיה מפריעה לה בדרך | צילום: פלאש 90 \ הדס פארוש, חדשות

תמר זנדברג תביא עשרה מנדטים למרצ, כמו שהיא מבטיחה?
"תראי, עשרה מנדטים זה לא מספר מופרך אלא ראוי בהחלט, אבל כן, יכול להיות שהסיכויים הם נמוכים".

והדרך של מרצ? מהי המשימה שלכם כרגע כמפלגה היחידה שמסכימה לקרוא לעצמה שמאל?
"לצאת למתקפה ולא רק לקרבות בלימה. אנחנו צריכים לדבר על המטרות שלנו לטווח ארוך, איך אנחנו רואים את ישראל בשנת 2050, כמו שיודעים המתנחלים לעשות. המתנחלים יודעים איך הם רוצים שהשטחים יראו בעתיד הרחוק, וגם אנחנו צריכים לדעת".

הצבעת פעם לא לשמאל?
"לא. אני באה מבית של סבא שלי חסיד בעלז, אמא מבני עקיבא ואבא שהיה נציג של מפ"ם והשומר הצעיר במקסיקו, ששם גדלתי. באתי ממקום שמכיל הכל, אבל בחרתי בשמאל מאז ומתמיד".

מה את מפספסת עכשיו, כשאת כולך עסוקה בפריימריז?
"יש לי תאומים בגיל 9 שנולדו כשהייתי בגיל יחסית מבוגר וחסר לי זמן איתם. אבל אומרים שאם את צריכה עזרה ממישהו, לכי לזה שתמיד עסוק, כי הוא כבר ימצא דרך להכניס עוד משהו לחיים שלו. אז ככה אני".

הדבר האחרון שקראת?
"ספר על חנה ארנדט. אני יוצאת פה כבדה?".

גבי לסקי
"אנחנו צריכים לדבר על המטרות שלנו לטווח הארוך, כמו שהמתנחלים עושים" | צילום: אורן זיו

אולי קצת. ספרי משהו קליל.
"אוקיי זה סיפור יחסית ישן אבל הוא יפה. כשהייתי צעירה הייתי מדגמנת לפרסומות טלוויזיה, ובאותה תקופה ראיתי כתבות וסרטים על ילדי ביאפרה שחיו בסכנה. כן, אני עד כדי כך עתיקה. תרמתי להם את כל הכסף שהרווחתי אז".

מתי בכית לאחרונה?
"קראתי לא זמן כתבה על ילדה מוחרמת שלא הגיעו אנשים לבת המצווה שלה, ואז אחרי שזה פורסם בפייסבוק ישראלים שלא מכירים אותה מילאו את המקום. הנה זה גורם לי קצת לדמוע גם עכשיו. כמה טובים ואוהבים יכולים להיות אנשים, וכמה שונאים ומסיתים".