קם אדם בבוקר, מותקף בסרטונים של איוב קרא ומירי רגב מרימים בליכודיאדה, ומרגיש קצת פחות עם. הליכודיאדה, ובגרסתה הנוכחית, הלאומיאדה, היא המסיבה הכי טובה בעיר, ויעיד הסיקור התקשורתי הבלתי מוגבל שהיא זוכה לו. מה לעשות שלשים במלון אחד באילת את דודי אמסלם, נאוה בוקר ואורן חזן, מספק חומר גלם לאלפי ציוצים בטוויטר? כמו שאמר חבר הכנסת אמיר אוחנה, "אנחנו יודעים לעשות לאומיאדה, והם יודעים לעשות חמוציאדה".

הסקרים שנערכים באירוע הזה, שמאגד 3,000 פעילים, חברי כנסת ושרים מהליכוד וממחנה הימין, בוחרים וכאלה שרוצים להיבחר, מביא גם כמה נתונים שחשוב להכיר. 44% מהנשאלים חושבים שאין מקום למפלגת הימין החדש ברשימת הליכוד, ו- 69% מהם חושבים שראש הממשלה לא צריך להתפטר אם יוגש חס וחלילה (כך בנוסח המקורי) כתב אישום.

משה פסל, מארגן הלאומיאדה, תגיד לי איך ועידה פוליטית הופכת לסופ"ש מוגזם באילת?
"הרבה יח"צ וגימיקים שגורמים למערכות תקשורת לסקר את האירוע הזה. אנחנו לא מתביישים בזה שיש פה פאן, ושאנחנו רוקדים ואוכלים. אבל לא מראים אף פעם את החלקים שבהם אנחנו יושבים פה בהרצאות על כלכלה".

מה עושה ח"כ ממוצע שבא להסתחבק בלאומיאדה כדי לעלות את המניות שלו בפריימריז? כמה נשיקות הוא צריך לתת ולקבל?
"הרבה מאוד נשיקות, או מה שנקרא בוסות. יש פה 3,000 פעילים, אז תעשי את את החישוב. המתמודדים באים לתת עבודה, אנחנו מקצרים בשבילם את הדרך כשאנחנו מביאים להם את כל הפעילים למקום אחד. הם מקדמים את עצמם כאן ביום אחד כמו בשביל שנה שלמה". 

ואיפה הליכודניק בנימין נתניהו, אם יורשה לשאול.
"וואלה לא יודע להגיד לך. אולי יש לו בעיה להגיע לאירוע פרטי…".

אבל מגיעים לפה כל הח"כים והשרים האחרים בליכוד.
"כן, נכון. לא יודע להגיד לך למה ראש הממשלה לא מגיע, אולי אלו היועצים שלו שאומרים לו…".

מה, הוא לא רוצה שיראו אותו בלאומיאדה?
"תראי, הרבה שרים וחברי כנסת שחששו מהנראות של האירוע הזה הגיעו השנה והבינו שהוא לא נחות מהוועידה הרפובליקנית. אמר לי פה איזה מישהו שהשתתף בקמפיין של טראמפ, שאנחנו לא נופלים מהרמה של הרפובליקאים בארצות הברית. זאת רק התקשורת שמציירת אותנו ההיפך".

איך התקשורת מציירת אתכם?
"כערסיאדה אחת גדולה. איך אמר לי כתב חדשות שנשאר עד הסוף באירוע הקודם? חשבתי שיהיו פה בקבוקי וויסקי שבורים, קטינות בחדרים, הייתי בטוח שיהיה פה בלאגן. ובסוף רוב הזמן זה ליכודניקים יושבים בהרצאות".


בוא, האירוע הזה מייצר רגעים שאפילו בארץ נהדרת לא מסוגלים לייצר. בחמישי התקיימה במקביל ועידה של מפלגת העבודה שמשכה הרבה פחות תשומת לב.
"בואי נגיד את זה ככה, האם אנחנו מנצלים לפעמים לצרכים שלנו את זה שהתקשורת אוהבת להוציא אותנו בבונים? התשובה היא כן. לפעמים אנחנו משתמשים בזה, אבל זה לא מוריד מהאמת, שהתקשורת מנסה לצייר את מחנה הימין כאסופת בבונים. ואני אגיד לך יותר מזה, הם צוחקים עלינו שאנחנו צועקים 'ביבי ביבי' וסוגדים לו כאילו הוא איזה אל? אז זאת הדרך שלנו להתקבץ סביב המנהיג שלנו, שאנחנו מאמינים בצדקת הדרך שלו. הוא מונע הקמת מדינה פלסטינית אז אנחנו אחריו".

לא מעצבן אתכם שבבחירות האלה יש יותר דיבור על החקירות של ביבי מאשר על המפלגה והמטרות שלה?
"זה דבר שאני רואה אותו לחיוב. רוצים להוריד את המנהיג שלנו בדרך לא דמוקרטית, אז אנחנו מתקבצים סביבו. התכונה הזאת שלנו משאירה את הימין בשלטון כבר עשרים שנה".

שוב, בדיוק הפוך ממה שראינו בועידת העבודה, ששם ניסו להדיח את היו"ר אבי גבאי.  
"בדיוק. הם מחליפים את המנהיגים שלהם כמו גרביים, ואנחנו לעומתם יודעים לתמוך. אצלם כבל אוכל את גבאי וגבאי אוכל את לבני, ותראי לאן הם מגיעים. השמאל לא ידע ליצור אירוע כזה בחיים, חסרה לו המשפחתיות והחום".

כמה עולה להשתתף בחגיגה הזאת?
"סופ"ש כאן עולה לבן אדם 975 ש"ח, ואנחנו לא מגייסים כספים חוץ מזה. גם סיעת הליכוד לא נותנת שקל לטובת האירוע".


בשנה שעברה קנס את סיעת הליכוד מבקר המדינה, שטען שהם לא דיווחו על האירוע הזה כהוצאה של המפלגה.
"הם לא דיווחו כי פשוט מאוד, זה אירוע פרטי שלנו הפעילים שלא קשור למפלגה. כמו שאופנוענים או אוהבי מכוניות יורדים ביחד לסופ"ש באילת, ככה גם אנחנו כחברי תנועה ירדנו לאילת יחד. כמו ועד עובדים. המבקר אמר שזה מחזק ומפרסם את הליכוד אז הסכמנו למחוק סממנים מזהים ולהחליף את השם מ'ליכודיאדה' ל'לאומיאדה'. נו בסדר".

למה אתם מעלים להצבעה בפריימריז המדומים שאתם עושים, דמויות שלא מתמודדות? כמו למשל אביבית בר זוהר או אלאור אזריה.
"כדי לבחון את ההשפעה שלהם על הציבור. כל עוד הם מסכימים, מה רע? הרבה מהדמויות שאנחנו שמים באמת רצות לכנסת אחרי כמה שנים".

יש כאלה שלא מסכימים שתדגמו אותם?
"יאיר נתניהו ביקש שנסיר אותו, הוא מכחיש שהוא מתכוון לרוץ לפריימריז. אבל לרוב הדמויות זה דווקא מחמיא. אופירה אסייג עפה על זה, וגם צופית גרנט וג'ודי ניר מוזס שאמרה שהיא לא פוסלת להשתלב בפוליטיקה".

ואיך בני ציפר מתקבל אצלכם?
"בסדר גמור, אנחנו תמיד שמחים לראות אנשים שהבינו שהאמת היא בימין ולא בשמאל. הוא כבר לא עוף מוזר".

תן השערה, כמה מנדטים הליכוד יעשו בבחירות הקרובות?
"אם העם ירגיש שהתקשורת מנסה לגנוב פה סוסים, כלומר להפיל את ביבי ולפרגן יותר מדי למישהו מהשמאל, כמו בני גנץ, ובמקביל היועץ המשפטי יגיש שימוע לפני הבחירות, הליכוד יעשה פה מעל 40. ואם לא, אז הוא ישאר על 32. הכל תלוי בתקשורת".