החלטת בית המשפט העליון לפסול את אנשי עוצמה יהודית ברוך מרזל ובנצי גופשטיין מהתמודדות בבחירות התקבלה, כצפוי, בכעס אצל אנשי המפלגה. רובם יצאו נגד ההבחנה שעשה בית המשפט בין מרזל וגופשטיין לבין אנשי הרשימה המשותפת, ובפרט ח"כ היבא יזבק. "בג"ץ שוב מוכיח שהוא סניף של מרצ", אמר גופשטיין. "חברת הכנסת (היבא) יזבק שכתבה על סמיר קונטאר שהוא לוחם ושאהיד ואמרה שהיא מתגעגעת לנאצר לא נפסלת. לשיטת שופטי העליון לקרוא לרצח חיילים זה בסדר, אבל מלחמה בהתבוללות היא פסולה".

גופשטיין צייץ אתמול מחדש ציוץ של איתמר ססובר, דובר עוצמה יהודית, שכתב על השופט נעם סולברג, "המתנחל הדתי (...) הצטרף לפסילת גיבור ישראל בנצי גופשטיין, והכשיר את היבא יזבק. (...) עוד כלומניק מתיפייף". איתמר בן גביר, ראש הרשימה לכנסת, פרסם בעמוד הפייסבוק שלו דברים שכתב עמית סגל מחדשות 12, ובהם כינה את החלטת בג"ץ "חרפה". "בכנסת ישראל תשב גם בכהונה הבאה חברת כנסת שפירסמה פוסט הערצה לסמיר קונטאר, מרוצץ ראשי הילדים, ופוסט חיזוק לטרוריסט שתכנן לרצוח את גבי אשכנזי", כתב סגל. "עד שהיא וחבריה תומכי הטרור ייפסלו, היועמ"ש – שנחטף בידי פרקליטות צבועה – ושופטי בג"צ יכולים לדבר גבוהה גבוהה על גבולות הזכות להיבחר. החרפה הזו רשומה על שמם".

יזבק אכן כתבה את הדברים המיוחסים לה. בפוסט שפורסם בעמוד הפייסבוק של יזבק ב-2014 היא בירכה את ראווי סולטאני, תושב טירה שהורשע בקשר עם חיזבאללה ובמעקב אחרי גבי אשכנזי מתוך כוונה להתנקש בו, לרגל שחרורו מהכלא. בפוסט שפורסם ב-2015, יום לאחר חיסולו של קונטאר בסוריה, התייחסה יזבק למחבל הלבנוני (שהורשע ברצח שני אזרחים – אחת מהן ילדה בת ארבע – ושני שוטרים ב-1979 בנהריה) כאל שהיד. ב-2016 היא פרסמה פוסט עם תמונתו של מנהיג מצרים לשעבר, גמאל עבד אל נאצר, ובו הצהירה על געגועיה אליו.

אולם בניגוד לדברי סגל ואנשי עוצמה יהודית, בג"ץ לא הכשיר את יזבק באופן פרסונלי להתמודדות בבחירות – משום שהוא כלל לא התבקש לדון בסוגיה. בניגוד לבקשות הפסילה הנגדיות שהוגשו באופן אישי נגד מרזל וגופשטיין (וגם נגד בן גביר, שמועמדותו אושרה), עוצמה יהודית (והליכוד שהצטרף אליה) לא ביקשה לפסול את יזבק אישית, וגם לא את מי מחבריה, אלא את הרשימה המשותפת כולה.

למעשה, השופטים העבירו ביקורת חריפה על התבטאותה של יזבק בנוגע לקונטאר. השופט יצחק עמית אמר בדיון כי "סמיר קונטאר רוצץ גולגולת של תינוקת. בושה וחרפה עם שלושה סימנים קריאה להזדהות עם קונטאר. הזדהות איתו ברבע ציפורן זו בושה". במהלך דין ודברים עם נציגת הרשימה המשותפת אמר עמית כי קונטאר "היה עם חיזבאללה וחוסל כאויב". נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, קבעה בדיון במילים מפורשות כי "ההתבטאות של יזבק היא תמיכה בארגון טרור".

פעילי הימין הגיעו לעדלאידע בחברון (צילום: באדיבות אתר ערוץ 7)
לא דרשו פסילה אישית. גופשטיין, מרזל ובן גביר בחברון | צילום: באדיבות אתר ערוץ 7

אולם חיות הוסיפה כי את הדברים יש להוכיח "לגבי הסיעה כולה ולא לגבי חבר כנסת ספציפי", משום שעוצמה יהודית ביקשה לפסול את כלל הרשימה המשותפת. מדברי חיות ועמית אפשר להתרשם כי פסילה פרסונלית של יזבק היתה זוכה לתמיכתם – אולם אנשי עוצמה יהודית כלל לא ביקשו זאת. באותה מידה, גם עוצמה יהודית עצמה לא נפסלה כרשימה - למרות פסילתם של מרזל וגופשטיין - ובכך דחה בית המשפט את ערעורן של כחול לבן, מפלגת העבודה והמחנה הדמוקרטי. בשני המקרים – הן של עוצמה יהודית והן של הרשימה המשותפת – קבעו השופטים (פה אחד) כי לא נמצאה תשתית ראייתית מספקת לפסילה.