אחרי שנבחרה בשבוע שעבר רשימת הליכוד בפריימריז, הגיע הזמן לקרוא את האותיות הקטנות. הליכוד יציב כנראה במשבצת האישה החדשה את קרן ברק. משמעות הדבר היא שלוביסטית ידועה תהפוך לח"כית. צעד חסר תקדים בפוליטיקה הישראלית, שטומן בחובו כמה בעיות.

לוביסט (שדלן) מייצג אינטרסים של גופים שונים, עסקיים וציבוריים, מול השלטון. הוא עובד כדי להשפיע על נבחרי הציבור לתעדף את האינטרס של מי ששילם לו. ככלל, במקרים המצריכים חקיקה (או הריגת חוק שמתקדם בצנרת) – שכירת שירותי לובי תשרת את האינטרס שלכם. ברק מייצגת שורת תאגידים מול חברי כנסת דוגמת סלקום, איגוד חברות הביטוח, חברת סיגריות אלקטרונית ואיגוד חברות הנפט.

כן? לוביסט אנחנו רוצים כחבר כנסת?

לאחר שכתבתי על הנושא בפייסבוק, חלק מהמגיבים טענו שדווקא משום שהייתה לוביסיטית, כולנו יודעים מה הם ניגודי העניינים שלה – הרי רשימת לקוחותיה מפורסמת לעיני כל. לכן, הסבירו, אין בעיה שתיבחר לכנסת. קודם כל, גם אדם שאינו לוביסט – יכול לחשוף את מקורביו, משלמי שכרו, ושורת האינטרסים הכלכליים איתם הוא מגיע לכנסת. כך כל מועמד הגון אמור לעשות, וחלקם אף עושים זאת.

אבל הבעיה איננה רק שברק עלולה לעזור ללקוחותיה בעתיד בחשאי מתוככי המשכן. הבעיה המרכזית, לדעתי, היא שהמקצוע של ברק עד כה התמצה במומחיות הבאה: איך לגרום לכנסת לקבל החלטות לטובת מי שיש לו מספיק כסף לשלם לה. האם אלו האנשים שאנו רוצים להפקיד בידם את הזכות הייחודית לעיצוב המציאות שלנו?

מקצוע הלובי מוזר: משלמים לך כדי להניח בצד את האינטרס שלך כאזרח, ולהעדיף את אינטרס התאגיד ששכר אותך, גם אם זה, למשל, הורג אותך ואת אהוביך מבחינה בריאותית. איך? למשל דרך ייצוג תאגידים מזהמים והשתדלות להסדיר עבורם תנאי רגולציה נוחים ככל הניתן, אף אם משמעותו שיותר אנשים ייחנקו מזיהום אוויר. מעבר לכך – אתה אמור לשכנע את נבחרי הציבור שוב ושוב להעדיף את אינטרס החברות ששכרו אותך. גם אם זה אומר, למשל, להציב חסמים בשוק הסלולר וחברות הביטוח  - לרעת הצרכנים אך לטובת אליטה עסקית מצומצמת.

הבעיה מתחילה ונגמרת בכך שהלוביסטים הם אנשים שהוכיחו שהם שכירי חרב מהסוג הבעייתי ביותר: זה שהולך עם מי שמשלם הכי הרבה. אותם אנו רוצים להושיב במקום הכי חשוב במדינה? איך מקצוע שכזה מסתדר עם האידאל לפיו מי שנוחת במשכן אמורים להיות אנשים עם פנקסי קבלות שמוכיחים מעל לכל ספק שפעלו בכל דרך אפשרית למען הציבור הרחב ולכן ראויים לשרת במרכז העצבים של הדמוקרטיה?

הרי אפשר לסמוך יותר על אנשים כמו חברי מועצות,  אקטיביסטים, יוצאי שירות המדינה, יזמים שקידמו את הכלכלה הישראלית – שימשיכו לייצג את הציבור ולקדם את מאבקיהם מהמשכן, מאשר על לוביסט. אדם שכל מקצועו היה: לגרום למי שיש מספיק כסף – לנצח יומיומית את האינטרס הציבורי, ולשלשל כמה שיותר לכיסו על חשבון כולנו.

ללוביסטים יש כוח לעוות את הדמוקרטיה, האם ידעו דווקא לשמר אותה?

זה לא אומר שהלובי אינו מקצוע לגיטימי. כמו ששוכרים עו"ד בבית משפט, הגיוני להגיע לכנסת מצויד בלוביסט, ולברק ולעמיתיה, בהחלט מותר להתפרנס מכך. אלא שהמדינה לא מעמידה לרשות הציבור הרחב לובי בסגנון 'הסנגוריה הציבורית'. בתחקיר רחב היקף שפרסמנו ב"שקוף" הראינו גם שהלוביסטים מתרגמים כסף להשפעה ומעוותים את הדמוקרטיה הישראלית. הוכחנו כיצד במקום שלטון הרוב בישראל, למי שיש יותר כסף יש יותר כוח  - והוא משתמש בו לא אחת כדי לקבל החלטות שמרעות עם הציבור הרחב.


ברק הייתה חלק מהמשחק הזה. היא לא הציבה סטנדרט חדש ל"לובי שקוף". לא שינתה את הענף מבפנים. להציב דווקא אותה כחברת כנסת, הוא לעג לכל אזרח שידו אינה משגת לשכור לוביסט בעצמו, וקיווה שהח"כים יהיו הלוביסטים שלו.

עם זאת, זה מה שחברי הליכוד בחרו. כולי תקווה שברק תשתמש בידע ובמומחיות הרבים שצברה כלוביסטית – אך ורק לטובת הציבור הרחב שמחודש אפריל הקרוב יהיה זה שישלם את שכרה.

תומר אביטל הוא עיתונאי עצמאי, מייסד מיזם מאה ימי שקיפות