ימים לא פשוטים עוברים על ליצמן. מחד נחת עליו המשבר במערכת הבריאות, מחלות החורף לצד העומסים והחוסר במיטות אשפוז ובמקביל פרשת מלכה לייפר שהכניסה אותו לתסבוכת משפטית פומבית. סגן שר הבריאות חשוד בכך שניצל את קשריו נגד הליך הסגרתה של מלכה לייפר, רבנית המואשמת בפדופילה. בסביבתו הודפים חדשות להפרת אמונים ושיבוש הליכי משפט, אבל בכל מקרה, נראה שהם לא כל כך מתרגשים. 

נכון, אין ספק בכך. סגן שר הבריאות יעקב ליצמן היה מעדיף להישאר בתואר ה"מאמי הלאומי" שלא לא דבק בו רבב. הוא אפילו קצת מתגעגע לימים בהם הוביל במדדי וסקרי שביעות הרצון של אזרחי המדינה, אבל עדיין הכל בשליטה ונדמה שהוא לא ממהר להיבהל. 

ברחוב החרדי מופעלת סולידריות כלפי מלכה לייפר

צריך לזכור שכשליצמן קם בבוקר הוא הולך לתפילה בבית המדרש של חסידות גור וקורא את עיתון המודיע, ובשתי הזירות הללו איש לא שמע על הפרשה החדשה מאומה. בעיתונות החרדית הממסדית לא הופיעה מילה וחצי מילה בנושא פרשת לייפר. לא החשדות, לא הליך ההסגרה ולא התערבות הפסיכאטרים. כלום. שום מילה. וגם אם היה כתוב, מי ממצביעי יהדות התורה שנחשף לסיפור, לא בהכרח היה רואה בכך טעם לפגם. הם מקבלים את גרסתו של ליצמן לסיפור, שברגע שהתברר לו שמדובר במקרה סבוך בעל היבטים פליליים הוא בחר למשוך את ידיו.

באשר למלכה לייפר עצמה, וכאן העניין הגדול: היא אומנם נחשבת לעבריינית (על פי החשדות) שצריכה לרצות את מלוא העונש, אך עדיין הסולידריות החרדית גורמת לכך שיעשו הכל על מנת לאפשר לה לרצות את עונשה בארץ. נכון, היא חטאה וחייבת לשלם מחיר, אבל לא צריך למחוק את צלם האנוש שנותר בה ולמסור אותה לכלא בין הגויים, כך נהוג לחשוב בקרב הציבור החרדי שכן מצוי בפרשה. היא יכולה לשבת במאסר בישראל ולשלם את אותו מחיר בדיוק, לא חייבים להסגיר אותה לאוסטרליה.

ליצמן נתפס בפרשה כמי שעזר לאדם מבלי לבדוק בציציותיו

כשזה נוגע למעורבות ליצמן בפרשה, מנקודת המבט של קהל בוחריו, סגן שר הבריאות התערב לטובת מקרה סוציאלי של אישה שאמנם חשודה בפלילים, אך למרות שאיננו מכיר אותה או את משפחתה ולמרות העובדה שאינה נמנית על החצר החסידית לה הוא משתייך, הוא ניסה לעזור לה.

לטענת תומכיו זה מוכיח שליצמן ועוזריו לא בודקים בציציות של הפונה אליהם ומסייעים ללא קשר למגזרו, מגדרו, מוצאו וקבוצת השייכות לה שייך. מספרי הטלפון של עוזרי ליצמן נמצאים ברשתות החברתיות וכל אחד ואחת מתושבי ישראל יכולים לבדוק האם הוא עוזר במה שיכול, מצהירים אוהדיו. 

מלכה לייפר החשודה בפדופיליה
מלכה לייפר. הציבור החרדי מאמין שאסור שתשב בכלא עם הגויים, ופועל לאי הסגרתה לאוסטרליה | צילום: חדשות

במקרה הנוכחי התברר כי ליצמן כמעט ועזר לאשה שמעמדה הפלילי בעייתי ולכן מדובר בעניין מורכב. ועדיין, אם יתגלה לבסוף שליצמן משך את ידיו משהובנה לו הבעייתיות בפרשה, הרי שבציבור החרדי הוא לא יפסיד נקודות זכות. פרשת ליצמן-לייפר לא מאיימת בשלב זה על מעמדו של סגן שר הבריאות. ציבור מצביעי יהדות התורה איננו מתרשם מסיקור כלי התקשורת הכללית ובהנחה שליצמן מגיע למאני טיים של סגירת הרשימות כשהוא ניצב בראשות מפלגת יהדות התורה, הרי שמבחינתו הוא צלח את המשוכה העיקרית עד למינויו שוב לאחר הבחירות לסגן שר הבריאות.עד אז, החקירות והכותרות הלא מחמיאות הן מכה קלה בכנף, תדמיתית הוא כנראה היה מעדיף שהדברים ייראו אחרת, אולם מכאן ועד התפטרות או הדחה המרחק רב.

הכותב הינו פרשן פוליטי ברדיו "קול ברמה"