שאלת השאלות ברחוב החרדי בימים אלו היא האם אכן יתרחש ״המפץ החרדי״, איחוד של כל שלושת המפלגות החרדיות: ש״ס ויהדות התורה, המורכבת מתתי הסיעות אגודת ישראל החסידית ודגל התורה הליטאית.

במערכת הפוליטית כמו בכלי התקשורת, מבולבלים מדיווחים סותרים. כתב הדתות של חברת החדשות יאיר שרקי דיווח על היתכנות של מהלך אחדות כולל, ואילו דפנה ליאל, כתבת הכנסת, דיווחה על בקשת הפיצול של מפלגת יהדות התורה - מה שמסמן לכאורה הליכה בנפרד. ומי צודק? כרגע, כולם. ייתכן מהלך כולל של אחדות מלאה ומפלגה חרדית אחת שתתמודד בבחירות הקרובות, כשבמקביל ייתכן גם פיצוץ במגעים וריצה נפרדת של כל סיעה בנפרד. שתי האפשרויות ניצבות כעת על הפרק. כן, גם קולות הטוענים שכל המהומה היא סביב הליך טכני בלבד שמבצעים לפני בחירות, והוא התפצלות לשם השגת תקציבי בחירות "שמנים" יותר (למרות שהדבר הוכחש על ידי ח״כ אורי מקלב מיהדות התורה).


האם יהפכו החרדים למפלגה השנייה בגודלה בישראל?

ההגיונית ביותר היא דווקא האפשרות השלישית והיא המשך ריצה של יהדות התורה ובמקביל ריצתה של ש"ס בנפרד, אך תוך תיאום מלא ושיתופי פעולה. מהלך האחדות עלה בפגישה של מספר רבנים אצל הרב חיים קנייבסקי, מנהיג דגל התורה שנחשב לאוטוריטה רוחנית גם בציבור החסידי וגם הספרדי, ומכאן שמקובל על ציבור מסורתי גדול. סימן שאלה גדול הינו האם יהיה אפשר לחבר למפלגה כזאת גם את אלי ישי וגם את הפלג הירושלמי אבל גם בלעדיהם מדובר בהיסטוריה חרדית של ממש.


ההתלבטות בקרב בכירים היא האם מפלגה מאוחדת תמקסם את הכח החרדי או שדווקא תחליש אותו. בגלל שחסידים אוהבים להצביע לחסידים וספרדים לספרדים, התחרות והמחלוקת כביכול מגבשת את המצביעים, ועשויה להביא ליותר הישגים של כל מחנה בנפרד. חסידי המפץ החרדי טוענים שהשלם גדול מסך חלקיו והחרדים יכולים למנף את כוחם להיות המפלגה השניה בגודלה בישראל, מה שייתן להם תפוקה פוליטית גדולה ומשמעותית יותר.

הנעלם הגדול במשוואה: אלי ישי

ההערכה שסד הזמנים הקצר עד לבחירות, כמו גם הדם הרע שזרם בין אגודת ישראל החסידית לדגל התורה הליטאית יעיב על מימוש הרעיון. בבחירות המונציפאליות נוצר קרע ממשי שקשה מאוד לגשר עליו. כאמור לאור הבקשה לפצל את הסיעות נראה כי יש סיכוי אפילו שירוצו החסידים והליטאים בנפרד ואז עלולות שתי המפלגות שלא לעבור את אחוז החסימה. ואם נוסיף לכך את החשש שגם ש"ס לא תעבור, וגם מפלגתו של אלי ישי לא יעבור, אז בכלל נקבל אסון חרדי.

אלי ישי בראיון ל"אנשים" (צילום: מתוך אנשים, שידורי קשת)
אלי ישי. האם יתחבר לבית היהודי ולאיחוד הלאומי או ישתלב בליכוד? ואולי ירוץ לבד? | צילום: מתוך אנשים, שידורי קשת

כדאי לא לשכוח את הקשיים שצפויים בכינונה של המפלגה החרדית המאוחדת, כמו למשל ההערכתו של דרעי שהמפץ יקשה על ש"ס לפעול מול הקהל המסורתי והמזרחי ויצבע את המפלגה המאוחדת בצבעים חרדיים, מה שירחיק קהל מצביעים פוטנציאלי ויגרום לאובדן כוחה. לכן ההערכה היא שבסופו של דבר יהדות התורה תרוץ יחד כמו היום, רק עם יחס שווה והוגן יותר בין החסידים לליטאים, ואילו ש"ס תרוץ בנפרד תוך תקווה שהסקרים שוגים ותעבור את אחוז החסימה. הנעלם הגדול במשוואה הוא אלי ישי, שהברירות העומדות בפניו אינן רבות. האם יתחבר לבית היהודי ולאיחוד הלאומי או ישתלב בליכוד? או שבכלל ירוץ בנפרד ועלול לא לעבור את אחוז החסימה. דבר אחד בטוח והוא שכל האפשרויות פתוחות.