שעות ספורות לפני פקיעת המנדט של גנץ להרכבת הממשלה ועל רקע ההכרזה של ליברמן במסגרתה האשים את נתניהו וגנץ בכישלון המשא ומתן, ראש הממשלה נתניהו כינס היום (רביעי) את סיעות "גוש הימין" לפגישה. בפתח דבריו הודה נתניהו לחברי הבלוק "על החברות, העמידה האיתנה והלכידות" והוסיף בתגובה לדברי ליברמן: "האחידות שאנו רואים כאן היא אחידות שאנו צריכים לראות בכל שדרות העם ולרוחב המדינה. אסור לפסול אף ציבור -  לא הציבור החרדי שהוא חלק אינטגרלי מהעם, בשר מבשרנו, ולא אף ציבור, יהודים ולא יהודים, כל מי שתומך במדינת ישראל כיהודית ודמוקרטית הוא שותף". 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"אנו נמצאים ברגע גורלי, בצומת דרכים היסטורית", המשיך נתניהו. "המדינה חזקה משהייתה אי פעם כלכלית, צבאית ומדינית. ראיתם מה קרה שלשום כשמחלקת המדינה האמריקנית הכריזה על מעמד היישובים ביהודה ושומרון - זה דבר שרק יכולנו לחלום עליו. יש לנו חלון הזדמנויות היסטורי והוא לא יחזור, להשיג דברים שיכולנו רק לחלום עליהם והם בהישג יד. לקבוע את גבולותינו, להחיל ריבונות על בקעת הירדן, הסכם הגנה עם ארה"ב, בריתות עם שכנינו, להדוף ולנצח את אויבינו. מכל הטעמים הללו אסור לאבד אף יום. כבר איבדנו שנה שלמה"

"מה שצריך עכשיו זה לא עוד מערכת בחירות אלא ממשלת אחדות, גם כדי לממש הזדמנויות וכדי להדוף סכנות", הכריז נתניהו. "יש גם סכנות לפנינו, תראו מה קרה בשבוע שעבר בעזה, אתמול בסוריה. יש לי מסר לכל אויבינו בטהרן, בדמשק בביירות ובעזה: אנחנו אולי בממשלת מעבר אבל כשמדובר בביטחון ישראל - אנו מלוכדים כאיש אחד. אל תטעו ואל תנסו אותנו". 

ראש הממשלה בנימין נתניהו (צילום: ערוץ הכנסת)
"המדינה לא יכולה להרשות לעצמה עוד 7 חודשים", נתניהו | צילום: ערוץ הכנסת

ראש הממשלה התייחס להצהרה שמסר מוקדם יותר היום יו"ר ישראל ביתנו ואמר: "אני רוצה להודות לליברמן שהסיר את הרעיון ההזוי של ממשלת מיעוט שנשענת על תומכי הטרור. אני רוצה לשאול את גנץ ואשכנזי: איך יכולתם ללכת אחרי לפיד ברעיון המטורף הזה, להפקיר את הביטחון? עשיתם מעשה שלא ייעשה". בהמשך דבריו פנה נתניהו ליו"ר כחול לבן גנץ: "עדיין לא מאוחר, המנדט עדיין אצלו. אני אומר: 'בוא נשב יחד ונודיע עוד הערב שאנחנו מקימים ממשלת אחידות לאומית, זה מה שישראל זקוקה לו'. אסור לדרדר את המדינה לבחירות נוספות. אני קורא לך בני גנץ, תשתחרר מהווטו של לפיד. מה הוא מהלך קסמים? תעשה את הדבר הנכון סוף סוף, בוא לממשלת אחדות". 

נתניהו פנה לאזרחי ישראל והצהיר: "עברנו הרבה משברים, כל פעם ידענו להתלכד והתגברנו על המכשולים ויצאנו מחוזקים יותר. זה מה שצריך לעשות גם הפעם, דבר אחד פשוט בשעה זו. כשרוצים, יכולים לעשות. כשמבינים שאחנו לא יכולים להמשיך עוד ועוד בחירות, צריך להשתחרר מהלפיתה של אלה שלא מוכנים ולעשות את הדבר הנכון - להקים עכשיו ממשלה. עוד 7 חודשים? אם נצטרך אנחנו ערוכים וננצח בבחירות האלה. אבל בשביל מה? בגלל הפסילות? אמביציות כאלה ואחרות? אנחנו ננצח בבחירות, אז מה? עכשיו המדינה צריכה לנצח. אנחנו הופכים לבדיחה".

"אני שומע מנהיגים זרים, הטובים בחברינו, שאומרים: 'מה קורה אצלכם? למה אתם לא יכולים לשבת יחד?' כולם אומרים לי, גם אנחנו מבינים את זה", המשיך נתניהו. "גם בסיעות האחרות מבינים. צריך לצאת מהקיבעון, הפערים לא גדולים, נושאי דת ומדינה לא הטרידו את לפיד. המשימה והאתגרים עצומים ואנחנו יכולים לגבור על הבעיה ולהקים ממשלת אחדות. צריך לעשות זאת כאן ועכשיו. אם יש רצון כזה ונכונות - צריך גם לגלות מנהיגות", אמר נתניהו וקרא לגנץ: "בני גנץ- תהיה גם אתה מוכן, אני מוכן לבוא לשבת איתך עכשיו".

"אני לא מדבר בספינים, ביטחון ישראל מוטל על הכף", אמר נתניהו. "אנו זקוקים ל-4 מיליארד שקלים לפרויקטים שאני לא יכול לפרט עליהם אבל הם קריטיים לביטחון של כל משפחה בישראל. הטילים לא מבדילים בין העדות והציבורים. ביטחון ישראל מוטל על הכף. דבר שני - יש לנו הזדמנות להחיל ריבונות על בקעת הירדן, אנחנו מקבעים את גבול הביטחון המזרחי שלנו, זה עכשיו ואני לא יודע אם זה יהיה בעוד 7 חודשים", הוסיף ראש הממשלה. "הכוכבים התיישרו, אחר כך הכוכבים זזים. אנחנו יכולים לעשות את זה עכשיו בהסכמה עוד לפני שקמה ממשלה, אבל אלה דברים שהם פושט חלומיים ולכן הקריאה שלי היא לא טקטית, אנחנו לא חוששים מבחירות במובן המפלגתי - אנחנו ננצח, אבל המדינה באמת לא יכולה להרשות לעצמה עוד 7 חודשים, אנחנו משותקים בכל הדברים האלה. הצורך הזה הוא אמיתי, גנץ - גלה מנהיגות". 

בהודעה שמסר בצוהריים, אמר יו"ר ישראל ביתנו כי גם נתניהו וגם גנץ "אשמים בכך שלא מצליחים להקים ממשלת אחדות. לפחות כרגע נראה שאנחנו בדרך לעוד מערכת בחירות. הציעו לי להיות ראש ממשלה בשנה האחרונה של הממשלה, אבל אנחנו לא מוכרים עקרונות בשביל כיסאות - גם אם זה הכיסא הכי מרופד וגבוה בכיתה", הבהיר ליברמן. "לכל אחד יש שאיפות וכל אחד רוצה להגיע הכי רחוק שאפשר, אבל המטרה לא מקדשת את האמצעים".

אביגדור ליברמן  (צילום:  הדס פרוש, נועם רבקין פנטום, פלאש90, פלאש/90 )
ליברמן. "אין סיכוי שאצטרף לממשלה צרה או ממשלת מיעוט" | צילום: הדס פרוש, נועם רבקין פנטום, פלאש90, פלאש/90

"עשיתי כל מאמץ, הפכתי כל אבן, על מנת להגיע לממשלת אחדות לאומית ליברלית, בדיוק כמו שהבטחנו לבוחר", אמר ליברמן. "עשינו הרבה עבודה בצורה מכובדת, בצורה סולידית. השתדלתי לא להיגרר לאותו מבול של השמצות ושקרים שהציפו בתקשורת וברשתות החברתיות". לדבריו, הדבר היחיד שמונע הקמת ממשלת אחדות הוא "ויכוח אישי פרסונלי - לא היה שום פער מהותי. אם נתגלגל לבחירות, זה בגלל היעדר מנהיגות: אחד לא היה מוכן לקבל את מתווה הנשיא, והשני לא היה מוכן להיפרד מהגוש החרדי-משיחי שלו".

"לא רק הפלת הימין". ח"כ טיבי (ארכיון) (צילום: הדס פרוש, פלאש 90‎, חדשות)
טיבי נגד דברי ליברמן: "גזענות ואנטישמיות לשמה" | צילום: הדס פרוש, פלאש 90‎, חדשות

"לצערי, נתניהו פשוט משעבד את כל מפלגת הליכוד לטובת המפלגות החרדיות - שתי המפלגות ביחד אשמות במצב הזה", האשים יו"ר ישראל ביתנו. "גם כחול לבן שמרו על ערוץ פתוח מול המפלגות החרדיות והציעו להם הצעות מרחיקות לכת. זה היה משחק האשמות, בלי נכונות לקבל החלטות קשות דרמטיות". לדבריו, "שיתוף הפעולה האמיתי בכנסת הזו הוא בין ח"כים ערבים לחרדים - זו באמת קואליציה אנטי-ציונית שמשחקת בשני הגושים".

 

יו"ר יהדות התורה, גפני (צילום: פלאש/90 )
"מי אתה? אפס", גפני במתקפה חריפה על יו"ר ישראל ביתנו | צילום: פלאש/90

הנאום של ליברמן גרר תגובות רבות וחריפות במערכת הפוליטית. על רקע הדברים שנשא, חבר הכנסת אחמד טיבי האשים את יו"ר ישראל ביתנו בחשבון הטוויטר שלו וכתב כי הוא מסית נגד הציבור הערבי: "גזענות ואנטישמיות לשמה". שר התחבורה סמוטריץ' צייץ: "ליברמן היה ונשאר ספינולוג שעסוק רק בעצמו". גם חברת הכנסת זנדברג תקפה את יו"ר ישראל ביתנו וגם ח"כ מרב מיכאלי שכתבה: "ליברמן משדרג את הקונספט של נתניהו ל'ניכוי ערבים וחרדים'".

ח"כ ‏גפני השתמש במילים חריפות במיוחד בישיבת הסיעה של מפלגתו. בתגובה לדבריו של ליברמן אמר: "אנחנו לא זוכרים אנטישמיות כזאת בכנסת. אפילו לא מאחמד טיבי. האיש המושחת הזה יודע מה שאנחנו עושים? של נעלייך מעל רגלייך לפני שאתה מדבר על סיעת יהדות התורה והציבור החרדי. מי אתה? אפס".