כחלק מהניסיונות למצוא פתרון שיצליח למנוע בכל זאת סיבוב בחירות נוסף, הגיעו בליכוד לרעיון יצירתי: תיקון לחוק יסוד הממשלה, שיעניק 180 יום להרכבת הממשלה למי שיקבל מנדט באמצעות 61 חתימות. במקרה שהתיקון יעבור, בליכוד יחתמו כדי להעניק לגנץ את המנדט – בתמורה לכך שיתחייב להקים את הממשלה רק לקראת סיום התקופה. באופן כזה, נתניהו ימשיך לכהן – ולגנץ תהיה הבטחה שהוא זה שירכיב את הממשלה הבאה.

 לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

עם זאת, ספק אם מהלך כזה אכן יעבור. כך או כך, הצעידה לבחירות נובעת מכך שכחול לבן קמה כתנועה להחלפת שלטון נתניהו, וגם אם הדרך להשגת המטרה עוברת בכך שיעניקו לו את המשך הכהונה – וגם אם לתקופה קצרה – היא קשה מדי לעיכול לחלקים מאנשיה. גם נתניהו כמובן נוטל חלק באשמה, שכן סירב נחרצות להיות השני ברוטציה.

נתניהו מסביר את רצונו בכהונה של עוד מספר חודשים בצורך לסיים משימות שטרם הושלמו, בהן סיפוח בקעת הירדן, המאבק מול אירן ועוד. אולם גורם ממלכתי אומר שאחרי חצי השנה הזו, נתניהו ירצה חצי שנה נוספת בשלטון, ואחריה חצי שנה נוספת. הוא מאמין שיהיה אפשר לשכנע את ליברמן לתמוך בו, ושכחול לבן עלולה להתפרק.

הפערים בין הצדדים לא משמעותיים, כל סוגיות הליבה כבר סגורות – אבל הבעיה העיקרית נותרה חוסר האמון כלפי נתניהו. בכחול לבן בטוחים שנתניהו ימצא דרך מפלט, והעלו מספר הצעות כדי למנוע זאת: חובה של רוב של 80 חברי-כנסת לביטול רוטציה, התחייבות בכתב של כל השותפות לפיה אם נתניהו מסרב לעמוד בהסכם הממשלה תפורק, ויו"ר הכנסת אדלשטיין אף היה מוכן להתחייב שישתק את עבודת הממשלה אם נתניהו לא יפרוש במועד שנקבע – אולם אף אחת מהן לא הספיקה.

בשלב זה מסתמן כי הבחירות הבאות ייערכו בתאריך סימבולי במיוחד: יום שלישי, 3.3.2020. סקר שנערך עבור אולפן שישי מעלה כי תמונת הגושים צפויה להישאר זהה, וכי ליברמן נותר לשון המאזניים. עם זאת, בשאלת ההתאמה לתפקיד ראש הממשלה, הפער בין נתניהו לגנת הולך ומצטמק.