המאמצים למניעת בחירות חוזרות: נשיא המדינה ראובן ריבלין יקיים פגישות עם בכירי המערכת הפוליטית בימים הקרובים, כך נודע היום (חמישי) לחדשות 12. עד כה, נקבעו פגישות בין הנשיא לבין סגן השר ליצמן, ח"כ גפני, השר דרעי וכן ראשי הרשימה המשותפת - והן צפויות להתקיים במהלך השבוע הבא. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

מוקדם יותר היום ממפלגת העבודה-גשר נמסר כי הושגה התקדמות משמעותית במשא ומתן עם כחול לבן. על פי המתווה שהוסכם בין הצדדים, שכר המינימום במשק יעלה, והעבודה הקבלנית בשירות הציבורי תופסק.

בהודעה רשמית שפרסמה המפלגה נמסר כי "במסגרת המו"מ מול כחול לבן הושגה התקדמות משמעותית בימים האחרונים בנושאים עליהם התחייבנו בבחירות האחרונות. הסכמנו על העלאה משמעותית של שכר המינימום במשק. הגענו לסיכום על הפסקת ההעסקה הקבלנית בשירות הציבורי. איננו יכולים, למשל, לחיות עם מגזר עצום של מורים נותני שירות שמחנכים את ילדינו ומועסקים כעובדי קבלן".

עוד נמסר בהודעה מטעם העבודה-גשר כי "סוכם על מתווה הדרגתי של חינוך ציבורי חינם מגיל אפס. פריצת דרך הושגה בנושא הגדלת תקציב תנועות הנוער והמכינות הקדם צבאיות החילוניות. סיכמנו על החזרת אחריות הממשלה על מסגרות חסות הנוער. בנוסף, סוכם על מתווה שיסייע לפתור את משבר הדיור הציבורי והסכמה על תקצוב ממשלתי מלא של התכנית הלאומית למיגור האלימות נגד נשים".

יו"ר העבודה-גשר עמיר פרץ כתב בחשבון הפייסבוק שלו: "הבטחנו ואנחנו מקיימים! אני שמח לדווח לכם כי חלה התקדמות משמעותית במשא ומתן בין העבודה-גשר בראשותי לבין כחול לבן. בני אדם לפני הכול. זאת לא הייתה רק סיסמת הבחירות שלנו, זאת תכנית העבודה שלנו. אצלנו, הערכים והדאגה לחלשים, לעובדי הקבלן, למשתכרי שכר המינימום, לקשישים, לזוגות הצעירים, לנכים, לנשים המוכות ולכל אדם נמצאת לפני הכול".

"אנחנו עדיין בעיצומו של המשא ומתן", הוסיף פרץ. "יש עוד נושאים רבים שנמצאים בדיון ואנחנו מתכוונים להשיג עבורכם, עבור כל אזרח בישראל, הישגים נוספים. אנחנו נחושים לצמצם את הפערים האדירים בחברה בישראלית ובזכותכם אנחנו מסוגלים לעשות זאת. יש את אלה שמגישים חשבוניות, אנחנו מציגים לכם קבלות!".

הבוקר נפגשו יו"ר כחול בני גנץ ויו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן בכפר המכבייה ובתום הפגישה מסרו הצהרה משותפת לתקשורת. "מה שחסר לי זו הודעה ברורה וחדשה של כל ראשי כחול לבן שהם מקבלים את מתווה הנשיא", אמר ליברמן וגנץ הבהיר כי הוא מוכן לשקול אפשרויות שונות - ובתנאי שלא יסתרו את עקרונותיו.

בני גנץ, עמיר פרץ ואורלי לוי-אבקסיס בתום פגישה  (צילום: דוברות העבודה-גשר)
גנץ, פרץ ולוי-אבקסיס בתום הפגישה | צילום: דוברות העבודה-גשר

"סיימנו פגישה טובה בה ניתחנו את המציאות", הוסיף יו"ר כחול לבן. "למיטב שיפוטי נתניהו שומר את הגוש וחותר לבחירות. אני הבהרתי את העמדה שלי לגבי האפשרויות שעל הפרק - אני מוכן לשקול כל אופציה שתחסוך את הבחירות ובלבד שהיא תעמוד בעקרונות שלי בהיבטי כתב אישום. קבענו להיפגש בתחילת שבוע הבא פעם נוספת. אנחנו לא רוצים לראות בחירות ונעשה כל מאמץ עד הרגע האחרון. היה שיח טוב ונמשיך ונפעל במשותף".

ליברמן הבהיר כי כחול לבן לא אמרה במפורש שהיא מקבלת את המתווה. "מנתניהו שמענו 'לא' מוחלט, אבל פה לא שמעתי 'לא' אבל גם לא שמעתי 'כן' בצורה פוזיטיבית", הוסיף. ליברמן עדכן כי הפגישה נמשכה כשעה: "החלפנו דעות, אני אמשיך לעשות את כל המאמץ למנוע מערכת בחירות שלישית ולהקים ממשלה לאומית רחבה".

לדבריו, "שני הגורמים הקריטיים לממשלה כזאת זה כחול לבן והליכוד. אם שניהם יצליחו להגיע לעמק השווה ולהקים ממשלה הם יכולים גם בלעדינו ונעניק שמונה מנדטים בונוס ללא תמורה. אבל קודם שתקום ממשלה מהסוג הזה. האתגרים הביטחוניים והכלכליים כל כך ברורים שכל בר דעת מבין שאין דבר גרוע יותר מלדרדר את כל המדינה למערכת בחירות".