נערכים לבחירות: ראש הממשלה בנימין נתניהו חותר לביטול הפריימריז הקרובים לרשימת הליכוד לכנסת, כך הודיעו הלילה (בין שלישי לרביעי) בליכוד לאחר פגישתו של נתניהו עם יו"ר כחול לבן בני גנץ. בתום הפגישה הלילית בין השניים התלונן נתניהו כי גנץ "מתעלם מרצון רוב העם" והזהיר: "גנץ מתכוון להקים ממשלת מיעוט שנשענת על הימנעות הרשימה הערבית המשותפת".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בהודעה שפרסם הליכוד נאמר כי "לאור החשש שהמדינה תדרדר לבחירות מיותרות ובעקבות פניות רבות של ח"כים בליכוד, סיכמו יו"ר מרכז הליכוד חיים כץ וראש הממשלה להביא בפני מרכז הליכוד הצעה משותפת שלא יתקיימו פריימריז לרשימת הליכוד לכנסת".

עם זאת, הודעתו של ראש הממשלה לא התייחסה לפריימריז לראשות המפלגה. לפני כחודש וחצי, לאחר שהתבררו תוצאות הבחירות המאכזבות מבחינתו, העלה נתניהו את הרעיון לקיים פריימריז בזק ולבצר את מקומו כיו"ר המפלגה. אולם אז הודיע חבר הכנסת גדעון סער כי בכוונתו להתמודד בבחירות אלו, והרעיון להקדמת הפריימריז נגנז.

הציוץ של גדעון סער
סער לאחר ביטול הקדמת הפריימריז

בסביבתו של נתניהו טענו כי העלאת הרעיון הייתה "בלון ניסוי" שנועד לחשוף את חברי הכנסת שרוצים "לעשות פוטש" במפלגה. "זרקו בלון לאוויר והראשון שאמר 'אני מוכן' היה גדעון סער", אמרה אז שרת התרבות מירי רגב. "זאת אומרת השמועות שיהיה מי שינסה לבצע הפיכה בתוך הליכוד היו נכונות".

מבוי סתום במגעים לאחדות

ההודעה על הבאת ההצעה לאישור מרכז הליכוד מגיעה לאחר פגישתם המאכזבת של נתניהו וגנץ אמש. בתום הפגישה הלילית התייחס גנץ למגעים הקדחתניים ואמר כי במהלך שיחתו עם נתניהו חזר על דבריו בחודשים האחרונים: "כפי שאמרתי מאז כניסתי לשדה הפוליטי, לישראל דרושה ממשלת אחדות רחבה וליברלית שתורכב בראש ובראשונה משתי המפלגות הגדולות בהובלת כחול לבן שניצחה בבחירות". עוד אמר גנץ כי קווי היסוד של ממשלה זו "ייקבעו על בסיס המפלגות הגדולות ולכן לא ניתן לבנות אותה על בסיס בלוק סקטוריאלי כזה או אחר".

"בחירות בפעם השלישית הן דבר רע", הדגיש גנץ. "אבל לא ניתן לוותר על עקרונות יסוד וערכים בסיסיים. נמשיך לעשות כל מאמץ ולהפוך כל אבן על מנת לנסות ולהגיע להבנות ולהקים ממשלה גם בתקופה שנותרה".

נתניהו, ליברמן וגנץ (צילום: הדס פרוש/מארק ישראל סלם, פלאש/90 )
יממה אחרונה למנדט של גנץ | צילום: הדס פרוש/מארק ישראל סלם, פלאש/90

מנגד, בליכוד עשו מאמץ להטיל את האשמה לפיצוץ במגעים על כחול לבן. "לצערי הבנתי היום בפגישה עם גנץ שהוא דוחה את מתווה הנשיא ומתעלם מרצון רוב העם", הסביר נתניהו לאחר הפגישה, וחזר על אזהרתו מהימים האחרונים: "גנץ מתכוון להקים ממשלת מיעוט שנשענת על הימנעותם של הרשימה הערבית המשותפת".

בתוך כך הודיע נתניהו כי בכוונתו להיפגש היום עם יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, במאמצים נוספים להקים ממשלת אחדות לאומית.