ממשלה עדיין אין באופק, אלא שנראה שהמנדט להקמתה צפוי לעבור בקרוב מנתניהו לגנץ: נשיא המדינה, ראובן ריבלין, צפוי שלא להעניק ארכה להקמת ממשלה לנתניהו – לאחר שהטיל עליו את המנדט לנסות ולהרכיב ממשלה לפני יותר משבועיים, ולהעביר את הזכות ליו"ר כחול לבן, ח"כ בני גנץ – זו ההחלטה המסתמנת בסביבת הנשיא.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לנתניהו נותרו עוד 12 ימים לנסות ולהקים ממשלה, ואם לא יחזיר את המנדט לריבלין עד אז – הוא יעבור לאחר 28 ימים לגנץ, שינסה בעצמו להרכיב ממשלה. כבר עם קבלת המנדט מהנשיא, בסביבת נתניהו הצהירו שהוא צפוי להחזירו מיד או זמן קצר לאחר קבלתו – אלא שעד כה נתניהו לא עשה זאת.

נתניהו עדיין לא החזיר את המנדט לריבלין כיוון שהוא חושב שהוא יכול להרוויח משהו מהחלטות שיתקבלו בעניין השימוע, אם יוחלט, למשל, להפחית את האישום בשוחד לסעיף של מרמה והפרת אמונים. בנוסף, הוא חושש שגנץ ושותפיו ינסו להקים ממשלת מיעוט "על הראש" שלו – אף על פי שמדובר בממשלה מופרכת למדי.

בני גנץ נפגש עם אביגדור ליברמן (צילום: אלעד מלכה)
ממשלת מיעוט עם הימנעות של ליברמן? | צילום: אלעד מלכה

ממשלת מיעוט שכזו, אם תוקם, תהיה מורכבת מכחול לבן, העבודה והמחנה הדמוקרטי, כשהרשימה המשותפת תעניק לה תמיכה מבחוץ – ואילו ישראל ביתנו של ליברמן תימנע בהצבעה על אישורה, ולא תביע בה תמיכה רשמית.

אז מדוע נתניהו בכל זאת חושש מממשלה כזו, שלא נראה שתאריך ימים? כיוון שגורמים בתוך כחול לבן סבורים שצריך להשביע כל ממשלה רק כדי להדיח את נתניהו מכס ראש הממשלה ולהוציאו מבלפור, ולאחר שיודח – לא תהיה בעיה גם ללכת לבחירות. מצד שני, כחול ולבן וישראל ביתנו עלולות לחטוף פגיעה קשה מהקמת ממשלה כזו.