כאב הראש של גנץ מתגבר - דרעי במסר תקיף: יו"ר ש"ס, שסירב להיפגש ישירות עם יו"ר כחול לבן בשל מחויבותו לגוש הימין, הצהיר הבוקר כי ה"בלוק" יישאר יציב. "לא נפרק את הגוש. חד משמעית, לא נעזוב את הגוש", אמר השר דרעי בריאיונות לכלי התקשורת - ותקף את התנהלות מס' 2 של גנץ, יאיר לפיד.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

דרעי טען בריאיון לקרן מרציאנו ואודי סגל בגלי צה"ל כי "גנץ מעוניין במתווה הנשיא אבל לפיד הוא זה שמטרפד". עוד הבהיר דרעי: "אני לא רואה מתווה אחר חוץ ממתווה הנשיא" - שמאפשר יציאה לנבצרות ממושכת מצד נתניהו במקביל להעברת סמכויות לממלא מקומו.

"28 הימים האלה מאוד יקרים", הוסיף. "אין כאן את הזמן לבזבז על פגישות כשהכול ידוע והכל על השולחן. בזבזנו את הזמן בגלל גנץ". 

בני גנץ מקבל את המנדט להרכבת הממשלה
גנץ עם קבלת המנדט, אמש | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בריאיון לעמית סגל וירון דקל בכאן רשת ב' הבהיר: "אני לא ממשכן את עתידה של ש"ס, זה רצון הבוחרים של ש"ס. להבדיל אולי מאחרים שמנותקים, אני מכיר את הפעילים של ש"ס, אני מכיר את הבוחרים שלנו, הם רוצים את נתניהו והליכוד". דרעי האשים את ליברמן שלדבריו "הכריז מעל לכל במה 'נתניהו' ועשה תפנית של 180 מעלות וגרם לבחירות פעם שנייה".

כשנשאל אם לא יישב עם ליברמן, השיב: "אני לא פוסל ולא מחרים אף אחד, ממשלה ששומרת על הסטטוס קוו זה מה שהעם רוצה, לא נלך לדברים שלא בהסכמה מלאה. מי שמכריז 3 פעמים ביום ממשלה בלי חרדים בלי משיחיים...לא אנחנו אומרים את זה". עוד תקף את ליברמן ואמר: "הוא לא לשון המאזניים, כי אם מקימים ממשלת אחדות לא צריכים אותו, ואם מקימים ממשלת מיעוט הוא גם ככה לא שם, אז למעשה המנדטים שלו לא תורמים לא לכאן ולא לכאן, הם תורמים לשיסוי".

"מי שחושב להקים ממשלת מיעוט ולהעיף את נתניהו טועה"

על השיחה עם גנץ אמש אמר: "קודם כל בירכתי אותו, זו משימה לאומית גדולה מאוד שהוא קיבל, ואמרתי שאם באמת הוא כן ורוצה ממשלת אחדות, יש רק מתכון אחד - המתווה של נשיא המדינה. בזבזנו 28 יום וחבל. זה מה שאמרתי אתמול לגנץ, יש צוות מו"מ אחד, אין דרך אחרת, אין דרך לפרק את הגוש". דרעי טען כי מטרת הפגישות שמנסה ליזום גנץ היא "לנסות לפורר את הגוש, ובסוף ברור שהגוש הזה לא מתפורר".

יו"ר ש"ס טען כי פעל רבות כדי לקדם ממשלת אחדות בחודש האחרון: "עצם הקמת הבלוק שאני הייתי ממקימיו הוא התרומה הגדולה ביותר לממשלת אחדות. הרי הצענו לו ממשלה שיוויונית לגמרי. הדרך היחידה היא שגנץ יבין שלא לשמוע לכל עצות האחיתופל שמסביבו - שיפרשו אנשי הליכוד, יהיה מרד, החרדים יזחלו על ארבע וכל מיני תיאוריות שנתנו לו כל מיני מומחים מטעם עצמם. רציתי שגנץ ידע באופן ברור, יש כאן גוש של 55 שבאים יחד למו"מ שרוצים אחדות".

ראשי כחול לבן, ארכיון | צילום: פלאש 90, באסל עווידאת, חדשות

דרעי הביע תמיכה ברוטציה – והתעקש שנתניהו צריך להיות הראשון ולהמשיך לכהן: "אני שמח שנתניהו נמצא ליד ההגה. כל עוד שהוא יכול לתפקד חוקית, אני מאחל לו אריכות ימים ושיתגבר על הקשיים המשפטים. אני לא האמנתי שהסכים למתווה הנשיא, למרות שיש לו גוש של 55 ולא יכולים להקים ממשלה בלעדיו. אין שום סיבה בעולם שנתניהו לא ימשיך - יש לנו איומים גדולים מאוד, החלטות כלכליות קשות מאוד".

יו"ר ש"ס על הקמפיין של גנץ: "נפגעתי"

עוד עקץ דרעי את השינוי ברטוריקה של גנץ: "זו הייתה ממשלה חילונית, עכשיו הפכה להיות ליברלית. שמת לב לשינויים בטרמינולוגיה? בואו לא נזלזל, גנץ הוא אדם מסורתי אמיתי, זה לא משחקים לצורך בחירות, הוא נאלץ ללכת לממשלה חילונית כי היה חשש שהמנדטים הולכים לליברמן, אני נפגעתי מזה מאוד, כי יש גבול גם במערכת בחירות, אתמול הוא דיבר בצורה מאוד מכובדת".

השר התריע מפני האפשרות שגנץ יקים ממשלת מיעוט, שאין לה רוב של 61 מנדטים:  "קשה לי להאמין שמישהו ילך לממשלת מיעוט, זו ממשלה עם תאריך תפוגה מאוד מאוד קצר. מי שחושב להקים ממשלת מיעוט ולהעיף את נתניהו טועה טעות מוחלטת, הוא יהפוך להיות הקדוש של הימין, מוביל המאבק, בעת הזו עם האיומים הביטחוניים. זו הזמנה שנותנים לנתניהו מי שמקים ממשלת מיעוט".

אמש, לאחר שקיבל מהנשיא את כתב המינוי להרכבת הממשלה, גנץ שוחח עם 14 ראשי מפלגות וסיעות - וביניהם דרעי. מכחול לבן נמסר כי גנץ אמר בתום סבב השיחות ש"יעשה הכול על מנת לממש את המנדט שניתן לו ולהרכיב ממשלת אחדות ליברלית ורחבה, ולהימנע מבחירות מיותרות ויקרות".

בעוד גנץ סיכם להיפגש עם נתניהו, ליברמן, עמיר פרץ וניצן הורוביץ, יתר ראשי מפלגות גוש הימין סירבו לפגישה ישירה - וציינו כי נתניהו והליכוד מייצגים אותם. "ראשי מפלגות אלו סירבו להיפגש בשלב זה בשל השתייכותם לבלוק הימין", נמסר מכחול לבן.