על רקע המצב הביטחוני, יו"ר כחול לבן בני גנץ ערך היום (רביעי) סיור מיוחד בקיבוץ כפר עזה. "צריך להגיע לסיטואציה שבה השקט נשמר - ולא על תנאי", הדגיש גנץ ולאחר שנשאל על המאמצים להרכבת הממשלה והמגעים לאחדות השיב: "אני עושה את כל המאמצים כדי להקים ממשלת אחדות - אבל היא צריכה לשרת יותר מאירוע נקודתי".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

"מאז שנכנסתי לפוליטיקה אין נאום שאני לא מזכיר בו את האחדות", אמר יו"ר כחול לבן. "אני מתכוון לדבוק בזה. אם יש דרך שאפשר לקדם את האחדות במדינת ישראל, אהיה הראשון לעשות זאת. אני קורא לאחדות כל הזמן ועושה את כל המאמצים כדי להקים ממשלת אחדות. אבל יש הרבה דברים חשובים במדינת ישראל: יש עקרונות וערכים, יש חוק ויש היבטים דמוקרטיים".

גנץ התייחס להסלמה בדרום והדגיש: "אני לא מציע לקחת אירוע נקודתי ולעטוף בו את השאלה הפוליטית. האחדות צריכה לשרת יותר מאירוע נקודתי חמור וקשה ככל שיהיה". 

בהמשך דבריו, יו"ר כחול לבן פנה לתושבי העוטף ואמר: "אנחנו חושבים שצריך לחזק אתכם באופן קבוע ולא כי יש מערכה. עם מרכזי החוסן, תקציבים של הרשויות וכל מה שקשור לסיפור הזה, בלי קשר לשום אירוע. גנץ הוסיף כי מדינת ישראל צריכה לעמוד מאחורי יישובי הדרום ולחזק אותם בשגרה כדי שבמצבי חירום יהיה יותר קל להתמודד.

"באשר לעזה – צריך להילחם וצריך לעשות פיתוח כלכלי שיגרום להם הפסד", הוסיף גנץ. "לא צריך לוותר על תקווה ולבסס אותה ולפתח אותה, וכשצריך להפעיל את הכוח אז להפעיל את הכוח. לכן אנחנו לא הולכים לשום מקום, עזה לא הולכת  לשום מקום. השקט חייב להימשך".

לאחר שנשאל על חיסול בכיר הג'יהאד האיסאלמי בהאא' אבו-אלעטא השיב גנץ: "אני חושב שצריך מתווה אסטרטגי משמעותי, השגת הרתעה, יחסי שכנות בין הרצועה לבינינו. אני לא אומר שלא צריך משהו יותר גדול כמו סבב וכמו אירוע כזה. בצד השני יש טרוריסטים, הם יורים טילים, לא מבחינים בשום מטרה ומעת לעת אין ברירה וצריך לעשות מעשה ובפעם הזאת אין ברירה וטוב שעשו את זה". 

בתוך כך, 200 רקטות נורו מאז שעות הבוקר לעבר יישובי ישראל. אחת הרקטות פגעה במבנה באשקלון ואישה בת 65 נפצעה באורח קל מפגיעת זכוכית. רקטה נוספת פגעה במפעל בשדרות, לא היו נפגעים אך נגרם נזק רב. בשעות האחרונות תושבי שדות נגב, שער הנגב, חוף אשקלון ושדרות קיבלו הנחיה להישאר ליד מרחב מוגן, מחשש לחדירות מחבלים או מירי טילי נ"ט. יחד עם זאת בצה"ל הבהירו: "אין שינוי בהנחיות". 

תקיפות חיל האוויר ברצועת עזה (צילום: רויטרס, רויטרס_)
תקיפת חיל האוויר בעזה | צילום: רויטרס, רויטרס_

במקביל, צה"ל תקף יעדים רבים ברצועה ובעזה דווח על 22 הרוגים בתקיפות הישראליות עד כה. כלי טיס של חיל האוויר תקף שני פעילי טרור של הג'יהאד האסלאמי בצפון רצועת עזה בעת שעסקו בהכנות לשיגור טילי נ"ט. הפעילים שסוכלו עסקו בתחום הנ"ט והצליפה בארגון. 

עוד תקף חיל האוויר אתר לייצור רקטות ארוכות טווח וכלי שיט של הג'יהאד האסלאמי ברצועת עזה. המחסן שהותקף הוא חלק ממערך ייצור אמצעי הלחימה עליו הארגון מסתמך לחידוש ותחזוקת הרקטות שברשותו. על פי דובר צה"ל, המערך מורכב ממספר אתרים ברחבי הרצועה, כל אחד מהם אמון על חלק מהתהליכים הנדרשים לייצור רקטות.