מהלך דרמטי: מס' 2 בכחול לבן יאיר לפיד הודיע היום (חמישי) כי הוא מוותר על הרוטציה - בתנאי שהדבר יוביל לממשלת אחדות. בנוסף לפיד גם הדגיש בדבריו כי הוא מתנגד לישיבה תחת ראש הממשלה נתניהו. המהלך מעיד על כך שכחול לבן עושים ניסיון אמיתי להקים ממשלה, בעוד שנתניהו מושך במהירות לבחירות בפעם השלישית. יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן בירך את המהלך וכינה אותו: "צעד אצילי".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"בשביל ממשלת אחדות אני מוותר על הרוטציה", הכריז ח"כ יאיר לפיד בישיבת הסיעה של כחול-לבן. "הרבה יותר חשוב לי שתהיה אחדות בעם. שלא יהיו בחירות, שהמדינה הזו תתחיל תהליך של ריפוי, של איחוי פצעים. של שינוי סדרי עדיפויות".

"בנאדם אחד עם שלושה כתבי אישום עומד בינינו לבין ממשלת אחדות לאומית", טען לפיד. "המדינה הזו צריכה ממשלת אחדות בראשות כחול לבן, עם הליכוד, עם ליברמן, עם העבודה - אנחנו לא נשב תחת ראש ממשלה עם כתב חשדות או כתב אישום".

לפיד הוסיף והסביר כי "לאזרחי מדינת ישראל מגיע יותר. מגיעה להם ממשלת אחדות יציבה, עם ראש ממשלה בלי כתבי אישום. מגיעה להם ממשלה שתעסוק בבריאות וחינוך ובטחון. לא בשוחד, מרמה והפרת אמונים".

"לא באתי לפוליטיקה כדי לשחק משחקים אלא כדי להביא את ישראל למקום טוב"

לפני שהכריז על המהלך הדרמטי, יו"ר הסיעה בני גנץ נשא דברים ואמר: "אנחנו נעשה הכל כדי שתקום ממשלת אחדות. עברנו שתי מערכות בחירות של שיסוי איש ברעהו. מדינת ישראל עסוקה כבר יותר מדי זמן בבחירות. מוזר לחשוב אבל לפני החוק המקורי רק בנובמבר הקרוב היינו אמורים להגיע לבחירות לכנסת ה-21, ויש גורמים שמבקשים כבר עכשיו להביא אותנו לבחירות לכנסת ה-23". 

"זה נראה לכם נורמלי?", שאל בתמיהה. "פעמיים נפגשתי עם נתניהו מאז הבחירות האחרונות. קיבלתי את הרושם שמבקשים לכפות עלי השתתפות במשחק מי אשם. לא באתי לפוליטיקה כדי לשחק משחקים אלא כדי להביא את ישראל למקום טוב מזה שהיא נמצאת בו כרגע, ואני מוביל ואוביל את התהליך הזה יחד עם שותפיי ויחד עם כל חברי הסיעה כדי לעבוד עבור אזרחי ישראל".  

בנימין נתניהו בחירות ליכוד (צילום: רויטרס, שי פרנקו)
בנימין נתניהו בחירות ליכוד | צילום: רויטרס, שי פרנקו

"אני יודע שיש אנשים בפוליטיקה שהובלה ושותפות נראים להם כמו שילוב בלתי אפשרי", הוסיף גנץ. "זה סוג המנהיגות שבה פעלתי וכל אפעל בהמשך. בזמן שאנחנו עסוקים במשחקים פוליטיים מדינת ישראל בגירעון. בביטחון - האתגרים מתעצמים. שנת הלימודים החלה בכל הגילאים והחינוך לגיל הרך עדיין לא תחת משרד החינוך. אין מפכ"ל קבוע והפשיעה בחברה הערבית מזנקת". 

אין משילות", הדגיש גנץ, "ואין יכולת לנהל את ענייני המדינה למעלה משנה. יש לנו ממשלת ספינים שדואגת להבטחת אינטרסים אישיים וצרים. הדבר הנכון לאזרחי ישראל הוא שראש הממשלה יהיה עסוק בהם ולא בכתבי האישום שלו. שיהיה לו זמן להתנהל בקבינט ולא בבתי משפט. להבריא את מערכת הבריאות ולא בהתייעצויות עם עורכי דין".

רביעיית כחול לבן בנאום מדגם (צילום: רויטרס)
רביעיית כחול לבן בנאום מדגם | צילום: רויטרס

"הדבר הטוב לישראל - ממשלת אחדות ליברלית שמורכבת משתי הסיעות ושותפות נוספות", הכריז גנץ. "נפגשתי עם חבריי עמיר פרץ ואורלי לוי, ואני רואה בהם שותפים אסטרטגיים. יש על מה לדבר במחנה הטבעי שלנו ובמקומות אחרים. אפשר להקים ממשלת אחדות עם 80% הסכמה - אחדות ולא חסינות - הסכמות ולא בלוקים כוחניים". 

"הסיעה הזו באה לעבוד בכנסת עבור האזרחים. אנחנו משרתים מטרות שהן גדולות מהאינטרסים הצרים שלנו. יש רק מכשול אחד - ראש ממשלה שמוכן להכל על מנת להבטיח את האינטרסים שלו, גם אם המשמעות היא לגרור אותנו לבחירות נוספות", הסביר ח"כ גנץ. 

"לא תהיה דלת שלא נפתח כדי להקים ממשלה בישראל"

"אני קורא לנתניהו - השימוע שלך מתנהל. אני מאחל לך שטיעוני השימוע שלך יתקבלו ואם לא - שתצא זכאי. לא רוצה לראות אותך מורשע בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים", טען גנץ. "בה בעת המקום לתת גיבוי מלא ליועמ"ש. אחרי כל זה ועד שהחשדות יתבהרו אסור לשכוח שיש פה מדינה. קורא לך - אל תתבצר בתפקידך, אנחנו ניקח את זה מפה וננהיג את המדינה".

"אזרחי ישראל - אנחנו נאמר במליאה מתחייב אני לקריאה של יו"ר הכנסת", אמר גנץ. "אבל אני אומר לכם - אנחנו מתחייבים כולם לעשות הכל כדי לא ללכת לבחירות נוספות. לא תהיה דלת שלא נפתח כדי להקים ממשלה בישראל. ממשלת אחדות טובה לישראל, כנסת מתפקדת טובה לישראל - זה בדיוק מה שאנחנו מחפשים".