"שני הצדדים אשמים בכך שלא מצליחים להקים ממשלת אחדות. לפחות כרגע נראה שאנחנו בדרך לעוד מערכת בחירות" - כך אומר היום (רביעי) יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן. בהודעה שמסר בצהריים, שעות ספורות טרם פקיעת המנדט של בני גנץ להרכבת הממשלה. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"הציעו לי להיות ראש ממשלה בשנה האחרונה של הממשלה, אבל אנחנו לא מוכרים עקרונות בשביל כיסאות - גם אם זה הכיסא הכי מרופד וגבוה בכיתה", הבהיר ליברמן. "לכל אחד יש שאיפות וכל אחד רוצה להגיע הכי רחוק שאפשר, אבל המטרה לא מקדשת את האמצעים".

אביגדור ליברמן  (צילום:  הדס פרוש, נועם רבקין פנטום, פלאש90, פלאש/90 )
ליברמן. "אין סיכוי שאצטרף לממשלה צרה או ממשלת מיעוט" | צילום: הדס פרוש, נועם רבקין פנטום, פלאש90, פלאש/90

"עשיתי כל מאמץ, הפכתי כל אבן, על מנת להגיע לממשלת אחדות לאומית ליברלית, בדיוק כמו שהבטחנו לבוחר", אמר ליברמן. "עשינו הרבה עבודה בצורה מכובדת, בצורה סולידית. השתדלתי לא להיגרר לאותו מבול של השמצות ושקרים שהציפו בתקשורת וברשתות החברתיות". לדבריו, הדבר היחיד שמונע הקמת ממשלת אחדות הוא "ויכוח אישי פרסונלי - לא היה שום פער מהותי. אם נתגלגל לבחירות, זה בגלל היעדר מנהיגות: אחד לא היה מוכן לקבל את מתווה הנשיא, והשני לא היה מוכן להיפרד מהגוש החרדי-משיחי שלו".

"לצערי, נתניהו פשוט משעבד את כל מפלגת הליכוד לטובת המפלגות החרדיות - שתי המפלגות ביחד אשמות במצב הזה", האשים ליברמן. "גם כחול לבן שמרו על ערוץ פתוח מול המפלגות החרדיות והציעו להם הצעות מרחיקות לכת. זה היה משחק האשמות, בלי נכונות לקבל החלטות קשות דרמטיות". לדבריו, "שיתוף הפעולה האמיתי בכנסת הזו הוא בין ח"כים ערבים לחרדים - זו באמת קואליציה אנטי-ציונית שמשחקת בשני הגושים".

פגישת גנץ ונתניהו בקרייה (צילום: אלעד מלכה)
גנץ ונתניהו. "שניהם אשמים" | צילום: אלעד מלכה

"אחרי שאמרתי מי אשם, אגיד מה צריך לעשות", המשיך ליברמן. "להערכתי יש שני דברים קריטיים: חייבים שכל המפלגות הציוניות יגיעו לאמנה משותפת בנושאי דת ומדינה - אי אפשר שכל פעם החרדים סוחטים את המפלגות הגדולות וכל הזמן מרוויחים; הדבר השני הוא יציבות שלטונית - אני חסיד של בחירה ישירה".

"לבחירה ישירה צריך להוסיף יכולת להעניק לראש הממשלה לפסול חקיקה בכנסת, ושיהיה אפשר להתגבר עליה באמצעות 81 חברי כנסת", הציע עוד ליברמן. "אותו דבר לגבי הרכבת הממשלה: אם ראש הממשלה לא מצליח להקים קואליציה תך 30 יום, צריך לשמור לו את האופציה להקים ממשלת מומחים - אנשים שבאים מחוץ למערכת פוליטית או מתפטרים מהכנסת - לשנתיים בלבד, ושגם עליה אפשר להתגבר באותו רוב של 81".

לשאלת כתבת חדשות 12, הבהיר ליברמן שאין שום סיכוי שיצטרף לממשלה צרה או לממשלת מיעוט. "אני חושב שזה לא נכון - לא משנה איזו ממשלה תקום מהסוג הזה, היא לא תוכל לתפקד", נימק. "זו תהיה ממשלת הישרדות, ונוכח המהלכים שצריך להוביל זה פשוט בלתי אפשרי".