פחות מ-4 ימים להחזרת המנדט והמערכת הפוליטית מגיעה לנקודת הרתיחה. איזה שפנים יכול נתניהו לשלוף מהכובע? מה המטרה של ליברמן? והאם לבני גנץ יש סיכוי להקים ממשלת מיעוט ומה הסיכוי של כחול לבן לשרוד? כתבתנו בכנסת דפנה ליאל עם כל התשובות

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מה הסיכוי של גנץ להרכיב ממשלה ואם נכשל מה הלאה?

נחלק את זה לשתי תקופות: הראשונה, הימים שנותרו עד להחזרת המנדט ביום רביעי, עד אז זה נראה קלוש ביותר. הוא היה מעדיף ממשלת אחדות אך הוא היה מנסה גם ממשלת מיעוט. ליברמן אמר לו 'נייט'. לכן הסיכוי להקמת ממשלה עד רביעי שואף לאפס. מרגע החזרת המנדט צריך רוב של 61 חברי כנסת, בניגוד לרוב רגיל שלו היה זקוק עד עכשיו. 61 חתימות אקטיביות, כלומר שליברמן והערבים יחתמו על אותו מסמך - סיכוי נמוך. לכן רוב הסיכויים אז לממשלת אחדות.

גדעון סער בוועידת המשפיעים (צילום: גדעון מרקוביץ, אלדד עובדיה)
גדעון סער בוועידת המשפיעים | צילום: גדעון מרקוביץ, אלדד עובדיה

מה הסיכוי לממשלת מיעוט בתמיכת ליברמן?

ב-21 הימים יכולות להיות הפתעות. אם יוגש כתב אישום על שוחד אול גנץ יצליח בכל זאת לבנות בלוק 61 אולי מישהו מימין יצטרף - סיכוי נמוך. אז יחזור לנשיא ויבקש מנדט בשנית. הסיכוי לזה קטן. השינוי היחיד זה הגשת כתב אישום. זו הסיבה שישראל ביתנו הגישו הצעת חוק לפיצול מפלגות על ידי 7 ח"כים, למקרה שח"כים מהליכוד ירצו למנוע התאבדות מפלגתית.

מדוע ביבי לא מאפשר לח"כ אחר מליכוד להקם ממשלה?

שאלת השאלות. נתניהו נבחר, הוא מי שהליכוד בחר בו כמנהיג התנועה, חף מפשע עד שלא הוכח אחרת. נראה לי שהוא גם מנהיג פופולרי בליכוד.

בני גנץ (צילום: אבשלום שושני, פלאש/90 )
בני גנץ | צילום: אבשלום שושני, פלאש/90

אם גנץ מקים ממשלה עם המשותפת, האם יצטרך לקבל אישור לכל פעולה ממנה? 

ראשית הסיכוי לזה כאמור נמוך. אני מניחה שהתנאים הבסיסים יסוכמו בקווי יסוד. הקושי הוא שלכל דבר צריך לקבל רוב. יהיו דברים שמראש יוותרו כי לא יהיו הסכמות. אם תקום ממשלת מיעוט או מעבר כמו שכחול לבן אוהבים לקרוא לזה, אז יחליטו שדנים בנושאים מסוימים ולא בנושאים הכי קונטרוברסליים במדינה.

למה ליברמן לא חובר לממשלת ימין וכך יוכל להחליף את נתניהו עוד שנה?

לא בטוחה שהוא יכול לקבל רוטציה, כך אמר גם בעצמו. מפלגה קטנה יחסית לא יכולה לדרוש דבר כזה. בהשוואה לש"ס, למה שדרעי לא ידרוש רוטציה? מה שכן ליברמן יכול היה לבקש הצטרפות לליכוד כדי לקבל נקודות פתיחה מיטבית להתמודדות עתידית על ראשות הימין. אך ליברמן העדיף פוזיציה של לשון מאזניים, נלחם על נושאים ליברלים, קורץ חשני הצדדים. אין אף החלטה בכנסת ששיכולה להתקבל בלעדיו, הוא ראש הממשלה בפועל, הכוח שלו מדהים.

פלאש 90, יונתן זינדל (צילום: פלאש 90, יונתן זינדל, חדשות)
צילום: פלאש 90, יונתן זינדל, חדשות

ממה נובע הדם הרע בין נתניהו לליברמן?

ליברמן כעס שנתניהו לוקח קרדיט ומגלגל אליו אחריות על דברים פחות טובים. גם בבחירות ליברמן הרגיש שנתניהו ניסה למחוק אותו ולגנוב לו מצביעים, ולכן הדם הרע וסיכוי נמוך לשיתוף פעולה ביניהם.

למה שכמה ח"כים מהליכוד לא יערקו?

עתידם הפוליטי - ממשלת מיעוט - מעבר - לא צפויה לשרוד הרבה זמן. ח"כ שמתפצל מסיעה ולא לקח אתו שליש סיעה לא יוכל להתמודד בבחירות הבאות. זה סוף הקריירה הפוליטית שלהם. תאורטית יכול לקרות, מעשית זה לא יעבור בציבור. אותו דבר הפוך - אם הנדל והאוזר עוברים לימין - זה קץ הקריירה הפוליטית.

אנשים מצביעים בקלפי (צילום: רויטרס_)
אנשים מצביעים בקלפי | צילום: רויטרס_

מה הסיכויים למערכת בחירות נוספת?

הסיכויים לבחירות שלישות גבוהים מאוד. זה נראה רע מאוד. הסיכוי של גנץ קלוש, צריכה לקרות דרמה מטורפת כדי שזה יקרה. גם אמור להיות כתב אישום נגד נתניהו. כל מערכת הבחירות כחול לבן מבטיחה לא לשבת עם רה"מ תחת כתב אישום. נתניהו גם לא ירצה להתפשר. אני לא רואה דרך לרבע את המעגל.

מה לוחות זמנים להגשת כתבי האישום?

אמור להיות תוך ימים בודדים, הערכה שלי אחרי סוף המנדט של גנץ אבל אולי גם לפני. בכחול לבן אומרים מילא נסכים לרוטציה עד תחילת המשפט, אבל נתניהו יש הרבה טריקים שהוא יכול לעשות - תהליך חסינות ובקשות בכנסת, שיגררו את התהליך שנים. כל עוד זה כאמור כי אין אמון בין הצדדים, יש בעיה.

היועמ"ש אביחי מנדלבליט בוועידת המשפיעים (צילום: אבשלום שושני, החדשות12)
אביחי מנדלבליט, היועץ המשפטי לממשלה בוועידת המשפיעים 2019 | צילום: אבשלום שושני, החדשות12

האם ליברמן חייב להיכנס לממשלת מיעוט?

יש כמה אופציות לממשלת מיעוט: ממשלת 44 כחול לבן, עבודה ומרץ, ממשלת 47 עבודה, כחול לבן וליברמן אופציה 53 כנ"ל עם מרץ. ליברמן לא קיווה לזה, קיווה למשוך עוד זרוע מימין פנימה, הימין החדש ועכשיו מנסים לפצל הליכוד. במצב הנוכחי כנראה שיעדיף להישאר בחוץ ולחכות ל-21 הימים האחרונים.

מה הסיכוי שתמונת המנדטים לא תשתנה בבחירות הקרובות?

הפתעה גדולה אם משהו כן ישתנה. לגנץ אין סיכוי ממשי להגיע ל-61, הוא כרגע על 44. אולי 61 עם המשותפת אך כמו שראינו אין להם כוונה להקים ממשלה איתם. אולי בלוק חוסם יותר חזק, בלי התלות בליברמן, אך ממשלה ממש לא תהיה לו כנראה. הימין מ-55 ל-61 אפשר, אך לא נראה ריאלי. זו תהיה דרמה אם נתניהו יצליח להקים קואליציית חסינות אבל אין אינדיקציות שזה יקרה אלא אם כן ספין הגנץ והערבים יעבוד.

בכחול לבן אומרים שאם יוגש כתב אישום הנשיא לא יטיל על נתניהו את הרכבת הממשלה. החוק הוא אמורפי, עוסק בשרים מכהנים וכו', הוא לא עוסק בהרכבת הממשלה. יתכן שהיועמ"ש יחליט שלהטיל על נתניהו זה לא תקין. זה השינוי שיכול להיות בבחירות הבאות.

האם סיעת תל"ם תתפצל מכחול לבן בממשלת מיעוט?

לא חושבת, גנץ לא יקים ממשלה עם הערבים בפנים, אולי רק בתמיכה חיצונית, וגם זה רק זמני לטענתם, להעברת תקציב וכו'.

נאום תוצאות המדגם, משה בוגי יעלון (צילום: החדשות 12, החדשות12)
נאום תוצאות המדגם, משה בוגי יעלון | צילום: החדשות 12, החדשות12

האם גנץ ויתר על רוטציה? האם יש בחירות כי ביבי לא מוותר על הגוש?

לדעתי גנץ היה נכון לעשות זאת אם היו מכלול תנאים מתאימים, השלישיה שסביבו מרגישים שאין מספיק ערבויות שזה יקרה (חסינות, מועד החלפה) ושהוא יהיה מסוגל למשול בלי שנתניהו ינסה להאפיל עליו. אני גם לא חושבת שהגוש זה העניין. גנץ עצמו היה מקבל את הגוש ועובדה שגם מחזר אחר חלקים מהגוש. אין חרמות, הם פשוט מסרבים לדון איתו.

מה המחיר של ממשלה צרה?

לדעתי ממשלת מיעוט לא יכולה לתפקד לאורך זמן. גם עכשיו כשהיו 61 לא הצליחו להעביר שום דבר, כל ח"כ מורד יכול להפיל חוק. ח"כים לא היו יכולים ללכת להלוויות מחשש להפלת הצעות חוק. אז ודאי שב-44 או 47 לא יכולים להחזיק לאורך זמן לדעתי.

האם נתניהו יצליח להרכיב ממשלה בסוף? 

לדעתי לא, ליברמן לא יתן לו ממשלת ימין.

נתניהו בטקס סיום קורס קצינים (צילום: החדשות12)
נתניהו בטקס סיום קורס קצינים | צילום: החדשות12
  

מה הסיכוי שכחול לבן יתפצלו?

לפני הבחירות הסיכוי די נמוך, עדיין יש אינטרס להמשיך יחד. אם הולכים לאחדות ונתניהו ראשון בשנה הראשונה יש סיכוי אמיתי לפיצול בין אלו שמתנגדים לתומכים, אם גנץ יראה שיש סיכוי אולי יוותר על ממשלת אחדות כדי לשמור על המפלגה.

אם כחול לבן יסכימו לקבל את נתניהו ראשון ברוטציה במידה והיה מסכים להיפרד מהבלוק?

הוא לא יכול להיפרד מהבלוק, הוא חייב אותם ככלי אסטרטגי פוליטי. נניח ונתניהו נכנס למו"מ עם גנץ לבד, למה שהחרדים וימינה לא יכנסו גם הם למו"מ עם גנץ, בלעדיו? הוא לא יכול להיפרד, זה גזר דין מוות בשבילו. בליכוד אומרים כי גם יקבלו ערבויות מגנץ שלא ינהל מו"מ עם החרדים וימינה, זה לא יעבוד, כי לאחר שתוקם ממשלת אחדות, גנץ יוכל לפרק בכל הזדמנות שירצה ולפנות לחרדים וימינה שיכנסו במקום הליכוד שבגד בהם. ברגע שהחרדים ירגישו שהוא בוגד בהם, הם יקפצו.

פגישת "בלוק הימין" של נתניהו
פגישת "בלוק הימין" של נתניהו

האם יש סיכוי לאדם שלישי להקים ממשלה?

בשמאל מרכז לא. להערכתי גם בימין לא. יש סיכוי נמוך לדעתי אחרי כתב אישום, אולי ינסו ראשי הליכוד לגבש מועמד מוסכם שיציגו לנשיא והוא יגבש סביבו 61, סיכוי נמוך ביותר לדעתי. אם אין ממשלת אחדות ב-21 יום, כנראה יהיו בחירות.