חרדים מפגינים נגד חברת אוטובוסים חילונית בבית שמש, 2003 (צילום: David Silverman, GettyImages IL)
חרדים מפגינים נגד חברת אוטובוסים חילונית בבית שמש, 2003 | צילום: David Silverman, GettyImages IL

בישראל מתקיימת מציאות מורכבת של יחסי דת ומדינה, והמתיחות שמאפיינת יחסים אלו ומלווה את המדינה מאז היווסדה, מביאה לעיתים קרובות לסכסוכים קשים. החרפת המתחים נובעת בשל שינויים דמוגרפיים, אידיאולוגיים וסוציולוגיים ונוגעת בשאלות יסוד של החברה בישראל: שוויון בין המינים וקידום זכויותיהן של נשים, מעמדם וזכויותיהם של מיעוטים בחברה, חקיקה דתית והשפעתה על זכויות הפרט, זהות יהודית ועוד. המחלוקות בנושאים אלו תופסות נפח רב בחברה הישראלית, מהן עמדותיהן של המפלגות המתמודדות בבחירות הקרובות?

עוד בבחירות:

חייל בדואי שהתגייר (צילום: יעל שלח, עיתון "במחנה")
חייל בדואי שהתגייר | צילום: יעל שלח, עיתון "במחנה"

האם תתחייבו שלא לבטל את החלטת הממשלה שהתקבלה בעניין הגיור?

יהדות התורה: נדאג למנוע שינוי במערך הגיור בישראל מכפי שהיה בכל השנים.

המחנה הציוני: בהחלט. מדובר בתיקון עוול היסטורי ובבשורה למאות אלפי אזרחים שהיו עד כה בחזקת אזרחים "סוג ב", שמעתה יוכלו לממש את שאיפתם להיות חלק מהעם היהודי בארץ ישראל.

יש עתיד: בוודאי שאנחנו מתחייבים. במדינת ישראל חיים כיום כ-350,000 עולים מברית המועצות לשעבר שעלו לארץ מכוח חוק השבות ואינם מוכרים כיהודים על ידי הרבנות הראשית. כשהם רוצים להתגייר הם נתקלים בחומות בצורות של נוקשות מצד דיינים שמנותקים מאתגרי השעה ומהצורך לחבר אוכלוסייה זו לכלל עם ישראל. 'יש עתיד' תפעל ליישום מהיר ויעיל של החלטת הממשלה שקבעה כי יקומו בתי דין מקומיים לגיור על מנת להנגיש את תהליכי הגיור לכל אזרח שחפץ בהם. במידה ולא תיושם החלטת הממשלה כאמור, תפעל יש עתיד להחלת דין רציפות על חוק הגיור שיזם ח"כ אלעזר שטרן וקידומו המהיר לקריאה שנייה ושלישית. יש עתיד תפעל להסדרת נושא בירור היהדות של עולים מברית המועצות לשעבר בבואם להתחתן במסגרת הרבנות הראשית כך שיוסרו מעליהם החסמים הקשורים בהוכחת יהדותם.

כולנו: ישנם עשרות אלפים המבקשים להתגייר ולהצטרף אל עם ישראל. במקרים בהם כוונת הגיור כנה יש לנהוג במלוא הרגישות לסייע לאוכלוסיות אלה. כיום, תהליך הגיור אינו מתקיים באופן יעיל ואף מכביד. נתמוך במתווה שהוחלט בממשלה, יחד עם בחינה כיצד ניתן להגיע להסכמה רחבה ככל הניתן בנושא.

מרצ: החלטת הממשלה בנושא הגיור לא שינתה מהותית את המצב הקיים לפיו המונופול בנושא הגיור נמצא אך ורק בידי היהדות האורתודוקסית, ולכן לא נוכל להתחייב שלא לבטלה או לשנותה. מרצ מחויבת לתפיסה לפיה גיור יהודי והשתייכות לעם היהודי, ייקבעו עבור כל מי שמצהיר בתום לב שהוא יהודי ושקשר את גורלו עם העם היהודי. אלו המבקשים לקיים גיור דתי יוכלו לבחור בין גיור אורתודוקסי, רפורמי, קונסרבטיבי או אחר.

הרשימה המשותפת: אנו בעד הפרדת הדת והמדינה. עבורנו, הסטטוס הדתי של אדם אינו מעניינה של המדינה, ובוודאי שלא צריך להשפיע על זכויותיו כאזרח. אמונתו הדתית של אדם אסור שתהיה בפיקוח המדינה, וזהותו הדתית של אדם אסור שתהיה בסיס לאפליה ולפגיעה בשוויון. זאת בדיוק כשם שאסור שלאום, מין וצבע עור יהוו בסיס לאפליה. ההתערבות של המדינה בהליכי שינוי דת הנם פסולים. ברורה לנו המצוקה, גם של ציבורים שאיננו משתייכים אליהם, וההפרדה תתן לכך מענה. 

ש"ס: נפעל בהתאם לעמדת הרבנות הראשית.

 

הכרוז שהופץ בבני ברק (צילום: חדשות 2)
מודעה נגד גיוס חרדים | צילום: חדשות 2

האם תשנו את מתווה הגיוס שאושר בכנסת הקודמת?

יהדות התורה: נדאג לאפשר לכל מי שרוצה ללמוד תורה שיוכל לעשות זאת.

המחנה הציוני: המחנה הציוני יפעל להרחבת מסלולי השירות הצבאי והאזרחי המיועדים לציבור החרדי לטובת העמידה ביעדי הגיוס מאוכלוסייה זו הקבועים בחוק.

יש עתיד: 'יש עתיד' הובילה לחקיקת פתרון לסוגיה החברתית המשמעותית והמפלגת ביותר בציבוריות הישראלית, שבמשך 65 שנים לא הצליחו לטפל בה. ממשלות נפלו, קואליציות התפרקו ואותן מפלגות שיצאו נגד החוק היו אלו שברחו כל השנים מטיפול מהותי בבעיה. חוק השוויון בנטל מסדיר את חובת הגיוס לחילונים ולחרדים כאחד, על החובות והזכויות הנגזרות ממנה. לראשונה הוצג חוק שנוסח בצורה אחראית, הדרגתית ומאוזנת, 'יש עתיד' עמדה נחושה על עקרונותיה, גם מול ניסיונות מתוך הקואליציה למסמס ולעקר את החוק ואנחנו נעמוד על כך שזה לא ישתנה.

כולנו: מפלגת כולנו מאמינה ואף התבטאה כך בעבר, שיש לפעול למען שיוויון בנטל הגיוס, עם זאת אנחנו מאמינים בפתרון המחלוקות בהדברות ולא באמצעות סנקציות פליליות.

מרצ: מרצ מתנגדת למתווה הגיוס כפי שאושר, אשר מנציח את אי השוויון בגיוס לצה"ל. מרצ תומכת בחוק שירות ממלכתי שוויוני, המאפשר בצד השירות הצבאי גם שירות אזרחי מטעם המדינה, למי משטעמי מצפון אינו יכול לשרת בצבא, יוכל לעשות שירות אזרחי בפרק זמן השווה לשירות הצבאי. בנוסף, החוק החדש אינו מונע את הארכת השירות של ישיבות ההסדר, ויש לחוקק במקומו חוק לפירוק ישיבות ההסדר והשוואה בין שירות  בני הישיבות לבין השירות של שאר האוכלוסייה.

הרשימה המשותפת: הרשימה המשותפת מתנגדת לכל ניסיון לכרוך את זכויותיו של אזרח בשירות צבאי או שירות לאומי.

ש"ס: הבענו מספר רב של פעמים את עמדתנו כי לא תיתכן במדינה יהודית סנקציה פלילית על לומדי תורה.

זוג לסביות, חתונה גאה
חתונה גאה. יש סיכוי?
 

האם תאפשרו חקיקה של "ברית הזוגיות" המאפשרת חיים משותפים ומוכרים לזוגות שאין באפשרותם להתחתן במסגרת הרבנות ?

יהדות התורה: לא.

המחנה הציוני: המחנה הציוני יפעל למימוש חובתה של מדינת ישראל להעניק לכל אזרח את זכות היסוד להקמת משפחה למיסוד הקשר הזוגי ולפירוקו באופן שבו יבחר לעשות כן: באמצעות נישואין וגירושין דתיים או נישואין וגירושין אזרחיים.

יש עתיד: 'יש עתיד' תפעל למען קידום חוק ברית הזוגיות המבקש לאפשר לכל שני בני אדם החפצים בכך לקיים חיי משפחה במסגרת משפטית-אזרחית. ברית הזוגיות תהווה מסלול מקביל אשר יחיל על בני הזוג שיבחרו בו את מלוא הזכויות והחובות האזרחיות החלו על בני זוג נשואים, זאת מבלי שבני הזוג יחשב כנשואים על פי הדין הדתי. אנו רואים בנישואין על פי מסורת ישראל את דרך המלך של העם היהודי, אך מתוך בחירה ולא מתוך כפייה ונפעל לאפשר לכל אזרח לבחור במיסוד הזוגיות בדרך התואמת את השקפת עולמו. לצד מסלול הנישואין הנוהג, תתאפשרנה קיומן של מערכות נוספות המשקפות את עמדתן של זרמים וקהילות נוספות במסגרת הרחבת ברית הזוגיות המעניקה זכויות שוות לכל מסגרות הנישואין.

כולנו: מדינת ישראל חייבת לאפשר לכל אזרח בישראל המעוניין בכך להתחתן, ובכלל זה לזוגות שאין באפשרותם להתחתן במסגרת הרבנות. הסדרת 'ברית הזוגיות' לא צלחה בשנים האחרונות למרות ניסיונות קידומה בידי מספר מפלגות. מפלגת כולנו תתמוך במציאת פתרון ישים ומוסכם שיתן מזור לאלו שאינם רשאים להינשא בישראל.

מרצ: מרצ מובילה את המאבק למען נישואים אזרחיים, שיאפשרו לכל אדם להתחתן עם מי שיבחר, ללא כל הבדל של מגדר או נטייה מינית. אנחנו לא מאמינים בפשרה נוסח "ברית הזוגיות", פיקציה משפטית שאין לה תקדים בעולם ושלא תוכר בעולם, שלא תעניק שוויון אמיתי והכרה מספקת למי שאינם רוצים או יכולים להתחתן ברבנות. רק נישואים אזרחיים ושבירת המונופול הרבני השמרני על חיי האישות בישראל, יבטיחו שוויון אמיתי לכלל אזרחי ישראל ויפקיעו מהרבנות את הזכות להחליט בשביל האזרחים מי רשאי להתחתן ומי לא.

הרשימה המשותפת: אנו מתנגדים לכפייה של ערכי ציבור אחד על כלל האוכלוסייה. אנו מתנגדים לכל סוגי הכפייה הדתית ותומכים בשוויון מלא לכל האזרחים בישראל.

ש"ס: בכל ענייני מעמד אישי נפעל לפי המלצת הרבנות הראשית לישראל.

חרדיות בהייטק  (צילום: רועי ברקוביץ)
חרדיות בענף הייטק | צילום: רועי ברקוביץ
 

האם תפעלו להגדלת ההשתתפות של הציבור החרדי בשוק העבודה ע"י מתן תמריצים הן לעובדים והן למעסיקים?

יהדות התורה: נמשיך לסייע ולעזור לכל מי שמחפש עבודה כאמצעי פרנסה, ולפי החלטות מועצת גדולי התורה.

המחנה הציוני: המחנה הציוני יפעל להגדלת שיעור התעסוקה והשתתפות בשוק העבודה בקרב הציבור החרדי באמצעות הרחבת המסגרות להכשרה מקצועית והמכינות הקדם אקדמאיות.

יש עתיד: מאז נחקק החוק לשוויון בנטל יושמו צעדים מעשיים רבים שמטרתם סיוע ועידוד יציאה לעבודה של הציבור החרדי. פתיחת מרכזי הכוון תעסוקתי ועיבוי המרכזים הקיימים, בניית תכניות ייעודיות לתעסוקת חרדים ושחרור החרדים מחובת הלימוד בישיבות, יצרו מציאות חדשה בישראל. הנתונים הדרמטיים שנמדדו מראים עליה של 300% במספר החרדים אשר פנו למרכזי ההכוון התעסוקתי בבקשה להשתלבות בשוק העבודה. נתונים אלה משקפים מגמה רחבה של שינוי בציבור החרדי, אשר הופך מציבור נתמך על ידי המדינה, למנוע צמיחה כלכלי למשק. החוק יאפשר לאלפי חרדים להיכנס למעגל העבודה ולהפוך לאזרחים יצרניים. מדובר במנוף צמיחה אמיתי לכלכלת ישראל. כחלק מחזונה של יש עתיד לעודד את השתלבותם של האוכלוסיות הבלתי מועסקות, ביניהם חרדים, הוקמו מרכזי הכוונה תעסוקתיים ברחבי הארץ. מדובר בתוכנית בהשקעה של כ- 500 מיליון שקלים על פני חמש שנים. 

כולנו: פרנסה בכבוד היא ערך יסוד. מפלגת כולנו תתמוך ותעודד כניסה של עובדים נוספים ואוכלוסיות נוספות למעגל העבודה. נפעל להתאמת מקומות תעסוקה לצביון המגזר החרדי ולפיתוח מסגרות לימוד והכשרה למקצועות השונים. ככל שיותר אנשים ייצאו לעבוד הם ירוויחו יותר כסף, ההכנסה הפנויה שלהם תגדל ובמקביל יורחב בסיס המס והכנסות המדינה יגדלו גם הן. 

מרצ: בהחלט. מרצ מאמינה שהמפתח לשילוב חרדים בשוק העבודה אינו על ידי שלילת קצבאות – מהלך שמשמעותו הגדלה של מספר הילדים הרעבים בישראל והעמקת העוני, אלא על ידי מתן תמריצים, פיתוח הכשרות והסרת האפליה והחסמים שעומדים היום בפני חרדים בבואם להיכנס לשוק העבודה.

הרשימה המשותפת: לא ניתן להתייחס בעניין זה לציבור החרדי בלבד. הסטראוטיפים הקיימים בחברה הישראלית מחלחלים לשוק העבודה ומייצרים אפליה מצד מעסיקים. הדבר פוגע בחרדים, בערבים, בנשים, במהגרים ובכל מי שמשתייך לאוכלוסייה מוחלשת ומודרת. הפתרון לבעיית האפליה בשוק העבודה הינה הגברת האכיפה של חוק שוויון ההזדמנויות בעבודה ותמריצים לעובדים ולמעסיקים להגדלת השתתפות הציבור החרדי והציבור הערבי כאחד בשוק התעסוקה. הנושא הנו בעל חשיבות גבוהה לרשימה המשותפת והנו אחד מסעיפי המצע של הרשימה ולתפיסתנו מדובר באנטרנס מובהק של כלל הציבור בישראל.

ש"ס: תנועת ש״ס הראשונה שייסדה מסלולים לאקדמאים חרדים כיום ישנם אלפי חרדים בוגרי מכללות. לצערנו הם עדיין נחשבים שקופים בחברה הכללית, הכדור עכשיו נמצא בידיים של המדינה שתפעל לשלב אותם בשוק העבודה ותפסיק את האפליה שלהם בקבלה לעבודה, השלב הראשון וההכרחי הוא הנהגת אפליה מתקנת בקבלה למשרות בשירות המדינה, לכן ש״ס תפעל לקידום הנושא.

נוסעים בשבת בתל אביב (צילום: מירב ריימונד)
אוטובוס השבת של מרצ | צילום: מירב ריימונד
 

האם תסכימו לתחבורה ציבורית בשבת במתכונת דומה ל"קווי הלילה" – אל ריכוזי הבילוי?

יהדות התורה: נפעל לשמירת הסטאטוס קוו בענייני דת ומדינה.

המחנה הציוני: המחנה הציוני יפעל להנהגת תחבורה ציבורית בימי המנוחה בהיקף מצומצם, תוך התחשבות מרבית בזכויות העובדים בענף ובמאפיינים הדתיים והתרבותיים של כל יישוב. הסדרי התחבורה הציבורית בימי המנוחה יקבעו בשיתוף הרשויות המקומיות.

יש עתיד: 'יש עתיד' מאמינה כי יש לאפשר לכל אזרח לממש את ערכי השבת בדרכו ובהתאם לאמונתו, על בסיס אמנת גביזון-מדן יש עתיד מאמינה כי יש לשמור על ייחודה של השבת כיום המנוחה הממלכתי במדינת ישראל. ולצד זאת לאפשר פעילות תרבות ורוח ופעילות קהילתית אשר יש בה על מנת לענות לצרכיהם של כלל אזרחי ישראל. נפעל בכדי לאפשר תחבורה ציבורית בשבת באזורים חילונים. תחבורה ציבורית תופעל בשבת לפי הצרכים ותוך התאמת צירי התנועה ותדירותה לנסיבות. תישקל הפעלת התחבורה הציבורית בשבת בידי זכיינים מיוחדים ובאמצעות כלי רכב קטנים (כגון מיניבוסים).

כולנו: שבת הוא יום המנוחה של עם ישראל. עם זאת. נושא התחבורה הציבורית בסופי שבוע ראוי לחשיבה נוספת, בעיקר כדי לצמצם פערים ועל מנת לתת אפשרות לאלה שידם אינה משגת רכב פרטי לנוע בחופשיות. צעירים סובלים מאד ממצב זה, בעיקר כי בסופשבוע הם נאלצים לממן מוניות בעלות גבוהה. זאת ובלבד שההחלטה על-כך תהיה ברמת הרשות המקומית ועל פי החלטת התושבים, כך שקיומה לא יפר את האופי והמרקם הדתי-קהילתי של הקהילות השונות, ויתחשב ברגשות הציבור המתגורר בישובים אלה.  יש ליצור מצב לפיו התחבורה הציבורית בשבת תאפשר מענה סביר ומותאם בעיקר לצרכי פנאי, משפחה, קהילה.

מרצ: אנו תומכים בהפעלת תחבורה ציבורית איכותית, זולה ונגישה 24 שעות ביממה ושבעה ימים בשבוע בכל רחבי הארץ, כמובן תוך התחשבות באופי האוכלוסייה המקומית ובצרכיה.

הרשימה המשותפת: הרשימה המשותפת תימנע ככל האפשר להתערב בסוגיות דתיות ובמיוחד על ידי חקיקה כפייתית וללא הסכמה. עם זאת, חופש התנועה נגזר מקיומה של תחבורה ציבורית רציפה וסדירה ונפעל לכן ולהגברת הנגישות בכלל ולמרכזי תעסוקה בפרט, בפריפריה ובייחוד במגזר הערבי, מה שיסייע להעלאת שיעור השתתפותן של נשים בשוק התעסוקה ויהווה מינוף כלכלי וחברתי. 

ש"ס: הסטטוס קוו שהונהג מאז קום המדינה על ידי ראש הממשלה הראשון דוד בן גוריון בדבר שמירת שבת במרחב הציבורי חייב להישמר, כך ניתן לשמר את זהותה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ולאפשר למגזרים השונים לחיות זה לצד זה תוך כיבוד הערכים עליהם מושתתת הקמת המדינה וההצדקה להקמתה.

לזלי זקס (צילום: תומר ושחר צלמים)
לזלי זקס, מארגון נשות הכותל, נעצרת בכותל המערבי | צילום: תומר ושחר צלמים
 

האם תאפשרו הכרה ממלכתית בזרמים נוספים ביהדות?

יהדות התורה: לא.

המחנה הציוני: המחנה הציוני יפעל לביסוס קשרים איתנים של מדינת ישראל עם כל הזרמים והחוגים בעם היהודי ולהענקת מעמד שווה לכל הקהילות הדתיות במדינת ישראל.

יש עתיד: 'יש עתיד' מאמינה כי מדינת ישראל היא בית לאומי לעם היהודי בארץ ישראל ומחויבת לשמור ולהגן על זכויות האדם של כל אזרחיה ותושביה, ללא הבדל מוצא, דת ומין ברוח ערכיה של מגילת העצמאות. אנו דוגלים בהכרת מוסדות המדינה בכלל הזרמים, התנועות והקהילות היהודיות ותפעל להשוואת הזכויות ובכללה השוואה תקציבית בין הקהילות שונות. המחויבות לפלורליזם ולהשוואת זכויות מתייחסת לכלל אזרחי מדינת ישראל יהודים ולא יהודים כאחד. 'יש עתיד' מאמינה בזכותו של כל אדם וכל קהילה לעצב את אורח חייהם מתוך חירות וסובלנות. הדאגה הכנה לערכיה של מדינת ישראל מחייבים פתיחה מחודשת של הסכמי הסטטוס קוו לצורך דיון ציבורי חדש, אליו יש לגשת מתוך שיח של שותפות ולא מתוך עימות.

כולנו: הכרה ממלכתית בזרמים השונים ביהדות היא אחת המחלוקות המשמעותית וכבדות המשקל שעם ישראל ניצב בפניהן בעת החדשה. ככזו יש לטפל בה ברגישות ובהידברות, לכן נפעל להקמת ועדה קואליציונית, בה יהיו חברים נציגים מכל סיעות הקואליציה, שתסדיר סוגיות דת ומדינה ובכלל זה סוגיה זו.

מרצ: מרצ תומכת במתן מעמד חוקי שווה לכל הזרמים הדתיים בכל תחומי החיים, תוך ביטול המונופול הדתי-אורתודוקסי של הרבנות הראשית, המפלה לרעה נשים, יהודים חילוניים, ויהודים בעלי גישות דתיות פלורליסטיות. אנו מאמינים שיש לתקצב את שירותי הדת הניתנים על-ידי המדינה באופן שוויוני לכל הדתות ולכל הזרמים ביהדות, על פי שיעורם באוכלוסייה ובהתאם ל"סל שירותי דת" אשר יעוגן בחוק ויתבסס על המלצת מועצה ציבורית מיוחדת.

הרשימה המשותפת: זוהי זכותה וחובתה של המדינה לספק לכלל אזרחיה שירותי דת באופן שוויוני, כשם שחובתה לספק להם שירותים חברתיים שיענו על צורכיהם התרבותיים בתחומים אחרים.

ש"ס: עם ישראל שרד לאורך אלפי שנים רק בזכות דבקותו העקבית במסורת ישראל ובעניין הזה כל שינוי עלול להוביל בטווח הארוך לשינוי זהותה היהודית של המדינה.

"לימודי חול נחשבים לפגיעה ביהדות" (צילום: רויטרס)
ילדים חרדים בכיתה | צילום: רויטרס
 

האם יש לשלול תקציבים ממי שאינו לומד לימודי ליבה?

יהדות התורה: לא.

המחנה הציוני: היעדרם של לימודי ליבה ממערכות חינוך שמתוקצבות על ידי מדינת ישראל איננו מאפשר את פיתוחו של חזון משותף, פוגע באופן חמור ביכולתם של בוגרי מערכות אלו להשתלב בשוק העבודה ומהווה נטל על אלו הנושאים בעול. המחנה הציוני יחייב את לימוד מקצועות הליבה במערכת החינוך, בטח ובטח במוסדות שמתוקצבות על ידי מדינת ישראל.

יש עתיד: מערכת החינוך צריכה להכשיר את ילדינו, ולתת להם את הכלים הנכונים להשתלב בשוק העבודה ולהפוך לאזרחים יצרניים. שר החינוך פירון חתם על הסכם היסטורי ופורץ דרך עם רשת החינוך התורני "אל המעיין", המחייב אותה ללמד את תלמידיה לימודי ליבה. לראשונה בבתי ספר אלו ילמדו התלמידים אנגלית, מתמטיקה, פיסיקה והיסטוריה, ובנוסף, יאוחדו הכיתות הקטנות בהם לומדים כ-10 תלמידים, לכיתות גדולות יותר. על מנת לכלול את לימודי הליבה, המקנים ערכי יסוד, זהות משותפת וכלים להפיכה לאזרח יצרני במדינת ישראל במערך החינוכי של רוב בתי הספר בישראל, נבנו מסגרות להכשרה המונית של מורים חרדים. כבר בשנת הלימודים תשע"ה התחילה הכשרתם של 1,075 מורים למקצועות הליבה ונקבעו תקנות לקיצוץ תקציבי המוסדות שאינם מלמדים.

כולנו: כולנו בעד ממלכתיות בכל תחומי החיים: ברפואה, בחינוך ובהתנהלות הממשלתית. כל זרם ריכוזי מדינת ישראל מחויבת להעניק לכל תלמיד במערכת החינוך סל כישורים בסיסי של תורה ודעת. על בתי הספר להכין את התלמידים לעתיד התעסוקתי שיאפשר לקבל על עצמו את לימודי הליבה והתנאים הממלכתיים מחזק את הריבונות ואת הממלכתיות. כל ישראלי להתפרנס בכבוד. גם בחברה החרדית יש חשש גדול מאפשרות של חיים בעוני ולפיכך רבים מתאמצים לאפשר לילדיהם עתיד תעסוקתי. מפלגת כולנו תפעל לעודד ולאפשר לילדים חרדים לקבלת כישורים אלה.

מרצ: כן, מרצ מאמינה כי לימודי ליבה הם כלי בסיסי ליצירת שוויון הזדמנויות בחברה, ולכן תומכת בהתניית תקציבים למוסדות חינוך, חרדים ואחרים, בקיום לימודי ליבה.

הרשימה המשותפת: הרשימה תתמוך בעניין זה בביטול כל התקציבים הנכפים בהסכמים קואליציוניים, ותתמוך בתקצוב מערכת החינוך באופן שוויוני, לכל התלמידים והתלמידות באשר הם.

ש"ס: אמנם במוסדות החינוך של ש״ס לומדים לימודי ליבה מלאים על פי הנחיית הרב עובדיה יוסף זצ״ל אבל, שינויים בכל חברה צריך שיבואו מבפנים אין לכפות תרבות של מגזר אחד על מגזר אחר ובפרט לא באמצעות סנקציות כאלה ואחרות.

הליכוד, ישראל ביתנו, הבית היהודי, ויחד–העם איתנו בחרו שלא להגיב.

הכתבה הוכנה בשיתוף המכון הישראלי לדמוקרטיה