פיליפ ברמי, מנכ"ל שניידר אלקטריק ישראל (צילום: מתוך instagram)
צילום: מתוך instagram

חיסכון כלכלי עצום 

במדינות רבות ברחבי העולם, אנו רואים יותר ויותר חשיבה ועשייה בתחום ניהול האנרגיה, זאת מתוך הבנה  שתחום זה בכל הרמות, נמוכה כגבוהה, יביא לחיסכון ענקי בכלכלה של כל מדינה ויתרום רבות לסביבה. זהו בסיס ההגדרה של מושג הקיימות. לשם הבנת הפוטנציאל, המועצה האירופית פרסמה, שבעקבות מעבר לניהול חכם של אנרגיה, הן ברמת התעשיות והמתקנים הגדולים והן ברמות הצרכן הסופי, תקציב האנרגיה של האיחוד האירופי ירד ב-200 מיליארד יורו בשנה עד שנת 2020.

אל לנו לטעות, מגמות אלו מתכתבות מאוד עם המשק בישראל, שנמצא בעיצומה של רפורמה במשק האנרגיה ומחפש דרכים לייעל את כלכלתו בכל התחומים. מתוך ניסיון ועשייה של שנים הן ברמה הארצית והן ברמה הבינלאומית שלנו כשניידר אלקטריק, אני מצהיר, דווקא עכשיו בתקופה של שינויים פוליטיים, כי מחוקק אשר יצליח לעגן את תחום ההתייעלות האנרגטית בחוק, ויקבע סטנדרט ברור הן ברמת התעשיות הכבדות והן ברמת הצרכן הפרטי, הוא יהיה זה שיוביל למהפכה החברתית הבאה בישראל.

השפעתה של החקיקה תורגש גם ברמת האזרח: על פי אותם נתונים של האיחוד האירופי, המעבר לניהול חכם של אנרגיה יביא לצמצום של כ-1,000 יורו בשנה בצריכה הביתית. מיותר לציין שסכומים אלה שווים להשפעה העצומה על האזרח של הרפורמה בשוק הסלולאר שחווינו בשנים האחרונות בישראל.

המהפכה כבר כאן

"וודסייד" האוסטרלית תיכנס כשותפה במאגר הגז (צילום: חדשות 2)
צילום: חדשות 2
על כן ועל מנת להעביר תחום זה גם למישור הפרקטי, דווקא עכשיו בזמן בחירות, אנו צריכים להבין את האחריות של כל אחד משלושת השחקנים העיקריים במשוואה אשר יכולים להביא למהפכה: הרגולציה (ממשלה ופוליטיקאים) יצרניות החשמל ומשתמשי הקצה:

מישור הרגולטורי (שרים וח"כים): צריכים להבין כי רק שילוב של חקיקה ואכיפה להתייעלות אנרגטית, לצד חינוך הציבור הרחב, יביא לשינוי האמיתי. הרגולציה במדינה כבר פועלת על מנת לקדם תחום זה, אך אנו עדיין נמצאים בחיתולים וראייה לכך היא שלמרות הפוטנציאל העצום שיכול להשפיע על כולנו, נושא זה לא מופיע במצעה של אף מפלגה בישראל וכמעט ואין שיח בנושא. 

יצרניות החשמל: חשוב שימשיכו להשקיע באופן מאסיבי וחכם בתשתיות על מנת לנהל ולספק את הביקושים ההולכים וגוברים מצד הצרכנים.

ולבסוף אנו, משתמשי הקצה - הציבור הרחב והתעשיות: צריכים להבין כי זהו האינטרס הישיר שלנו, גם כפוטנציאל כלכלי וגם סביבתי. דווקא כיום בזמן בחירות אנו צריכים לבדוק מי הן המפלגות ומי הם המועמדים אשר פעלו לקדם את תחום ניהול האנרגיה או ההתייעלות האנרגטית בכנסת הקודמת, ומי שבמצען יש התייחסות רצינית לתחום זה. על כולנו להבין כי עשייה זו המשלבת, עיגון חקיקתי של תחום ההתייעלות האנרגטית בישראל ושיתוף פעולה מצד כלל הגורמים יובילו כבר בטווח הזמן הקצר למהפכה החברתית הבאה אשר תצמצם באופן דרמתי את ההוצאות במשק: הן ברמת המדינה, והן ברמת התעשייה והפרט, לטובת כולנו.

 

.