נאומו המתוכנן של בנימין נתניהו בקונגרס האמריקאי ב-3 במרץ ממשיך להכות גלים. אתמול (ב') החל להתפשט קמפיין טוויטר בתגית #BibiDoesntSpeakForMe - "ביבי לא מדבר עבורי", שזכה לאלפי שיתופים ברשת החברתית ולווה בעצומה שאספה לפי הניו-יורק טיימס יותר מ-20,000 חתימות.

קמפיין ג'יי סטריט נגד נתניהו
קמפיין ג'יי סטריט נגד נתניהו

 

בעצומה האינטרנטית נכתב: "ביום ראשון ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו אמר כי ייצג את כל היהודים כשינאם בקונגרס בחודש הבא. הוא אמר כי הוא בא לוושינגטון 'לא רק כראש ממשלת ישראל, אלא כנציג העם היהודי כולו'. הוא נמצא בעיצומו של קמפיין בחירות קשוח, נאבק במנהיגי מפלגות אחרים על הזכות לייצג ישראלים - אבל אין ספק שהוא אינו יכול לטעון למנדט כלשהו לדבר עבור יהודים בארה"ב. הוסיפו את שמכם ועזרו לנו ליידע את השגריר שלו בוושינגטון, רון דרמר, שכיהודים אמריקאים, בנימין נתניהו אינו מייצג אתכם".

קמפיין ג'יי סטריט נגד נתניהו
קמפיין ג'יי סטריט נגד נתניהו

מאחורי העצומה עומדת ג'יי-סטריט, שדולה יהודית-אמריקאית שנויה במחלוקת. לפני כשנה וחצי, בוועידה השנתית הרביעית שלה, זכה דובר פת"ח למחיאות כפיים סוערות כאשר דרש מממשלת ישראל הכרה בנכבה ובזכות השיבה. זאת, בעוד שלי יחימוביץ' (העבודה) וציפי לבני (התנועה) נענו בשתיקה רועמת כשהצהירו כי הן בעד "ישראל חופשית ודמוקרטית בעלת צבא חזק וגבולות בטוחים" ונגד דה-לגיטימציה לישראל.

נציין כי הקמפיין מתבסס על פרשנות לא מדוייקת של דברי נתניהו בכנס פעילי ליכוד דוברי צרפתית ביום ראשון. לפי דיווחו של כתב "הארץ" ברק רביד, אמר נתניהו ליהודים הצרפתים: "הגעתי לפריז לא רק כראש ממשלת ישראל, אלא כנציג של העם היהודי כולו. כשם שהגעתי לפריז, כך אגיע לכל מקום שאליו אוזמן להשמיע את עמדת ישראל מול מבקשי נפשנו". במלים אחרות, נתניהו אמר כי בצעדת המנהיגים בפריז ייצג את כל היהודים ובאירועים אחרים הוא מייצג את ישראל.

למרות אי ההבנה, כאמור, זכה הקמפיין להיענות רחבה ביותר, כאשר אפילו צייצנים שהודו כי אינם מזדהים עם השדולה השנויה במחלוקת הביעו תמיכה בקמפיין. בין החותמים ניתן למצוא לא רק יהודים אמריקאים, אלא גם ישראלים, יהודים ממדינות אחרות ואף אמריקאים שאינם יהודים. רק מיעוט של צייצנים הביעו התנגדות לקמפיין, בטענה כי אפילו אם נתניהו אינו מייצג נאמנה את כל היהודים, הוא עדיין נציג יהודי אמין יותר מג'יי-סטריט.

קמפיין ג'יי סטריט נגד נתניהו
קמפיין ג'יי סטריט נגד נתניהו