עאידה תומא סלימאן (צילום:  יחסי ציבור )
"רק שני אחוזים מהגנים שנתמכים על ידי המדינה הם ערבים". עאידה תומא סלימאן | צילום: יחסי ציבור

היי, עאידה תומא סלימאן, את הגברת הראשונה של הרשימה הערבית המשותפת, ואם חנין זועבי באמת תיפסל אז גם היחידה. לא בדיוק הדרך למשוך אליכם קהל מצביעים פמיניסטי.
"נכון, הייתי רוצה לראות יותר נשים ברשימה ובעשירייה הראשונה, אבל בוא נודה שזה הרבה יותר טוב מהמצב הקודם שבו הייתה רק אישה אחת בארבע המפלגות האלו. אפשר להגיד שזו עלייה של 100 אחוז. אני חושב שמה שיפצה את הקהל הפמיניסטי היא העשייה הפמיניסטית שאני רוצה להוביל בכנסת, שינויים כאלה לא עוברים ביום אחד".

עוד בבחירות:

>> מתלבטים למי להצביע בבחירות 2015? השאלון שבודק איזו מפלגה מתאימה לכם

>> 24 דברים שבאמת חשוב לדבר עליהם לפני הבחירות

אני חושב שיש יותר מדי ניגודים ברשימה הזו, שהיא מלאכותית מדי. את למשל פעילה פמיניסטית ומייסדת תנועת "נשים נגד אלימות", ואיתך ברשימה נמצא טאלב אבו ערר, שנשוי לשתי נשים. קומוניסטים מושבעים יושבים לצד פעילי התנועה האסלאמית. זה קצת כמו מתנחל במרצ או חרדי ביש עתיד.

"לא לא, זאת השוואה לא נכונה. נכון שברשימה הזו יושבים אנשים מקשת פוליטית רחבה ועם ניגודים אמיתיים ועם דגשים שונים, אבל מצד שני סיכמנו על תכנית פוליטית מאוד קונקרטית וברורה. אנחנו מסכימים ביננו על 80 אחוז, שאלה רוב הדברים העיקריים, ואנחנו נמשיך את הדיאלוג בינינו למרות 20 אחוז שאנחנו לא מסכימים עליהם. בסופו של דבר כולנו נגד כיבוש, כולנו בעד שלום ושיוויון אזרחי".

אלו גם דברים שמרצ היו חותמים עליהם, וגם להם יש ח"כ ערבי ברשימה. מה אתם מציעים לבוחר היהודי? למה שיהודי חילוני יצביע לכם ולא למפלגת שמאל אחרת? מה מבדל אתכם?
"אני מאוד רוצה שמרצ תעבור את אחוז החסימה, אבל היה ברור כבר במלחמה האחרונה שלקח להם 10 ימים כדי להבין שמלחמה זה דבר רע וצריך לעצור אותה. לצערי הרב, זאת נקודת חולשה שלהם שמעידה על היכולת שלהם להתנגד לכיבוש. לצעוק 'די לכיבוש' ביום יום זה דבר אחד, להניף את הדגל הזה בזמן אמת זה משהו אחר, זה העמדה הקשה והלא מקובלת".

עכשיו כשלפי הסקרים אתם המפלגה השלישית בגודלה, לפני הבית היהודי, פתאום אתם יכולים להפיל ולהרכיב קואליציות. אז מה העמדה שלך בנוגע לישיבה בקואליציה בראשות הרצוג?
"כדי שנהיה חלק מהקואליציה אנחנו צריכים להיות מוזמנים אליה. ופה אתה צריך לכוון את השאלה למר הרצוג. האם הוא באמת מוכן ליצור קואליציה עם קווים פוליטיים שדומים לשלנו. אנחנו מדברים על שתי מדינות, קווים של 67, חלוקת ירושלים כחלק ממדינת פלסטין".

ציפי לבני ובוז'י הרצוג (צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של בוז'י הרצוג)
להפנות את השאלה אליהם. ציפי לבני ובוז'י הרצוג | צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של בוז'י הרצוג

קשה לי להאמין שהוא יסכים לחלוקת ירושלים כל כך מהר. מצד שני, פוליטיקה זו אמנות ההתפשרות, לא כדאי לכם קצת לוותר על הדרישות כדי לקבל באמת עמדות כוח אמיתיות, ראשות ועדה או משרד ממשלתי?
"אני מבינה למה התקשורת כל הזמן מפנה את השאלות האלה אלינו. אבל אני עוד לא שמעתי אף אחד מפנה את השאלה הזו להרצוג".

הוא פנה אליכם, שלח מסרים, נציגים, משהו?
"לא. ממש לא. כלום. אני קוראת לו שיבין מהן העמדות הפוליטיות שלו וייצא בהכרזה בעניין הפתרון המדיני. מה הוא רוצה מהאוכלוסייה הערבית חוץ מאת הקולות שלה? לא ברור".

"אחוז הפשיעה אצלנו לא גדל"

אני מניח שאת התנגדת לפסילת זועבי. אבל אי אפשר להתכחש שהדברים שהיא אמרה הם חמורים. לא יכול להיות שרוצחי שלושת הנערים הם לא טרוריסטים, בלי קשר לשמאל וימין.
"בוא נבהיר דבר אחד בנוגע לזועבי. אפילו היועץ המשפטי לממשלה אמר שאי אפשר להאשים אותה בכלום".

עזבי את היועץ, האמירה הזו היא לא חמורה בעינייך?
"אני אגיע לזה, אל תדאג. יכול להיות שזועבי אומרת דברים שלא ממש נעימים לאוזן היהודית-ישראלית, וזה לא כל כך סימפטי, אבל שום דבר שמסית או גורם לאלימות. ובכלל, כל העניין של הגדרת מיהו טרוריסט מאוד משתנה במדינת ישראל, שהכריזה גם היא על אנשים כטרוריסטים וחזרה בה. יכול להיות שהיא טעתה, אבל היא בחרה להביע את דעתה".

אז לא הבנתי, את מסתייגת מהדברים שלה או לא?
"למה אני צריך להסתייג? זאת דרכה והיא הביעה את מה שהיא הביעה".

חנין זועבי (צילום: חדשות 2)
אמרה דברים לא נעימים, אבל שום דבר שמסית לאלימות. חנין זועבי | צילום: חדשות 2

כי אני מניח שמברוך מרזל דווקא כן תסתייגי, הרי גם הוא נפסל בוועדת הבחירות.
"ההשוואה הזאת לא במקום. כולם יודעים מאיזה בית מדרש יצא ברוך מרזל. הוא מגדיר 20 אחוז מאזרחי מדינת ישראל כאויבים, זה לא נראה לך כמו גזענות? זועבי בניגוד אליו לא אמרה שום דבר שיכול להתפרש כגזענות. רק ערכים אוניברסאליים".

יש תחושה שהחברה הערבית מפגרת בהרבה בכל הנוגע לפמיניזם ושוויון מגדרי. על מי האשמה בעצם?
"מי שחושב שהאשמה היא רק של החברה הערבית ושל הפערים התרבותיים טועה ובגדול. הרי אוכלוסיית הנשים מקופחת בישראל בלי שום קשר למוצא. אישה בישראל מרוויחה על אותה המשרה 70 אחוז ממה שמרוויח גבר. מעבר לזה, גם האוכלוסייה הערבית מקופחת לרעה בישראל, אין על זה שאלה בכלל. תראה את הנתונים. רק שני אחוזים מהגנים שנתמכים על ידי המדינה הם ערבים, שום אזור תעשיה ותעסוקה לא נפתח מעולם ליד יישובים ערביים, ה-OECD קבע שישראל לא עושה מספיק כדי לשלב ערבים בחברה. נכון, החברה הערבית עדיין יותר מדי קונסרבטיבית, אבל להגיד שזה רק עניין תרבותי? שטויות".

יש גם השערות מבוססות יותר או פחות שהפשיעה בקרב המגזר הערבי גדולה יותר במגזר היהודי. מה את חושבת על ההתבטאות של בנט לפיה אי אפשר יותר להשאיר רכב באזורים שגרים בהם ערבים?
"מי שמכתים אוכלוסייה שלמה בסטיגמות כאלה הוא גזען. אני לא חושבת שאחוז הפשיעה אצלנו גדל, וגם אי אפשר לנתק אותו ממשתנים אחרים, מבלי לתת הצדק לשום פשע. חוקרים שמתעסקים בפשיעה ובאלימות אומרים שיש שני גורמים שמביאים לגורמים כאלה: המצב הכלכלי וענייני אכיפה. עד כמה למשטרה אכפת לטפל בבעיות של האוכלוסייה הערבית? לא מספיק, וזאת עוד בעיה חמורה שבה המדינה לא עושה מספיק עבור האזרחים הערבים".

>> "חברי הכנסת החרדים נטשו את הנשים"