אין תמונה
"השאיפה שלנו היא להבעיר את השטח". יעקב מרגי

יעקב מרגי, היית החבר הכי קרוב של אלי ישי, התנגדת לחזרתו של דרעי לראשות התנועה, למה לא פרשת איתו?

"נכון שאני ואלי היינו חברים טובים מאוד,  וניסיתי למנוע ממנו לפרוש מש"ס, אבל הוא היה נחוש כל כך. הוא לא היה מוכן לקבל את המרות של אריה, אפילו שהוצע לו המקום השני ותפקיד של שר בכיר בממשלה עתידית. היה קשה לו מבחינה רגשית לפעול תחת אריה. אני החלטתי להישאר בבית, לא לערוק, לשמור על אחדות, על מורשת המר"ן הרב עובדיה יוסף. אני חושב שהוא עשה טעות גדולה מאוד. הוא עלול להעלם מבחינה פוליטית. חבל שבחר בדרך הזו ".

אתה לא חושש שהפרישה שלו והקמת המפלגה החדשה ('העם איתנו') תפגע במספר המנדטים של ש"ס?
"אין ספק שש"ס עברה טלטלה גדולה מאוד. אני לא חושב שהמפלגה החדשה של ישי תעבור את אחוז החסימה. היא פונה לקהל אחר - ימין קיצוני. אנחנו ימין-מרכז. אני גם לא מאמין שפרשת הקלטת תפגע בנו. הסקרים נותנים לנו נכון לעכשיו 6-7 מנדטים, עוד לפני שהתחלנו בקמפיין שלנו. השאיפה שלנו ל'הבעיר' את השטח ולהביא בוחרים חדשים שמאמינים במפלגה בעלי מאפיינים חברתיים".

בכל זאת התחושה היא שחברי הכנסת של ש"ס לא עשו כמעט כלום בכנסת הנוכחית. יש בוחרים שדי מאוכזבים מכך שזנחתם את תפיסת העולם החברתית, שרק בבחירות אתם נזכרים בעוני?
"זה ממש לא נכון. חברי הכנסת של ש"ס עבדו קשה מאוד בכנסת הנוכחית. אף שהיינו באופוזיציה, מנענו פגיעה בשכבות החלשות, נלחמנו בשר האוצר יאיר לפיד ובמדיניות שלו, שהייתה לדעתי אנטי-חברתית. אנחנו עושים עבודה פרלמנטרית טובה. הבעיה אצלנו שאנחנו לא עסוקים בשיווק ויחסי ציבור, לא יודעים לשווק את היוזמות החברתיות שלנו אז לא שומעים על הפעילות שלנו בוועדות ובכנסת ואחרים גוזרים קופונים על חשבוננו ולוקחים לעצמם את הקרדיט".

הרב מאיר מאזוז ואלי ישי (צילום: איציק מימון)
"עלול להיעלם". הרב מאיר מאזוז ואלי ישי | צילום: איציק מימון

בכל זאת, יכול להיות שיש ציבור לא קטן של בוחרים של ש"ס שהתאכזב מכם וכנראה יצביע ל'יהדות התורה'?
"אני מסכים איתך שתמיד אפשר לעשות יותר. נלחמנו נגד יוקר המחיה, עשינו יוזמות חברתיות למגר ולסנדל את לפיד שניסה לפגוע בשכבות החלשות. אני יכול לומר שבלמנו הרבה גזירות חברתיות. אני חושב של'יהדות התורה' יש אינטרס שש"ס תהיה חזקה כדי שיחד נהיה כוח חרדי משמעותי בכנסת. אם כוחה של ש"ס ייפגע אוטומטית גם יהדות התורה תיפגע. יש לנו את הגרעין הקשה שלא נטש אותנו והוא זה שיוביל אותנו להישגים. עם כל הכבוד לסקרים, תמיד הפתענו לטובה ".

אתה חושש שדרעי ינקום בך על תמיכתך בזמנו בישי ותמצא את עצמך במקום לא ריאלי ברשימה לכנסת?
"ממש לא. עובדה שמוניתי להיות מנהל השטח  של התנועה ביום הבחירות. פעלתי המון למען ש"ס וחיזוקה, סייעתי להמון אנשים. אריה סומך עליי. כולנו פועלים באחדות למען הצלחתה של ש"ס".

אתה מאמין שיש סיכוי לפיוס בין ישי לדרעי? יש פעילות מאחורי הקלעים להחזרתו לש"ס?
"קשה לי להאמין שזה יקרה. מי שמטפל בעניין אלו הם חכמי מועצת התורה. הרבנים. לא אנחנו. הם לקחו עליהם את העניין הזה. אני יודע שהיו ניסיונות  אבל הם נכשלו. אני לא רואה איך אלי ישי מביא 130 אלף קולות לעבור את אחוז החסימה".

>>"אם ימסדו נישואים חד-מיניים אנשים יגידו: וואלק, אני רוצה להיות הומו"