אלי ישי (צילום: ap)
"גם אשתי והילדים שואלים למה הייתי צריך את זה". אלי ישי | צילום: ap

שלום, אלי ישי. אתה לא מרגיש נבגד? חברי כנסת שהיו הכי קרובים אליך, למשל יעקב מרגי, שהתנגדו לחזרתו של דרעי לחיים הפוליטיים, החליטו בסוף להישאר בש"ס ולא הצטרפו למפלגה החדשה שהקמת.
"אין בי שום כעס עליהם. אני יכול להבין אותם. אני לא בא אליהם בטענות. הם עשו את השיקולים שלהם. אני קיבלתי מבחינתי החלטה היסטורית. ויתרתי על המקום השני בש"ס ועל אופציה להיות שר בממשלה חדשה והחלטתי לעשות היסטוריה ולהקים מפלגה לאיחוד עם ישראל  שתדבר לכל הקהלים בחברה הישראלית. דתיים, חרדים, חילונים. שילמתי ואני עדיין משלם מחיר כבד מאוד על ההחלטה הזו, אבל אני שלם איתה".

בכל זאת למה היית צריך את זה בכלל? בש"ס תוקפים אותך באופן אישי. מה היה לך רע בש"ס?
"גם אשתי והילדים אמרו לי את זה לא פעם, וגם אני בעצמי מהרהר בזה. אבל בשורה התחתונה עשיתי את הצעד הנכון. אני לא מחפש כיסא ויוקרה. הייתי שר בחמש ממשלות. אני בא לפעול למען הציבור, לחבק את כל המגזרים - דתיים, כיפות סרוגות, חרדים  ולא דתיים. מפלגה שלא הייתה מעולם בישראל ותאחד בין כל שכבות העם ותאחה את הקרע בין דתיים לחילונים. אני גאה במהלך שלי. אני לא גדלתי על כפית של זהב, אני יודע מה זה מצוקה. גדלתי בבית שלא היה בה מה לאכול. עשיתי מהלך דרמטי, לא קל מבחינה כלכלית, אבל אני עושה זאת למען עם ישראל".

בש"ס כועסים עליך. תוקפים אותך אישית על כך שסירבת לפיוס לחזור לשורות התנועה.
"אם אריה היה עוזב  את ש"ס ומקים רשימה עצמאית לא הייתי כועס עליו. הייתי יכול להבין אותו. לא הייתי נלחם בו. לא משמיץ אותו. זו זכותו. מה יש להם לכעוס עליי? לא מבין מה הם רוצים ממני.  את כל כולי נתתי לש"ס בשנים הכי קשות שלה והצעדתי אותה להישגים. עכשיו הלכתי לדרך חדשה. אריה בעצמו אמר שהתכוון להקים מפלגה עצמאית אבל בסוף קיבל רגליים קרות. הם תוקפים אותי מתוך פחד וחששות שאעבור את אחוז החסימה".

מה ההבדל בין העם איתנו לבין ש"ס, בעצם?
"הלכתי לדרך אחרת. אני פועל לכל הקהלים בחברה הישראלית. לעשות מהלך כמו שעשיתי צריך אומץ. שילמתי מחיר אישי יקר. יכולתי להישאר בש"ס ולהיות אדם רגוע חסר דאגות כלכליות אבל הבנתי ש"ס לא פונה לכיוון האידאולוגי שלי. המצב היום במשק גרוע מאוד מבחינה כלכלית. הפערים עשירים לעניים והמעמד הבינוני גדל מאוד, זוגות צעירים לא יכולים לרכוש בית. אנחנו נלחם למען החלשים בחברה שאין מי שיזעק את זעקתם ויהיה הקול שלהם. אנחנו נלחם ללא פשרות במיגור העוני בחברה הישראלית ונייצג הפה של העניים. נדאג לשמור גם על הסטטוס קוו".

פלסטינים מנסים למשוך כסף מכספומט בעזה בזמן מבצע צוק איתן, יולי 201 (צילום: ap)
"נעשה שלום כלכלי עם הפלסטינים". תושבי עזה מנסים להוציא כסף במהלך מבצע צוק איתן | צילום: ap

מבקריך טוענים שמבחינה אידאולוגית אתה מתחבר לימין הקיצוני.
"מעולם לא הסתרתי את דעותיי. אני נגד החזרת שטחים. ראינו מה קרה כשהחזרנו את חבל עזה (גוש קטיף) לפלסטינים - ירו טילים על כל ערי ישראל. זו הייתה טעות נוראית, ועם ישראל משלם עליה מחיר כבד מאוד. אסור היה להחזיר את גוש קטיף. הם היו חומת המגן של מדינת ישראל, חלוצים שסיכנו את חייהם למען ביטחון המדינה".

אבל העובדה שאתה שוקל ריצה משותפת עם מיכאל בן ארי ואיתמר בן גביר רק מחזקת ההנחה שאתה נוטה לימין הקיצוני.
"אני לא תומך בכל הדעות שלהם. ההחלטה לבחון את החבירה אליהם היא טכנית בלבד, כדי להקים בלוק פוליטי שיעבור את אחוז החסימה וימנע בזבוז קולות של בוחרים. יש משא ומתן מתקדם, עדיין לא נסגרו עניינים".

אז למעשה, אתה מקדם את הרעיון של מדינה דו-לאומית.
"לא תהיה פה מדינה לאומית. הפתרון המדיני שלי לא כולל מסירת שטחים. במקום זה - שלום כלכלי. כלומר שיתוף פעולה כלכלי עם הפלסטינים. ראינו מה קרה כשהחזרנו להם שטחים. אין ברשות מנהיג בעל שיעור קומה שאפשר לעשות איתו שלום אמת, אי אפשר לסמוך שם היום על אף אחד".

אם תעבור את אחוז החסימה, תתמוך בבנימין נתניהו?
"זה לא סוד שיש לי קשר טוב עם ראש הממשלה. באופן טבעי אנחנו נוטים לגוש הימין".

עוד תמצא את עצמך משתף פעולה עם ש"ס.
"יכול להיות שאחרי הבחירות נאחד כוחות. כלומר נפעל באותו גוש. אני נגד חרמות. לא מאמין בזה. הכול פתוח, כל עוד זה תלוי בי".

תעבור את אחוז החסימה? הסקרים לא נותנים סיבה לאופטימיות.
"אני יכול להבטיח לך שנהיה הפתעת הבחירות ושנעבור את אחוז החסימה בגדול. תהיה לנו רשימה מעניינת מאוד שתייצג את כל המגזרים. אחרי שנרכיב את הרשימה התמיכה בנו תתגבר".

>> מסעוד גנאים מבקש שלא תציירו ציורים מכוערים של הנביא מוחמד