הרב רונצקי. התבטאות חריגה במיוחד (צילום: דו"צ)
"אם יזמינו אותך לבית ספר דתי כדי ללמד על האבולוציה, בכיף" | צילום: דו"צ

שלום תא"ל הרב אביחי רונצקי, אתה מעדיף קודם תא"ל או רב?
"אתה יכול לקרוא לי אביחי".

אוקיי. התאכזבת שנפתלי בנט שריין מקום ברשימה לינון מגל ולך לא?
"לא, ממש לא. בחוקה, שהייתי שותף להצבעה בה, נקבע שראש המפלגה יכול לשריין כמה מקומות. אני חושב שההחלטה על שריונים צריכים להיות על פי קריטריונים של מהות האדם והיכולת שלו להביא קהל בוחרים נוסף. ינון ידיד שלי, אני מכיר אותו הרבה שנים, אבל אין לי מושג מה היכולות שלו. מבחינת המהות הוא איש טוב".

אבל אתה לא מאוכזב שבנט לא שריין מקום בשבילך?
"לא, אני גם לא רוצה. אני חושב שנבחרי ציבור צריכים להיות נבחרי ציבור, כשמם כן הם. התקבלה החלטה בחוקה וזה בסדר, אבל אני רוצה להיות נבחר ציבור ולא נבחר של מאן דהוא. לא רוצה שיגידו שנבחרתי כי אני חבר של בנט".

אתה מודאג מכל החילונים שהולכים להיכנס לרשימה? יכול להיות שהמפלגה הופך לפחות דתית ויותר לאומית?
"התשובה היא לא. הלא דתייה היחידה שיש במפלגה זאת איילת שקד, והלוואי שהיו לנו עוד כמה כאלה.

מה עם מגל, רונן שובל ואחרים שהולכים להצטרף?
"רונן שובל הוא איש טוב, אבל מי אמר שהוא ייבחר? אני לא מודאג. כל עוד הם מחויבים לעקרונות של הציונות הדתית, כמו איילת, זה דבר מעולה".

אתה מרוצה מזה שהגדילו את התקציב של הבייבי שלך, מנהלת הזהות היהודית, ב-2 מיליון שקלים לפני שבוע?
"הלוואי שבהסכמים הקואליציוניים הבאים התקציב יהיה לא כפול ומשולש, אלא מרובע ומחומש. זאת הזהות היהודית של המדינה שלנו, זה דבר מרכזי. זאת לא זהות דתית, זאת זהות יהודית. יש כאלה שבשבילם העבר זה כלום. 'חי את הרגע', קוראים לזה. זאת בעיה קיומית גדולה בעיניי".

איילת שקד (צילום: חדשות 2)
"הלוואי שהיו עוד כמוה". איילת שקד | צילום: חדשות 2

בוא לא ניתמם, זה גוף דתי שנועד להנחיל ערכים דתיים. הוא גם פועל במשרד הדתות.
"נכון, אבל אני בכלל רציתי שהוא יתוקצב על ידי משרד החינוך. אני לא מדבר איתך על החיבור האמוני לבורא עולם וכן הלאה, אלא חיבור לעם שלך, להיסטוריה הארוכה שלו, אברהם אבינו והלאה. הציר הזה שעובר לאורך כל דורות העם היהודי, צריך לדעת אותו. יש ביקוש עצום. כרב הצבאי הראשי אני הרחבתי את תחום התודעה היהודית, ולא הצלחנו לעמוד בביקוש. אנחנו רק עונים לביקוש. אנחנו לא כופים על אף אחד".

אמרת לא מזמן שהמנהלת פעילה בעיקר בבתי ספר חילוניים, כמו בתל אביב למשל. בוא נקרא לילד בשמו - המטרה של המנהלת היא להחזיר בתשובה כמה שיותר חילוניים.
"ההפך הוא הנכון. המטרה היא לא להחזיר בתשובה חילונים. המטרה היא ללמד את הבסיס: מה זאת משנה, מה זאת גמרא, מה זה קדיש. לדעת לקרוא תנ"ך לא כמו עולה חדש. המטרה היא היכרות עם ארון הספרים היהודי".

נשמע לי כמו כפייה דתית.
"איזו כפייה? בא גוף כמו עמותת איילים ומבקש שנעזור לו בלימוד של נושא הזהות היהודית. אז מה אני אעשה, אגיד שאני לא רוצה? איפה יש פה בעיה אם אנשים מבקשים ואנחנו עונים לבקשתם? לעיתון 'הארץ' יש בעיה, כי הם רוצים מדינת כל אזרחיה, מדינה ליברלית כמו שוויץ ודנמרק. אבל אנחנו יהודים ומי שרוצה ללמוד יהדות אני עוזר לו לקבל את מבוקשו".

תגיד, אם הייתי הולך לבתי ספר של דתיים-לאומיים ומלמד אותם על אבולוציה והמפץ הגדול, היית בסדר עם זה?
"אם היו מקבלים אותך, מצוין. אנחנו לא נכנסים לבתי ספר עם רימון ורובים, מזמינים אותנו למקומות האלה. אם יזמינו אותך לבית ספר דתי כדי ללמד על האבולוציה, בכיף. עשינו עכשיו סמינריון בן שלושה ימים בבית הספר הריאלי בחיפה, שבו גם אני למדתי לפני שחזרתי בתשובה. בית ספר הכי חילוני שיש. ותאמין לי שהמשובים היו בשמיים".

>>שלי יחימוביץ': רק מי שמגדל חיית מחמד יודע כמה קשה להיפרד