מבטיח להוריד מחירים. ליצמן (צילום: סטודיו שרון רביבו, באדיבות mako)
"לא כולם ידעו על הפעילות החברתית שלנו בכנסת ". יעקב ליצמן | צילום: סטודיו שרון רביבו, באדיבות mako

שלום יעקב ליצמן, לראשונה הקמפיין של יהדות התורה (כולל תשדירי הבחירות) פנה למגזר החילוני. זה נובע מכך שאתה חוששים לאבד קולות מזרמים חרדים אחרים שהחליטו שלא להצביע בבחירות?
"נכון שהפעם פנינו למגזר החילוני, במטרה אחת - להראות לכלל הציבור את ההישגים החברתיים שלנו. לא כולם ידעו על הפעילות החברתית שלנו בכנסת ועל תרומתנו הגדולה לכל הציבור, ולא רק לחרדים. היה חשוב לנו להבליט את זה. אני מעריך שחילונים לא מעטים יצביעו לנו כהוקרה על הפעילות שלנו. אנחנו לא פוחדים מאיבוד קולות, אלא ניסינו להגיע לקהלים נוספים. הקמפיין הזה תפס והצליח מאוד מבחינתי".

עוד בבחירות:

בכל זאת, הרב שמואל אוירבך מהפלג הירושלמי נוטה להורות לחסידיו שלא להצביע. זה עלול לפגוע בכם?
"אני מאוד מקווה שאנשי הפלג כן יצביעו ולא יחרימו את הבחירות. בכל זאת, עשינו רבות למען הציבור החרדי. אני מקווה מאוד שהם כן ילכו להצביע ולהשפיע, למרות המחלוקות שאפשר לפתור".

בימים האחרונים מדברים על מלחמה בין יהדות התורה לש"ס בסוגיית גניבת קולות. אתם חוששים שש"ס תנגוס בכוח שלכם?
"מבחינתי - ש"ס חזקה, יהדות התורה חזקה. יהדות התורה חזקה, ש"ס חזקה. אני לא נכנס לכל העניין הזה. אף אחד לא גונב מאף אחד קולות. יש מספיק קולות  לכולם. המטרה היא בגדול לחזק את הסיעות החרדיות בכמה שיותר מנדטים".

כשהממשלה התפרקה היו דיבורים על הסכמים ביניכם לבין ראש הממשלה, בנימין נתניהו לפיו אחרי הבחירות אתם תמליצו עליו בפני הנשיא להרכיב את הממשלה הבאה...
"אני בקשר טוב עם ראש הממשלה נתניהו ועם ראש ה'מחנה הציוני', בוז'י הרצוג. לא החלטנו במי לתמוך. אין שום הסכם עם אף אחד. מבחינתנו הכול פתוח. ביום רביעי אחר הצהרים תתכנס מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל ותחליט על מי להמליץ. אנחנו לא בכיס של אף אחד".

"מבולבלת ומבוהלת", ח"כ גרמן (צילום: פלאש 90, חדשות)
לאן הלך הכסף? יעל גרמן | צילום: פלאש 90, חדשות

תן ציון לשרת הבריאות לשעבר, יעל גרמן שהחליף אותך. אתה מרוצה מרמת התפקוד שלה?
"היא היתה אסון גדול מאוד למערכת הבריאות. בתקופתה, המצב של מערכת הבריאות רק החמיר והדרדר עוד יותר. ייקח המון זמן לתקן את הנזקים שהיא עשתה. כל עניין ועדת 'גרמן' לא עזר לשקם את מערכת הבריאות, שקרסה עוד יותר בתקופתה. מסרתי לה מערכת בריאות במצב טוב יחסית והיום כולם רואים את המצב בבתי החולים. שום דבר לא השתנה. רק נהיה גרוע יותר".

ב'יש עתיד' טענו שהם סייעו לשקם את מערכת הבחירות והמון כספים הועברו לעניין.
"כמו שיאיר לפיד שאל במערכת הקודמות: 'איפה הכסף?'. אני שואל את לפיד: איפה הכסף?. לאן הלך כל הכסף שהועבר למשרד הבריאות. איך ייתכן ששר אוצר מאותה סיעה של שרת הבריאות מעביר כספים והם מתאיידים. הרי אם משה גפני היה שר האוצר ואני שר הבריאות, מיד משפדים אותנו ותוקפים אותנו. כשרואים היום את בתי החולים מבינים שהם שוקעים, שהחולים ממשיכים לשלם את המחיר והרופאים נאלצים לעבוד בתנאים קשים מאוד".

במידה ותהיו חלק מהממשלה הבאה, תדרוש את תיק הבריאות?
"תיק הבריאות יחזור אלינו. מבחינתנו זה תיק חשוב מאוד. אנחנו רוצים אותו בחזרה. תהיה לי המון עבודה לשקם את הנזקים שהותירה אחריה גרמן. יש הרבה מה לתקן. נדרוש עוד תיקים אחרים, חברתיים. נדאג לחוק טיפול שיניים חינם עד גיל 18, חוק סיעוד למען הקשישים ונדאג גם לזוגות הצעירים, נדאג להקמת חדרי מיון קדמיים בישובים מרוחקים בפריפריה. ניישם את המצע שלנו: רווחה, חברה ובריאות".

בתשובה לשאלות גולשים באתר "הארץ" כתבת שאין לך בעיה עם מרצ, אבל לא תשב עם לפיד בקואליציה.
"עקרונית אין לי בעיה עם מרצ בכל מה שקשור לעניינים החברתיים. הבעיה שלי איתם היא בעניין הדעות שלהם לגבי הגיוס חרדים ודברים נוספים. תראה איך לפיד התהפך בימים האחרונים. הוא התרברב עד לא מזמן שיש להטיל סנקציות על חרדים שלא מתגייסים ועכשיו הוא טוען שהוא לא אמר דברים כאלה. לפיד ואנשיו כל הזמן הסיתו נגד הציבור החרדי אין שום סיבה בעולם שנהיה איתם בקואליציה".

>> "המהפכה צריכה להיות שיתוף פעולה של יהודים וערבים"