מוותר על השיריון, ילין (צילום: חדשות 2)
יאיר הוכיח שמילה שלו זו מילה. חיים ילין | צילום: חדשות 2

חיים ילין, למה בכלל היית צריך את זה? מה היה לך רע כראש מועצה אזורית אשכול? זכית לפרסום עולמי, הופעת בכל הערוצים בארץ ובעולם.
"כראש מועצה הצלחתי לקדם המון פרויקטים באשכול והגענו להישגים גדולים. אם ביישובי המועצה שנורה לעברה אלפי רקטות קאסם קשה למצוא דירה פנויה זה אומר הכול. היו לי הרבה ייסורים לפני שהחלטתי בכלל על הליכה לחיים הפוליטיים.  זה תהליך איטי שהתבשל אצלי רק במהלך החודשים האחרונים, עד שהבנתי שאני צריך לעשות מעשה. זו הייתה החלטה לא קלה. אני אוהבים את התושבים, עברנו תקופות קשות אבל הגעתי למסקנה שמתוך הכנסת יהיה קל יותר  לזעוק את זעקתם של תושבי עוטף עזה, קו העימות ויישובי הפריפריה ולסייע להם יותר מאשר כיסא ראש המועצה".

ולמה דווקא "יש עתיד". מה מצאת ביאיר לפיד שלא היה באחרים?
"היו בשנים האחרונות דיבורים עם ציפי לבני ויצחק הרצוג, עם אביגדור ליברמן. בחמש שנות כהונתי כראש מועצה לא השתייכתי לשום מפלגה. גם משה כחלון ויאיר לפיד נפגשו איתי ואמרו שאני חייב להיכנס לחיים הפוליטיים. לזכותו של יאיר ייאמר שבמהלך מבצע  'צוק איתן' הוא ושרי המפלגה והח"כים ביקרו ביישובי אשכול המון פעמים. גילו אכפתיות רבה ורצון לעזור לתושבים. נפגשנו אחרי צוק איתן כמה פעמים בבתי קפה, אצלו בבית, היו לנו המון שיחות ברמה הפילוסופית והבנתי שיש לנו הרבה במשותף. הקשר הלך והתהדק עד שיאיר שכנע אותי שאני יכול לסייע לתושבים מתוך הכנסת. מבטיח לך שכחבר כנסת אני אזיז דברים לא בדיבורים, אלא במעשים".

עוד בבחירות

כראש מועצה הרגשת שרק בעתות מלחמה הפוליטיקאים ומקבלי ההחלטות נזכרים בקיומכם?
"זו תחושה קשה מאוד ששכחו אותנו. אני רוצה לשנות את זה. אני חושב שהמדיניות של הממשלה צריכה להשתנות. כלומר, להשקיע הרבה יותר ביישובי עוטף עזה, בגליל, בנגב, בקו העימות בצפון בלי שום קשר למצב ביטחוני. להקים מרכזי תעסוקה גדולים, לפתח תשתיות ולבנות אלפי יחידות דיור, להביא זוגות צעירים ומשפחות וזה יעזור להוריד את מחירי הדירות. המצב כיום הוא שלא דואגים בכלל לפריפריה. לסלול רכבות במיליארדי שקלים מהמרכז לפריפריה לא תעזור להביא משפחות".

חשיפת מנהרה, עין השלושה (צילום: חדשות 2)
צה"ל עמד במשימה שלו. חשיפת מנהרה בעין השלושה | צילום: חדשות 2

אתה מרוצה מהישגי מבצע "צוק איתן"?
ההישג היחיד הוא שהושמדו 32 מנהרות. צה"ל עמד במשימה שלו. הבעיה היא שההבטחה להקמת גדר חכמה עם מכשולים סביב הגדר הקיימת לא יושמה בגלל בעיות תקציביות והחיילים הוצאו מהישובים. פסיכולוגית זה גרם לפגיעה בביטחון התושבים. אני התנגדתי למהלך הוצאת החיילים ואני חושב שזו הייתה טעות. אני לא רוצה שנגיע לעימות נוסף. חייבים למצות כל הליך של הסכם שלום ואם אין ברירה לצאת למלחמה כדי שנוכל להסתכל לילדים שלנו בעיניים ונאמר להם שעשינו הכול ומדובר במלחמת 'אין ברירה'".

אתה חושש מסבב לחימה נוסף?
"להערכתי תוך שלושה עד שישה חודשים יהיה סבב לחימה נוסף.  המצב כיום לא טוב. רצועת עזה לא פורזה ולא שוקמה, המצב שם קשה. הפתרון הוא שתי מדינות לשני עמים. נכון לעכשיו, ביבי משקשק מלהגיע להסכם עם הפלסטינים. אותו ביבי שהצהיר על כך שהוא מוכן להגיע להסכם של שתי מדינות לשני עמים, פתאום נעלם. אין חזון. מדיניות הקיפאון של ממשלת ישראל  עלולה לגרום שכל העולם יהיה נגדנו, שיחרימו אותנו. אני חושב שיש  עם מי לדבר בצד השני. הייתה ועידה של המדינות שדנו בשיקום עזה - ישראל עשתה טעות גדולה שלא שלחה שום נציג. היום נוצר חלון הזדמנויות נדיר מאוד שמרבית מדינות ערב (סעודיה, ירדן, מצרים) נלחמות בטרור האיסלאמי הקיצוני, שיש לנו מכנה משותף איתם במלחמה הזו ואפשר לנצל את זה כדי שהם ילחצו על הרשות הפלסטינית להגיע להסדר של פירוז עזה מנשק, שיקומה והגעה להסכם שלום. אסור שהמצב הקיים יישאר על כנו. מה אנחנו רוצים שכל תושבי רצועת עזה יהפכו למחבלים? זה מה שיקרה בסופו של דבר אם לא יהיה הסכם שלום. צריך להיות לנו אינטרס ממדרגה ראשונה שעזה תשוקם ותפורז מנשק".

אתה למעשה כתבת את המצע של המפלגה המתייחס לחקלאים. מה אתה מתכוון לשנות ולעשות בנושא?
"כדי להילחם ביוקר המחיה צריך לדאוג שהחקלאים יתפרנסו בכבוד ולא יעזבו את החקלאות. אחרת נישאר בלי חקלאים וחקלאות במדינת ישראל. אני מתכוון ליזום הקמת קואופרטיביים  חקלאיים באזורים שונים בארץ, שבמסגרתם החקלאים ימכרו את התוצרת החקלאית שלהם במחיר משתלם לצרכנים ולא כפי שקורה היום. היום חקלאי, למשל, מוכר ק"ג פלפל בשקל ובסופרים הוא נמכר בשמונה שקלים. הרשתות והמתווכים מתעשרים על חשבון החקלאים והצרכנים ואת זה צריך להפסיק".

אתה מאמין שיאיר לפיד מסוגל לפתור את הבעיות שהעלית? יוקר המחיה ומחירי הדירות?
"אין הוקוס פוקוס בחיים. אין קיצורי דרך. הפתרון למחירי הדירות היקרים הוא לבנות הרבה ביישובי הפריפריה, לגרום לתושבי מהמרכז להגיע לאותם ישובים וזה לאורך שנים יוריד את המחירים בהדרגתיות בקצב של שלושה עד חמישה אחוז. המצב היום שבעלי הדירות והקבלנים מתעשרים וזוגות הצעירים שרוצים לקנות דירות נותרו ללא יכולת כלכלית. יאיר הוכיח שמילה שלו זו מילה. הוא השקיע בפריפריה וביישובי עוטף עזה והמגמה הזו תימשך גם בכנסת הבאה".

מה התושבים חושבים על הריצה שלך לכנסת?
"יש כאלה שתומכים וטבעי שאחרים לא מרוצים, אבל אני אוהב את כולם ומכבד את דעתם".

לסיום, כמה מנדטים להערכתך תקבל יש עתיד?
"אני מעריך שבין 17 ל-20 מנדטים. בבתי הספר ובקרב הצעירים יש סחף ואהדה למפלגה בכל שכבות הציבור. מרגישים את זה בשטח".

>> עאידה תומא סלימאן תוהה מה הרצוג רוצה מהערבים