משה גפני
"הוכחנו שפעלנו למען כל הציבור בישראל - חרדים, חילונים, יהודים וערבים". משה גפני | צילום: איל יצהר

שלום, ח"כ משה גפני. נראה שמצבכם טוב מתמיד, לאור הסקרים. איך אתה מסביר את הגידול האפשרי במספר המצביעים שלכם?
"הגידול נובע, בין השאר, מציבור של חרדים שלא הצביעו מעולם לכנסת ובשנים האחרונות החליטו להצביע לנו. נתון מעניין נוסף הוא שהרבה חילונים מצביעים ליהדות התורה בגלל הפעילות החברתית שלנו. אנחנו לא מבחינים בין חרדים לחילונים. הפעילות שלנו בכנסת היא למען כלל הציבור ואולי זה מה שעוזר לנו לקבל קולות רבים מהחילונים. כך למשל, כאשר בגלגול הראשון מנעתי את סגירת מפעל 'פרי גליל' ונאבקתי למען העובדים, בבחירות האחרונות 130 מתושבי טובא זנגריה, שעובדים במפעל, הצביעו ליהדות התורה. אני מאמין שבבחירות הקרובות נקבל מנדט שלם מהציבור החילוני".

אבל התחושה בכלל הציבור היא שהחרדים דואגים רק לאינטרסים שלהם.
"אנחנו הוכחנו שפעלנו למען כל הציבור בישראל - חרדים, חילונים, יהודים וערבים. תפיסת העולם שלנו היא שאם המצב הכלכלי בחברה בישראל גרוע, מצבו של הציבור החרדי גרוע שבעתיים. אם המצב של החברה טוב, אז גם לחרדים טוב. השאיפה שלי ושל המפלגה לדאוג שיהיה טוב לכולם ובגלל זה אני וחבריי עובדים קשה מאוד".

הפיצול בש"ס עשה לכם טוב. לא מעט מהגרעין הקשה של ש"ס, תלמידי ישיבות, הצהירו שיחצו את הקווים ויצביעו ליהדות התורה.
"התרסקות של ש"ס לא עושה לנו טוב. להיפך. היא מקטינה את כוחו של המגזר החרדי בפעילותו בכנסת. הפיצול בש"ס מדאיג אותנו מאוד. חשוב לנו שש"ס תהיה חזקה מאוד. זה טוב לציבור החרדי ונותן לנו עוצמה בניהול משא ומתן לכניסה לקואליציה. אם ש"ס לא הייתה מתמודדת אז מעבר הקולות אלינו היה משמח אותי אבל זה לא מצב העניינים היום. נעשה הכול לחזק את ש"ס".

רבנים מיהדות התורה ניסו לפייס בין אלי ישי לבין אריה דרעי. אתה חושב שיש סיכוי לפיוס, לאיחוד כוחות בש"ס?
"נכון שרבנים ניסו לתווך בין הצדדים. אני עוד מאמין שזה יכול להתרחש. יש עוד שבוע להגשת הרשימות. ההרגשה שלי היא שישי לא מתלהב לחזור לש"ס ומשוכנע שהוא יעבור את אחוז החסימה. אני חושב שאיחוד הכוחות יעשה רק טוב לתנועה. קשה לי להאמין שזה יקרה אבל היו דברים מעולם".

מאבק המחאה של עובדי
"בגלגול הראשון מנעתי את סגירת מפעל 'פרי גליל". מחאת עובדים במפעל | צילום: גיא ורון

למה עדיין הקמפיין שלכם לא נחשף?
"הסיבה היא ש'אגודת ישראל' טרם בחרה את נציגיה בכנסת. אני משתייך ל'דגל התורה' ואת הנציגים שלנו כבר בחרנו. בגדול, הקמפיין שלנו שייצא בשבוע הבא מתייחס לסלוגן: 'יהדות לכולנו'".

ההערכה היא שתהיו חלק מכל ממשלה שתקום אחרי הבחירות. מה הדרישות שלכם?
"בניגוד לעבר הפעם אנחנו לא מדברים על זה. נתייחס לזה לאחר הבחירות".

בכל זאת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הקדים את הבחירות לאחר שקיבל תמיכה שקטה של הרבנים החרדים לפיה תתמכו בו במידה ויהיה זה שירכיב את הממשלה הבאה.
"אני לא רוצה להתייחס לזה. אני יכול לומר שראש הממשלה הצהיר שבכנסת הקודמת אני וחברי ליצמן עשינו עבודה טובה. כשהבחירות יסתיימו כולם יידעו במי נתמוך".

אומרים שח"כ סתיו שפיר מהעבודה אימצה את המודל שלך לפעילות חברתית בוועדת הכספים, שהיא למדה ממך המון.
"היא אמרה לי שאני הייתי המודל שלה. אבל עזוב, זה לא העניין. הוכחנו שאפשר להצליח באופוזיציה ולא לחיות בתחושה של אובדן כשאנחנו לא בקואליציה. עובדה שהצלחנו לסכל את אישור מע"מ אפס וגרמנו להקדמת הבחירות שזה דבר שעוד יילמד בפקולטות לפוליטיקה".

הופתעת מההישג של שפיר בפריימריז של העבודה?
"אני חושב שההישג שלה קשור ישירות לפעילות החברתית של בוועדה ובכנסת והציבור פשוט הצביע עבורה והעריך את עבודתה".

לסיום, הרב יצחק רביץ בנו של מנהיג דגל התורה לשעבר, הרב אברהם רביץ ז"ל, הצהיר שניתן למנות אישה חרדית כחברת כנסת ובתנאי שזה יהיה כפוף להיתר הילכתי של רבנים. מה דעתך?
"הבנתי שהוא טען שדבריו הוצאו מהקשרם, שפירשו אותו בצורה לא נכונה. אבל אני יכול לגלות לך שהיום הנשים החרדיות יותר חרדיות מהגברים. מה שלא קרה בעבר. אם אישה תהיה ברשימה שלנו מספר המנדטים יצנח בחצי, בגלל שנשים חרדיות מתנגדות למהלך כזה. לכן נשים לא יהיו ברשימה שלנו".

>> אילן גילאון לא מבין למה אתם רוצים להצביע לחיקויים שלו