פנתה ליועמ
"להכניס את חנין זועבי לכלא? נו, באמת". זהבה גלאון | צילום: יקירה צדקה

היי, זהבה גלאון. ראשית, תנחומי על עזיבתו של ניצן הורוביץ.
"כן, תודה. זאת באסה גדולה, ניסיתי להניא אותו מההחלטה אבל הוא מקבל אותה בלב שלם ואנחנו צריכים לקבל את זה".

את חוששת שזאת תהיה מכה אלקטורלית? אולי קולות גאים ינדדו למפלגת העבודה בעלת הח"כ בארון?
"תראה, קשה לי להגיד שאני חוששת, כי מרצ פעלה עוד הרבה לפני הצטרפותו של ניצן למרצ למען הקהילה הגאה, ובוודאי שתפעל בעתיד. זה נכון שזה חשוב שיהיה הומו מוצהר בכנסת, וכרגע אין,  אבל גם כשניצן כבר לא חבר כנסת ברור מי באמת פועל למען הקהילה הגאה ומי עושה רק בכאילו".

אז בואי נדבר שניה על  הסרטון שלך לקהל הרוסי. זה ניסיון להחזיר את המצחיק לשמאל או שאת באמת חושבת שהציבור הרוסי יצביע למרצ?
"ראית שיש כבר תגובה של נפתלי בנט לסרטון הזה? אנחנו ממש מתקשרים בינינו. אין ספק שהקול הרוסי מסורתית פחות הולך למרצ, אבל עכשיו בדור השני והשלישי דברים יכולים להשתנות, עם כל הכבוד לבנט הוא לא עשה דבר למען העולים מרוסיה. החקיקה שלנו בכנסת האחרונה, במיוחד בכל מה שקשור לפנסיה, היא הוכחה לכך שאנחנו ראויים לקול הזה".

ואת באמת יודעת רוסית, או שהתאמנת על הנאום הזה כמו ביבי לפני נאום באו"ם?
"זאת אמנם שפת האם שלי, אבל זה לא בא לי כל כך בטבעיות. הייתי צריכה להתאמן על הנאום הזה לפחות פעמיים, בכל זאת עליתי לארץ בגיל 4".

אם כבר סרטונים, מה את אומרת על הסרטון של דני דנון, השריף שנלחם בחמאס ומכניס לכלא את זועבי? לגיטימי מבחינתך?
"אני חושבת שלחופש הביטוי צריכים להיות שוליים מאוד רחבים, זה אחד הדברים הכי חשובים בדמוקרטיה. זה מאוד נחמד וקליל שמועמדים יוצרים עכשיו קשר קצת שונה עם הבוחרים באמצעות הסרטונים האלו, אבל עם כל הכבוד לחופש הביטוי, יש דברים שגובלים בהסתה לאלימות. הסרטון המתלהם של השריף דני דנון הוא כזה לצערי. להכניס את חנין זועבי לכלא? נו, באמת".

אבל אולי חופש הביטוי זו פריבילגיה של השמאל? תראי מה קורה עם החמסות "איטבח אל יהוד" במכללת ספיר.
"אויש, נו. לצערי זאת עוד פעם התקרבנות של הימין. ממש דמעות תנין.  גם אם אני לא ממש אוהבת את זה, בסופו של דבר זאת אמנות וצריך לדעת לקרוא אותה בקונטקסט הנכון שלה. לא מכל דבר צריך לפחד ולצאת בזעקות שבר. זה שהורידו בכוח בסופו של דבר את היצירה מהקיר זה מראה לך בפעם המי יודע כמה שלהסתה יש תוצאות. כמו שקרה ברצח רבין, וכמו שבנצי גופשטיין קורא היום לשריפת מסגדים ובתי ספר של ערבים ואחר כך מישהו באמת הולך ומצית אותם".

אין תמונה
"גם עכשיו אני מבקרת את הביקורת חסרת האחריות שלו על המשטרה". אביגדור ליברמן

מה זאת הסיסמה החדשה שלכם, לתת פוש לגוש? נשמע קצת כמו סלוגן של תרופה לעצירות.
"בוא נעמיד דברים על דיוקם. זאת לא סיסמא וגם לא סלוגן. הסיסמא שלנו היא 'מהפך עם מרצ', הכוונה בפוש לגוש היא שמרצ גדולה תתמוך בגוש שמאל גדול שיחליף את השלטון".

גוש גם עם ליברמן? לא פסלת ישיבה איתו ונשמעת קצת פייסנית כלפיו לאחרונה.
"לא מדויק. אמרתי שמרצ תעשה כל מה שצריך מבחינה קואליציונית כדי לייצר גוש שמאל. אין טעם לנסות ולהתייחס לתרחישים ספציפיים ועם מי כן ומי לא נשב בקואליציה. זה סוד גלוי מאוד שביני ובין ליברמן פעורה תהום אידאולוגית. פייסנית? גם עכשיו אני מבקרת אותו על ההתנהלות שלו והביקורת חסרת האחריות שלו על המשטרה בפרשת השחיתות של ישראל ביתנו".

אני חייב להגיד לך שכמה מנהיגי דעה ברשת מדברים על דיל ביניכם.
"(צוחקת). דיל? וואו. זה באמת עוד לא שמעתי. אתה חייב לבדוק את ההגדרה שלך מחדש למנהיגי דעה אם זו הדעה שלהם, אין בכלל על מה לדבר. זה משעשע אותי".

אמרת שהרשימה מורכבת מרוסיה, נכה והומו, אבל את התדמית החילונית-אשכנזית של המפלגה טרם הצלחת לשנות.
"זה מאוד מצער אותי, אבל באמת שהגיע הזמן לצאת מהתדמיות והסטיגמות האלו. מרצ מניפה את הדגל החברתי, ופעלנו כל כך הרבה למען הפריפריה, בדרום ובצפון, שהביקורת הזו פשוט מנותקת מהמציאות".

אולי אם אבי דבוש ייבחר זה יעזור לכם? הוא ישחק גם על הטיקט של מזרחי וגם של הפריפריה.
"אבי דבוש הוא בהחלט מועמד מצוין".

אובייקטיבית, עם יד על הלב, לכמה מנדטים תגיעו?
"אני באמת חושבת שנקבל 10 מנדטים. זאת אמנם גם השאיפה שלי, אבל אני מאמינה בזה. הסקרים בארץ לא לוקחים בחשבון מגזרים מסוימים, ואני רואה את התמיכה שאנחנו מקבלים בכל רחבי הארץ".  

>>יהודית שילת מבקשת שניתן זכויות לנשים, אבל לא נחלק את ארץ ישראל